İzinsiz Download: IE'de yeni bir bug

Bugtraq mail listesindeki bir yazı Internet Explorer'da yeni bir bug olduğunun sinyallerini veriyor

  • Halil Mollaoğlu

İzinsiz Download: IE'de yeni bir bugBugtraq mail listesindeki bir yazı Internet Explorer sürümlerinde yeni bir bug üzerine dikkatleri çekiyor. Bu açık sayesinde saldırgan hiçbir sorgulama ya da izne ihtiyaç duymadan kullanıcının PC'sine bir EXE dosyasını sokup onu çalıştırabilecek.

Bu tehdit – Bugtruq'a göre – tüm Internet Explorer sürümleri için geçerli ama COM, BAT gibi diğer çalıştırılabilir dosyalarla değil de sadece EXE dosyaları ile çalışıyor. Hackerler bu sayede kullanıcı bir internet sayfasındaki özel hazırlanmış bir linke tıkladığında, sisteme fark edilmeksizin virüsler sokabiliyor.

CHIP Online'ın Yorumu:
Size tavsiyemiz Microsoft bu problemi çözene kadar Internet Explorer kullanmamanız. Bunun yerine Firefox ve Opera gibi alternatiflere yönelin. Elbette bu tarayıcılar da %100 güvenli değil ama Internet Explorer 6'dan bariz bir şekilde daha az açık barındırıyorlar.

Download: Firefox

Download: Opera

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

3 Yıl önce tanıştığım Firefox la yola devam :)

hımm hemen dıgerlerınden bırını acayım bende haber için tşkler

Acaba sorun devasa bir kuruluşta olabilecek hantallıkla,esneklik eksikliğiyle mi ilgili yoksa ms e sürekli kuşkuyla bakan kullanıcıların düşündüğü gibi belli bir art niyet mi güdüyorlar?Açık kaynak kodlu yazılımları geliştirenler biraz daha enerjik olurlarsa şu ms in bir kaç darbelik daha ömrü var gibi.

Hiç şaşırmadım desem...

Firefox gayet güzel bir tarayıcı. uzun süredir kullanıyorum ve vazgeçecek gibi değilim. Ayrıca ie tab sekmesiyle, açılmayan sayfalar için ie motorunu kullanıyorum. Tabi yakında bütün sorunların aşılacağına inanıyorum.

Olsun, her yazılımda olur böyle şeyler.Yamalanır geçer.Tek sorun ve tek can sıkan şey, kendini en büyük yazılım şirketi kabul eden birinde bu hatanın olması.

Hazır başka bir tarayıcı kullanmaya başlamışken bence geri dönmeyin kaybedeceğiniz hiçbirşey yok emin olun :)

Firefox varken gerisi hikaye :)

en iyisi bildigin 5-10 sitede dolaşmak..

Firefox Veya opera Karşıtı Değilim Hatta Firefox Epey Kullandım Ancak Yanlışımız Var Elbetteki Her Yazılımda Zamanla Sorunlar Çıkabilirki Bu Yazılım En Çok Kullanılan Ve Göz Önünde Olan Bir Yazılım Yarın Öbür Gün Elbette Diğer Tarayıcılardada Bug Çıkacak Ozaman O Tarayıcıyıdamı Terkedeceksiniz? Yanlışımız Bu İşte Bir Problem Olduğunda Desteklemek Yerine Terkediyoruz Ve Kötülüyoruz Microsoftun Uyguladığı Bazı Politikalardan Bende Memnun Değilim Ancak Bir Sorun Olduğundada Hemen Terkedecekte Değilim İnsanların Haklarını Vermek Gerekir. Eğer Çok Biliyosanız Girin Bi Yazılım Dünyasına Görün Ne Kadar Zahmetli Bir Olay Bir Yazılımın Oluşturulması Hadi Kalın Sağlıcakla.

opera ve safarinin mac sürümünü öneriyorum netscape de başka bir alternetif

O-P-E-R-A gibisi varmı :)

Düzeldimi bu BUG?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play