İşte Windows XP'den vazgeçemeyen ülkeler!

Windows XP tüm dünyada ikinci sıraya gerilemiş olsa da, bazıları için hala birinci sırada!

İşte Windows XP'yi bırakmayan ülkeler!
Çin'deki işletim sistemi kullanım oranları

8 Nisan 2014, Windows XP'nin sonunun geldiği tarih olacak. Bu tarihten sonra işletim sistemi çalışmaya devam edecek ancak Microsoft'un güvenlik yaması desteği dahil tüm desteğini kaybedecek.

Ancak StatCounter'ın rakamları Windows XP'nin bazı ülkelerde hala en çok kullanılan işletim sistemi konumunda olduğunu gösteriyor. Verilerini dünya çapındaki eşsiz web sayfası görüntülemelerinden alan StatCounter'a göre Windows XP, yüzde 20.58 ile Windows 7'nin hemen gerisinde, ikinci sırada yer alıyor.

Windows XP'nin globaldeki ikinciliğine karşın birinci sırada olduğu ülkeler de var. StatCounter web sitesine göre aşağıdaki 8 ülke ve bölge, Windows XP'yi en çok kullanan ülke ve bölgeler arasında bulunuyor:

  • Çin - yüzde 54.79
  • Cook Adaları - yüzde 72.14
  • Küba - yüzde 52.93
  • Eritrea - yüzde 58.25
  • Kuzey Kore - yüzde 61.47
  • Fas - yüzde 44.66
  • Norfolk Adası - yüzde 70.18
  • Vietnam - yüzde 44.33

Bununla birlikte Windows 7'nin birinci olmasına karşın Windows XP'yi yoğun biçimde kullanan ülkeler de var. StatCounter'a göre 30'un üzerinde ülke ve bölge, hala yüzde 30 veya daha yüksek bir Windows XP kullanım oranına sahip. Türkiye'nin bu ülkeler arasında olmadığını söyleyelim.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

XP = NOSTALJİ :)

Kim uğraşacak format atamaya, bu güne kadar dayanmış bilgisayar, gittiği yere kadar götürür. Bilgisayar yenilenirse işletim sistemi de değişir. Bu kadar basit olay aslında.

Kim uğraşacak format atamaya, bu güne kadar dayanmış bilgisayar, gittiği yere kadar götürür. Bilgisayar yenilenirse işletim sistemi de değişir. Bu kadar basit olay aslında.

Evet Xp eski bir işletim sistemi. Eski bir pc niz varsa olmazsa olmaz. Pc nizi yükselttikten sonra Kullanmak Performans Düşüklüğüne neden olan bir işletim sistemi. Bazı eski özel yazılımlarda sadece XP de çalışmak zorunda bundan dolayı kullanan Firmalarda var. Kısaca XP olmazsa olmazlar arasında bazı firmalar ve kullancılara göre.

@17 Eyl 2013 15:10 Yoo aslında Windows Vista'dan itibaren uyumluluk modu denen bir şey var. Onunla Win8'de Win95'e kadar seçebiliyorsun..

Türkiyenin çok büyük bir kısmı XP kullanıyor. Nedense hiç vaz geçemediler bu işletim sisteminden. Windows 8.1'in neresini beğenmiyorsunuz anlamıyorum. 15 yıl oldu ama hala kullanıyorsunuz XP'yi. Teknolojinin gerisinde kalmayı çok mu seviyorsunuz. Odun gibi XP'ye bu kadar mı aşıksınız.. Yapılan testlerde bile Windows 8.1'in XP den hızlı olduğu kanıtlandı. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz da XP daha hızlı daha iyi diyorsunuz 10 yıllık bilgisayar kullananlara kızmıyorum ama yeni yeni bilgisayarlara bile XP yükler durumda olanlar var. Windows 7 ve üzeri kullanmanızı tavsiye ediyorum ama benim kişisel görüşüm Windows 8.1 kullanmanız yönündedir..

Mac OS X best!

windows 7-8 windows xp üzerine gerçek hiçbir yenilik getiremiyor mu? getirdiği bir ufak yenilik yanında 50 sorunu beraberinde getiriyorsa; atlamışım öyle windows 7-8`e!

açıkçası dandik ötesi ülkemin de bu 5.dünya ülkeleri içinde yer almaması beni fazlasıyla şaşırttı....

Dalağım, dert etme bunları yav!

Windows 8 Çamur gibi. Alp.

hahahaha işte bu güzel bir çalışma olmuş ama dünyada kominist ve sol ülkeyim diye;artistlik yapanların xp kullanması çok daha ironik:))))))

zengin ülkeyiz tabiii. korsanlar hariç :P

İYİ GÜZELDE BİRADER BEN WİN 7 KULLANIYORDUM LAPTOP TA OYUN KURUYORUM TAKILA TAKILA OYNUYORUM XP KURDUM TÜM OYUNLAR YAĞ GİBİ AKMAYA BAŞLADI NAPAYIM YANI ŞİMDİ ? TEKNOLOJININ GERISINDE KALINMIŞ FALAN YAZMIŞLAR ,BİRADER FİLM İZLERSİN OYUN OYNARSIN NETTE GEZERSİN HERKES KOD FALANMI YAZIYOR SANIYORLAR ! YANI GÖRMEMİŞİN WİN 8 İ OLMUŞ ÖVE ÖVE YIKIYOR ORTALIGI ÇOĞU...BAZILARI DÜŞÜK MAKINAYA WİN 7 KURMUŞSUN YAZAR ,LAPTOP SAĞLAM 1 SENE OLDU 3 GB RAM VB...

isteyen istediğini kullansın. kime ne. bırakın virüslerle boğuşup dursunlar. 2 dkda açılan sistemleri 1,5 dkda kapansın

İş sektörü için özel üretilmedikten sonra bütün işletim sistemleri temel kullanıcının her zaman ihtiyaçlarına cevap verir film izler internete girer oyun oynar kimileri daha basittir kimileri daha zordur bırakın insanlar nasıl rahat ediyorlarsa öyle kullansınlar bu fanatizmi anlamış değilim. Bense uzunca süredir Ubuntu kullanıyorum ve fazlasıyla memnunum windows uygulamalarımı da çalıştırabiliyorum cross programlama içinde güzel ve gerçekten hızlı çalışıyor. Tek sıkıntı işletim sistemini konfigre etmek. Bütün mühendislik öğrencilerine ve windowstan sıkılan herkese tavsiyemdir. (ayrıca bakınız Play on Linux)

Eminim buyuk kismi sanal makinedir bunlarin. Ben de sanal makineden hallediyorum siradan islerimi. Cokmesi bilmemneyi yok ne de olsa. Bir sey olsa 3 dk da geri al yedekten. :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir