Ive, benzer tasarımlar için "hırsızlık" dedi!

Apple'ın tasarım dahisi Jonny Ive, rakiplerin benzer tasarımları hakkında çok sert konuştu!

  • Zeynel A. Öztürk
Jonny Ive, benzer tasarımlar için "hırsızlık" dedi

Bir tasarımı kopyalamak bir övgü müdür, yoksa hakaret mi? Apple'ın tasarım gurusu Sir Jonny Ive'ye göre rakiplerin tasarımları taklit etmesi, hırsızlıkla eşdeğer.

San Francisco'da New Establishment Summit'te konuşan Ive, bir seyircinin Xiamoi gibi rakiplerin benzer tasarımlarıyla ilgili sorusuna şöyle cevap verdi: "Bence oldukça açık: Bu gerçekten hırsızlıktır, tembelce bir davranıştır. Bence hiç de uygun bir şey değildir." Ive, bu sırada biraz sert konuşmuş olabileceğini de itiraf etti.

Jonny Ive ve 16 kişilik tasarım takımının son ürünü Apple Watch, önümüzdeki aylarda piyasada olacak. Ive, GT Advanced Tech'in safir camlarını kullanmayacağını bildiğimiz Watch hakkındaysa şunları söyledi: "Onun üzerinde çalışmaya başladığımızda, teknolojinin bulacağı çok doğal, belirgin bir yer olduğunu hissettik." Ive, "saatin" geleneksel tüketici elektroniklerinden uzağa doğru atılan bir adım olduğunu düşünüyor.

Analistler ise Apple'ın saatinin başarısı konusunda şüpheliler. Channel analisti Canalys, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada tüketicilerin e-postalarını kollarından okuyup, fotoğraflarına kollarında bakmak isteyeceği konusunda "çok şüpheli" olduğunu söylemişti. Diyabet hastalarının şeker seviyesini ölçme işlevi gibi işlevler ilgi çekebilir, ancak bu işlevin ilk nesilde sunulacağını düşünmüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Sanki iphone 6 nin tasarimi cok ozgunmus gibi sunun dedigine bak. Hirsizin arsizi ev sahibini bastirirmis.

Güzel konusmusta suan iphone6 ya benzeyen en yakin tlfn htc m8 oda nerdeyse 6-7 ay oldu cikali. Kim kimi caliyor belli degil.

@14 Eki 2014 14:37 Lenovo'nun sızan yeni telefonuna bir bak arkadaşım.

Kendisine orjinal iphone tasarımının (hem telefon dış tasarımı hemde menü tasarımı hatta menüdeki ünlü o yeşil telefon amblemine kadar) 2 Sony`li mühendis tarafından tasarlandığını hatırlatmak gerekiyor! Artık her nasıl oluyorsa; apple; e-mail üzerinden telefon tasarımını birbirleriyle paylaşarak tasarımı geliştiren 2 Sony`li mühendisin e-mail yazışmalarını ediniyor, tasarımı bu şekilde fark ediyorlar oradan da apple`a %99.9 oranda copy paste).ama apple artık beni hiç ama hiç şaşırtmıyor çünkü çok önemli bir mühendisi de ilk ses kartlı bilgisayarı 1987 senesinde apple tarafından piyasaya sürdüğünü iddia etmişti, 80`lerde Commodore 64 Amiga 500 1200 Amstrad bilgisayar kullananlara bunu bir sorun bakın size ne cevap verecekler?

@14 Eki 2014 15:27 utanmadan bir de masaüstünün ilk defa yer aldığı işletim sistemli bilgisayarı da başkası yap de de iyice rezil ol.

@14 Eki 2014 18:14 Bilgisayarda masaüstü ortamını Xerox icat etmiş ilk olarak 1973 senesinde Xerox Alto bilgisayarında kullanmıştır. ;)

o iğrenç çizgiler için dahi olmak gerekiyor gerçekten (!)

beyler az sakin olun şimdi apple ın primsiz türkiye avukatları gelir basar burayı ona göre :D

@14 Eki 2014 17:28 Vaybeeee. Google'ın gönüllü avukatları bizden önce gelmiş :) Hayır mı ne bu ilgi?

iphnoe 6 nın tasarımı asıl çalıntı hırsız.

Bence steve jobs u bu öldürttü amk adam öldü öldükten sonra yapilan farkli ilk telefonlari bile sacmaladi :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost