gOS: Karşınızda "iyi işletim sistemi"

MacOS'a benziyor, Linux tabanlı, basit ve ücretsiz... İşte karşınızda "İyi İşletim Sistemi" gOS.

Gerekli olan her şey gOS'da

gOS daha çok web uygulamaları ve e-posta kontrol etmek gibi gündelik aktiviteler üzerinde duruyor. Ubuntu temelli gOS'da pek fazla yönetici aracı bulunmuyor. Ubuntu güçle kullanım kolaylığı arasında bir denge sağlarken, gOS'un tek amacı kullanım kolaylığını en üst seviyeye çıkarmak.

gOS'da Wine, Picasa ve Google Gagdets gibi uygulamalar önceden sisteme kurulmuş durumda. İşletim sistemi yüklendiğinde Google Gadgets'ı ekranın solunda görmeniz mümkün.

İşletim sistemine gücünü veren iki ana uygulama, Mozilla Prism ve Wine. Prism ile gOS ekranın alt tarafındaki araç çubuğundan ulaşabileceğiniz tek amaçlı web uygulamaları yaratıyor.

Alt panelde ayrıca Calendar, Google Docs ve YouTube gibi Google hizmetlerinin ikonları bulunuyor. Ana uygulama menüsünü araştırdığınızda Picasa fotoğraf yöneticisi gibi başka uygulamalar da bulmanız mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Müthiş, basit kullanıcı alır, kullanır, fazla soru sormaz. Gördüğüm kadarıyla resimlerden open office'de var. Bizde de pardus bir bilgisayara yüklenerek satılsa müthiş olur, iş yerleri windows kullanmayı bırakır işte o gün bende bırakırım Visual Studio kullanmayı çok sevmeme rağmen, pardus için yazılımlarımı baştan derlerim, müşterilere öyle hizmet veririm.

şu pc ye oyun yüklemesem linux a geçerim bir kere geçtim geri döndüm oldukça karmaşik windowsu süzgeç etmişizde haberimiz yok

Gos zaten google çalışanları tarafından tasarlanıyor. Google her ne kadar resmi destek vermese de çalışanlarının bir yan proje olarak yürüttüğü bu sisteme sıcak baktığını da gizlemiyor. Zaten açılımının google operating system olduğu da söyleniyor.

Alternatiflerin artması her zaman kullanıcıyı sevindirir.Alısması zor olsada cozumsuzluk diye bir kavram olamaz...

Programcı olarak her platformda müşteri isteğine cevap durumundayız. Linux, windows, macos ve pda'lar üzerinde çalışan uygulamalar geliştiriyoruz. Büyük bir yüzde windowsta tabiiki. gOS'u merak ettiğim için kuracağım ama ubuntudan vazgeçebileceğimi hiç zannetmiyorum.

bence h20 formülü üzerinden yola çıkarak karbonları çarparak iyi bir sisteme benziyor

ben live cd den denemiştim bunu. menü bar hoşuma gitmedi. prgramlar, yerler, sistem diye ayrı ayrı yerler yok ya ubuntudaki gibi, hoşuma gitmedi. çok güçük geldi yazı tipi falan, sevmedim. ubuntu ya devam..

tam bi çarpma mac

yükledim ha bire hata veriyo bütün programlar hiçbir sebep yokken sonlanıyo ve ekran kartı yüklemesi bir işkence .. isteyen yüklesin.

Linux tabanlı basit MacOS web sitesine baktım içi Linux,dışı Mac ama basit.Yeni çıkacak Eee PC lere yada MSI Wind'de bunu kullanbilirler

henüz beta yanlız.Biraz bekleyip karar vermek lazım

Henüz sistemde çalıştıramadım... :)

Yazıda "everest" diye adı geçen firma "everex" dir. Yazarların dikkatine lütfen.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir