İşte Windows 8'deki Windows Gezgini!

Windows 8'deki Windows Gezgini resmen ortaya çıktı. İşte ekran görüntüleriyle yeni Gezgin!

  • Zeynel A. Öztürk

Microsoft, Windows 8'de yer alacak yeni Windows Gezgini arayüzündeki yenilikleri bir blog gönderisinde detaylı bir şekilde anlattı.

Blog'da, binlerce isimsiz Windows kullanıcısından toplanan kullanım raporlarına göre Windows Gezginindeki 200 komuttan 10 tanesi, yüzde 80'lik bir kullanım oranına sahip. Yani birçok komut çok az kullanılıyor veya hiç kullanılmıyor. Bunun yanında Microsoft, kullanıcıların yüzde 54.5'inin sağ tuş menüsünü kullanarak komutlara ulaştığını, yüzde 32.2'sinin ise klavye kısayollarıyla bunu yaptığını ortaya çıkarmış.

MS Office'de tanıtılan ribbon ara yüzü, şu anki Windows Gezgininde bulunan birkaç eksiği gidermeyi hedefliyor. Windows 8'de ribbon ile sunulucak olan en sık kullanılan komutlar, dosya yönetimini çok daha etkili bir hale getirecek. Yeni Gezgin ara yüzü dosyalar için canlı önizleme, gelişmiş araç ipuçları, tüm ribbon işlevleri için klavye kısayolları gibi özelliklere de sahip olacak.

Komut kullanım grafiği, yeni "Paylaş" menüsü

Eğer ribbon arayüzünün ekran alanını küçülteceğinden endişe duyuyorsanız, Microsoft bunu da düşünmüş. Windows 8'deki Ayrıntılar paneli, Windows 7'dekine göre daha az yer kaplıyor. Sevilen "Yukarı" düğmesi de klasörler arasındaki gezintiyi kolaylaştırmak için geri getirilmiş.

Windows 8'in Windows Gezginindeki yeni "Paylaş" menüsü:
Windows Gezgininde en çok kullanılan 10 komut, tüm komutlar arasında yüzde 81.8 kullanım oranına sahip (tıklayarak büyük halini görüntüleyebilirsiniz)

İki ekran görüntüsü daha

Ribbon size çok geniş geliyorsa, yeni Hızlı Erişim araç çubuğu ile sık kullandığınız işlevlere anında erişebileceksiniz:
Windows 8'in dosya yöneticisi, Windows 7'ninkine göre bir ekrana daha çok dosyayı sığdırabiliyor

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Total Commander'ı örnek alsalar çok iyi olacak.

Birgün herkes Symbian gibi Windows'u bırakıp Linux'a geçecek Android gibi...

windows 7 de dosyayı klasör içinde gezdiremedim gıcık oldum çok iğrençti ama diğer yerleri güzel windows 7nin

Bence çok güzel olmuş.Kopyalama işlemi penceresini de elden geçirdiler.Windows 7 ile daha kullanışlı olan Windows 8 ile daha da kullanışlı olacak.

biraz fazla uçmuşlar buna rağmende kopyala seç komutunu kullan dediğimiz kişiler başaramazsa beyinsizin önde gidenidir insanın gözüne sokarcasına yerleştirmişler. gerçi türkiye okuma diye bir kavram olmadığı için bu haliylen bile okumak yerine yazıları tek tıklan hepsini yapmak isteyeceklerdir.

Ribbon menüsünü açıp kapatan bir buton koysalar çok güzel olacak.

çok kötü gözüküyor sadelikten yoksun.
office word gibi o ne öyle

ne alaka ya?

butonlar küçültülse daha güzel ve kullanışlı olur...

Bence Ribbon Office arayüzü hiç iyi durmamış...

sadelik önemliydi hani...

bence sekmeli guplar olsa daha iyi olur

windows gezgininin office 2007 sonrası word excel görünümünden farkı kalmamış. olmuş mu, bence olmamış

İnternet explorer 8 gibi boş şeyler ile doldurmuşlar. Bence gereksiz olmuş o üst kısım. Windows vista'nın xp kadar tutmaması gibi bu da windows 7 kadar tutmayacak. Bakın görün.

Windows 8'in dosya yöneticisi, Windows 7'ninkine göre bir ekrana daha çok dosyayı sığdırabiliyor diyorya 3. sayfada. Windows 7de alt tarafı büyültmüşler yoksa akıl var mantık var.

gereksiz ayrıntılarla dolu bence win7 deki arayüz daha iyi
sekmeli gruplar olsa daha güzel olur

Yenilik iyidir, buna da alışılır.

Win 7 gibi dosya yöneticisini hiç birşeye değişmem. O kadar ayrıntı bence çok gereksiz.

Win 7 gibi dosya yöneticisini hiç birşeye değişmem. O kadar ayrıntı bence çok gereksiz.

Office 2007 değil de 2010 Ribbon kullanmışlar. Böylece büyük ribbon sağ üstteki "^" tuşuyla gizlenebiliyor. Bu şekilde göze hoş görünüyor.
Ama bir an önce şu Gelişmiş Arama Seçenekleri olayını geri getirmeleri lazım, Win7 de özel arama yapmak işkence, script ezberletiyorlar

win7 ye sadece kes-kopyala-yapıştır tuşları koyasalar print yerine daha iyi olurdu

klasik her zaman iyidir o kadar makyaj yapılacağına klasik görünüme geçiş seçeneği olsun.Autocad bile satış düşmesinden dolayı klasik arayüz seçeneği sunuyor

Ne win7 ne xP En iyisi Vista Çünkü En güvenilir şimdi win7 kullanınlar izlendiklerini bilmiyorlar bir dosyanın içine konulan programla sizin her şeyiniz izleniyor ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost