İTÜ'den insansız hava aracında büyük başarı!

İTÜ, insansız hava araçlarının karşılaştığı dev yarışmada önemli bir derece aldı!

İTÜ'den insansız hava aracında büyük başarı!

Amerikan Cessna Uçak Şirketi ve Raytheon Füze Sistemleri'nin destekleriyle yapılan Tasarla, Yap, Uçur (Design/Built/Fly) İnsansız Hava Aracı yarışmasına dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden 68 takım katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi -, Illınois, Virginia Tech, MIT gibi Amerika'nın en iyi üniversitelerini geride bırakarak 4. Oldu. Bu sonuçla, yarışma tarihi boyunca Türk takımlarının aldığı en iyi dereceye ve Amerika dışından katılan ülke takımları içinde alınan en başarılı ikinci dereceye imza atıldı.

Bu yıl 16. sı düzenlenen yarışmada takımlardan, insansız, elektrik motorlu ve uzaktan radyo kontrollü olarak uçurulan bir hava aracının tasarımı, üretimi ve görevleri yerine getirecek uçuşlarını gerçekleştirmesi istendi. Bu sene temel uçuş görevleri olarak 4 dakikalık boş uçuş; 3 tur boyunca 8 adet alüminyum bloğu taşıma uçuşu ve iki litre su barındıran bir su tankından 100 m irtifada suyun tahliye edilerek geri dönülmesi olarak belirlendi.

ATA Takımı 4. oldu!

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan ATA Takımı, görev uçuşlarından sonra 167,41 puanla yarışmayı 4. olarak tamamladı. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Türkiye'ye şimdiye kadar en iyi dereceyi getiren takım üyelerini tebrik ederek "Amerika'da düzenlenen yarışma öğrencilerimize mühendislik eğitimleri boyunca edindikleri kazanımları pratiğe dönüştürme olanağı tanımaktadır. Bir kez daha gördük ki, öğrencilerimize gereken desteği verince dünyanın en iyi üniversitelerini rahatlıkla geçecek projelere imza atabilmektedir." dedi.

Takım kaptanı Uçak Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Sercan Ertem, VESTEL, ASELSAN, TÜBİTAK, İTO, TAI, GEDON, İTÜ Rektörlüğü ve İTÜ Uçak Mühendisliği 1984 girişlilerin sponsorluğunda yarışlara katılan ATA uçağının önümüzdeki yıl ilk üçte yer almayı hedeflediğini söyledi.

Türkiye'den 8 takımın katıldığı yarışlarda ODTÜ'nün Nymph Noir Takımı 23 üncü, Hava Harp Okulu'nun Scorpion Takımı 36. sırada yarışı tamamladı.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

1. neredeyse diğerlerine iki kat fark atmış

Sınavlarda yaklaşmışken burayada yazıyorum odtü ve itü dışında mühendislik okunmaz türkiyede arkadaşlar arada uçurum var diğer üniversitelerle.

haber hepsini okuyamadım gözlerim ağrıyor.Diyecegim tek şey (Başarılar) (Başarılar) (Başarılar) (Başarılar) (Başarılar) 5 şey oldu :)

Bunu haz edemeyen insanlar bile var güzelim ülkemizde.

Tebrikler..

yalnız birinci ile ikinci arasındaki puan farkına bakar mısınız...

helal olsun arkadaşlara şimdiye kadar imkan verilmiyordu imkan verilse uzay gemisi bile yaparız ama bu devirde de hala imkan sağlanmıyor.

başka bişey beceremezler zaten. anca bu gibi gereksiz savaş ürünleri yapmayı becerirler.

Bana bunlarla gelin.

Bu haberde keske video olsaydi

hava harp okulun böylesine bir derece alması çok garip.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir