İsviçre Demiryolları Apple'a karşı

Her fırsatta Samsung ve Google'ı "çalmakla" suçlayan Apple, bu kez kendi yakalandı!

İsviçre Demiryolları Apple'a karşı
Soldaki iOS6, sağdaki ise SBB saati

Patent teliflerinden dolayı ABD mahkemelerinde milyonlarca dolar harcamaya çekinmeyen Apple İsviçrelilerle dalaşmamayı tercih etti. Geçtiğimiz ay İsviçre Demiryolu Operatörü SBB iOS 6'nın saat uygulaması simgesinin kendi tasarımlarından çalıntı olduğunu söylemişti.

SBB yaptığı yeni açıklamada "SBB istasyonları saatlerinin iPad veya iPhone cihazlarda kullanımında dolayı Apple ile anlaşmaya varılmış, Apple lisans ücretini kabul etmiştir" dedi. Anlaşmanın kaça yapıldığı İsviçre'nin para politikası nedeniyle açıklanmadı.

Saat hemen herkesin tanıdığı ve bildiği bir saat olsa da, 1944 yılında tasarımcı ve mühendis Hans Hilfiker tarafından tasarlanmıştı. Tek renk bir arka planda demir yollarını simgeleyen dakika ve saatler ile ucunda daire bulunan kırmızı saniye göstergesi İsviçre için önemli sembollerden biri kabul ediliyor.

SBB saatleri aynı zamanda inanılmaz bir dakikliğe sahipler. Her dakika ülkedeki tüm saatler merkezi bir saatten ayarlanıyor ve yolcuların trenleri kaçırmaması ve tren kalkış saatlerinin dakikliği yolculara bildiriliyor. Kırmızı saniye bir dakikayı 58.5 saniye içinde dönüyor ve kalan 1.5 saniyede de merkezi sistemle dakikliği konusunda senkronizasyona harcıyor.

Apple'ın Samsung'u suçladığı konulardan biri olan simgeler, bu kez kendi başına bela oldu. Üstelik bu kez simgelerin "köşeleri yuvarlatılmış" olması yetmemiş gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

saat dedin mi isveç gelir ilk sırada. Bir salise bile şaşmaz adamlar

@15 Eki 2012 13:43 o isveç değil isviçre... öğrende gel...

Altı kazınsa çürük elmanın içinden daha çok kurtcuk çıkar.

Olsun o kadar çok iyi yapmış. Apple ne yapsa haklıdır.

@Greatness Olur mu öyle şey saçmalama. Adamlar resmen hırsızlık yapmış.

Hemen abd yi sömürelim :)

millet epıldan para koparmak için napıcağını şaşırmış :) bende bişey sandım ya allahda seni güldürsün sbb :)

apple hırsızdır

@15 Eki 2012 14:35 apple hırsız ondan mı ilk kişisel bilgisayar macdi? ve 2 yıl sonra da ne hikmetse windows denen başa bela çakma işletim sistemi çıktı?

@15 Eki 2012 16:40 alık Apple fanboyu ilk kişisel bilgisayarı IBM üretti... işletim sistemide D.O.S'tu... Apple daha yoktu... cahil Apple fanboyu...

Konuya bir adet apple fan oğlanı aranıyor :-)

steve jobs öldüğünden beri böyle zırvalıklar yapıyorlar..

buna çalma mı deniyor beyinden noksan okuyucular? anlaşma imzalanmış ve apple lisans ücretini kabul etmiş. sizin yerden bitme googleınız gibi önüne geleni çalmıyor apple. satın alıyor. ezikler.

@15 Eki 2012 16:42 Hırsızlık yaptıktan sonra anlaşma imzalanınca çalmamışmı sayılıyor :) İsveçlerden tırsmış imzalamak zorunda kalmış olay bundan ibaret.

@16 Eki 2012 08:37 anlaşmanın "hırsızlık" yapıldıktan sonra imzalandığını kim söyledi? şizofren arkadaşım.

@15 Eki 2012 16:42 Evet bu çalmadır. Tamam Apple firması lisans ücretini kabul etti ama yakalanınca etti. En başta Apple tasarımın lisansını satın almayı teklif etseydi anlaşma imzalansaydı o zaman dediğin doğru olurdu. Ne de olsa Apple lisans ücretini satın almış bir sorun olmazdı. Ama Apple en başta böyle yapmadı ki. Apple saatin tasarımını en başta hiç bir ücret ödemeden, hiç kimseden izin falan almadan kendi kafasına göre alıp, telefonlarında kullanmış. Bu hırsızlıktır. Apple lisans ücretini ödedi ama foyası ortaya çıktıktan sonra ödedi. Eğer bu durum ortaya çıkmasaydı Apple lisans ücretini ödemeden telefonlarında kullanmaya devam edecekti. Dolayısıyla bu hırsızlıktır.

@15 Eki 2012 16:42 sen bu yazıyı okumadan mı yazdın "beyinden noksan apple yalakası" jobs çaldıktan sonra nasıl üste çıkılıcağını öğretmeden ölmüş.alışmış kudurmuş tan beterdir.ben olsam tüm apple ürünlerini sıkı bir takip yaparım bir sürü hırsızlık çıkmazsa apple fanboyu olayım...Aha bu kadar da büyük yemin ettim.

Apple calinca hirsizlik olmaz ne kadar ayip, onlar esintilenmis. Simgeler birbirine benziyor, kayarak ekran actirmak benim diye cazgirlik yaparken caldiklari ortaya cikiyor.

appleın neredeyse özgün tasarımı yok hepsi çalıntı ve bunu kendileride inkar edemiyor. Apple ın imac 'i mac prosu ve buna benzer birçok ürünü webcamina cadar Alman Braun dan çalıntıdır. Araştırınız görünüz.

En Buyuk(Yasal Hirsiz) Apple'in Ta Kendisi.Kucuk Sirketlerden Cikarlari Dogrultusunda Ne Kadar Patent Varsa Toplayip Samsung Gibi Gercekten Ureten Firmalari Zor Durumda Birakiyor.Dokunmatikten Tutunda Kaydirarak Kilit Acma Ipad Isimleri Gibi Daha Bir Cok Sagdan Soldan Toplama Patentlerle Saltanat Kurmus Durumda...

@15 Eki 2012 18:37 apple tüm patentlerini kendi emeğiyle almıştır. cahilsin de bu kadar belli etme bari android fanboy.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play