iWatch devrim mi yapacak?

Apple'ın iWatch'ı inatla tanıtmamasının altında, bu devrimsel teknolojiler mi yatıyor?

iWatch devrim mi yapacak?

Apple'ın mobil cihazlarında pil sorunu yaşandığı bir sır değil. Mevcut pil teknolojisiyle, arka kapakları açılmayan cihazların ölen pillerini değiştirmek ayrı bir ızdırapken, cihazların zaman içinde azalan şarj süreleri de kullanıcıları çıldırtabiliyor.

Bu soruna çare bulabilmek için pil teknolojileri üzerinde yoğun mesai harcayan Apple'ın, akıllı saat ürününü inatla geciktirmesinin arkasında, geliştirmekte olduğu pil teknolojilerini akıllı saatine adapte etme isteğinin yattığı düşünülüyor.

The New York Times gazetesinin iddialarına göre, Apple iWatch'ta kullanmak üzere güneş enerjisi ve kol hareketiyle şarj olan bir pil geliştirmiş olabilir. Gazete, birden çok Apple yöneticisinden benzer duyumlar aldıklarını da vurguluyor.

Bu durumda, rakipleri ikinci jenerasyon akıllı saatleri tanıtırken Apple'ın hala merakla beklenen iWatch hakkında tek kelime etmemesinin nedeni ortaya çıkmış oluyor. Apple, akıllı saatler için lazım olan diğer tüm mobil teknolojilerde çözülemeyecek büyük bir problem yokken, tüm dünyanın üzerine yoğunlaştığı ancak kalıcı bir çözüm geliştirmeyi başaramadığı pil ömrü ve şarj yöntemi problemini çözmüş bir iWatch ile ortaya çıkarak müşterilerinden bir kol saati için binlerce dolar talep edebilir.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Ne devrimi yahu sanki ilk defa akıllı saat çıkacak...

Su yukaridaki arkadas hic smartwatch kullanmamissin herhalde ekrani kucultulmus dandik bir alet yalnizca sarji bir gun gitmez uyumluluk sorunu yasayan sacma bir cihaz devrim derken hala bu ucube aletlere karsilik bir cok sorunu cozecek bir devrimden bahsediliyor

Kol hareketiyle şarj olan pil? Bu zaten ne zamandan beri var.

YAv saati çıkaran apple olunca koşa koşa binlerce dolar verenler sıraya girecekler. Düşünmek için kullanılmayan bir beyin, zararlı kararlar alabiliyor işte...

@04 Şub 2014 23:16 Sonda bozmuşsun.

İlk adımları hep Apple'ın atmasını anlayamıyorum, sanki diğerlerinde para yokmuş gibi. Herkesin Apple'ı taklit etmesini de anlayamıyorum, adamlar iOS'u beyaza çevirdiler, şimdi bütün popüler sitelerde beyaz temalar, iOS benzeri hafif simgeler, bir özentilik havaları esiyor, hatta onların Android uygulamalarında bile, hatta Android'in kendisinde bile. Apple'dan başka yaratıcı, ya da farklı, ya da özgün düşünebilen kimse yok mu sanki?

20:30 hangi çıkan saat güneş enerjisi ile çalışıyor? Haberi oku öyle yorum yap.

@04 Şub 2014 23:33 adam haklı vardı. güneş dememiş, kol hareketi ile diye belirtmiş ve böyle modeller vardı.

Hayır bu bir devrim çünkü; AKILLI SAAT ortaya çıkacak

Bir samsung kullanıcısı olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim ki eğer bir yenilik yapılacaksa bu apple'dan ilk çıkar. (parmak izi tarama, beyaz kulaklı iPod vs. vs.) Ve Apple da bu yenilikleri diğer firmalar gibi hiç aceleye getirmzez. Bir şeyi yaptı mı geç yapar ama sağlam yapar. Bakın Samsung'a. Bir S4 çıkardı (s4 kullanıcısıyım) binbir türlü sorun çıktı. Bunların %95'i güncellemerle gitti ma genelde sorunlarla başlıyor işe.

ilk akıllı ve dokunmatik telefonuda apple yapmadı ama adamın yaptğı akıcı işletim sistemi ve basmatik yerine gerçek dokunmatik ekran kullanması devrimdi. Saat konusunda da bir devrim yapacaktır. Bazı arkadaşlar akıllı saat zaten verdı demiş, bazılarıda kinetic enerji ile çalışan saat var demiş. Ancak yukarda verdiğim iphone örneği gibi kimse kinetic enerji ile bir akıllı saatin çalışmasını sağlayacak sistem geliştiremedi. Çünkü kinetic enerji ve güneş enerjisi bir pili çok ama çok geç şarj eder buda kabaca anlatmak gerekirse 1 saatlik güneş enerjisi ve kinetic enerji ile şarj olan sistemin 5dk lık kullanımda bitmesi gibi birşey. Konu akıllı saat olunca kim hergün saatini kolundan sürekli çıkartıp şarj aletine koymak isterki. Yoksa akıllı sistemli donanımları çinlilerde yapıyor. Bu arada S4 kullanıcısıyım. Jobs dan sonra çıkan telefonlarda bir atılım göremediğim için Samsungu tercih ettim ancak; inanıyorum ki apple bu konuda bir atılım yapacaktır.

Kol hareketi ile şarj olan pil mi geliştiriyor... Vaay ne orjinal fikir. Apple yine Amerika'yı keşfediyor açılın... Ne güldüm yahu.

Saatin kordon kısmınin icine bobin yerleştirilip kol hareketi ile bobinden gecen manyetik miknatisin elektrik uretmesi ve kendisini bu elektrikle sarj etmesi ... Ben buldum....

@05 Şub 2014 12:47 Dili olan konuşuyor...

Ziyaretçi 23 18 sen çok yanlış gelmişsin sade tasarım ios7 ile falan gelmedi iOS7 Windows Phone 8 özentisi sadelik getirdi en büyük orneğide basit görev yöneticisi ve kilit ekranı burda fanlık yapma ama iPhone larda glance ekranı yok sadece bu bile benim iphone dan uzak durmam için yeterli bir de glance ekranı olmasına rağmen bildirim ışığının olmamasından yakınan android kullanıcıları falan var cahillik işte WP ve android kullananlar genelde hep cahil insanlar ama iphone kullananlar kendini akıllı zanneden cahiller hahabaha :)

00:14 einstein gelmis beyler siteyi bosaltiyoruz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir