İstenmeyen programları yanlışlıkla yüklemeyin

Yazılımları kurarken sisteminize kurulan istenmeyen araçlardan nasıl uzak durabilirsiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
İstenmeyen programları yanlışlıkla yüklemeyin

Bilgisayarınıza yeni bir yazılım yükledikten sonra web tarayıcınızın şekil değiştirip, yeni bir araç çubuğuyla açıldığına, varsayılan arama motorunuzun değiştiğine çoğunuz şahit olmuşsunuzdur. PUP (potentially unwanted program - potansiyel istenmeyen program) olarak adlandırılan bu programlar, genellikle ücretsiz yazılımların yükleyicileri ile birlikte geliyorlar. Bu programların amaçları web tarayıcınızı çeşitli adreslere yönlendirerek para elde etmek olabileceği gibi, gezinti verilerinizi toplamak da olabiliyor.

PUP'lar virüs olmadığından, antivirüs yazılımınız tarafından yakalanmayabilir. Bu yüzden herhangi bir yazılımı kurarken "sürekli Next'e basmak" yerine neleri yüklemeyi kabul ettiğinize dikkat etmelisiniz. PUP'lardan uzak durmak için genellikle seçenek kutucuklarını işaretlemeniz değil, halihazırda işaretli olan kutucukları temizlemeniz gerekebilir. Bu konuda Unchecky size yardımcı olabilir. Bu araç, PUP yüklemeye kalkıştığınızda sizi uyarabiliyor ve kutucukların işaretini kaldırabiliyor.

Bazı durumlarda indirdiğiniz yazılımı kurabilmeniz için PUP'ları yüklemeniz şart olabilir. Canınız her ne kadar Next'e basmak ve kurulumu hızla bitirmek istese de, ekranda yazanları dikkatle okuyun ve istemediğiniz bir yazılımın yüklenmeyeceğinden emin olun. Yazılımların taşınabilir sürümlerini tercih ederek PUP'lardan uzak kalmanız mümkün olabilir.

Her şeyi yapmanıza rağmen web tarayıcınız, istemediğiniz bir araç çubuğunun eline geçtiyse ve giriş sayfasını değiştiremiyorsanız, Malwarebytes Anti-Malware gibi bir yazılımı deneyebilirsiniz. Antivirüsünüzle birlikte çalışabilen bu araç, PUP'ları bulup kaldırabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

adwcleaner hem ücretsiz hem bu tür yazılımların celladı :)

Ayrıca Comodo IS kullanmıyorsanız bile Comodo Secure DNS'leri kullanmanızı tavsiye ederim. Comodo'nun listesindeki tüm tehlikeli siteler Comodo Secure DNS sayesinde engellenir. Basit bir DNS ayarı ya da Firefox veya Chrome kullanmak bile sizi pek çok tehlikeden korur. Comodo IS'in ise, PUP Algılayıcısı ve Website Filtering Ünitesi de vardır. Comodo Chromodo ve Dragon Browser'da ise, tüm sayfaları ve link'leri açmadan tarayabileceğiniz Web Inspector ve herşeyi süzen Sanitizer Eklentileri vardır..

Linux kullanın kafanız rahat olsun, hala bunlarla uğraşanlar var ya şaşıyorum!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost