"Jailbreak'lemek bir haktır!"

iPhone ya da Android'inizi kırmak gerçekten bir suç mu; yoksa hak mı? Okuyun, kararı siz verin!

  • Zeynel A. Öztürk

Digital Millennium Copyright Act'ya (DMCA) karşı jailbreak'çileri ve remix videolar oluşturan kullanıcıları korumak isteyen Electronic Frontier Foundation (EFF), harekete geçti. EFF avukatı Marcia Hofmann, DMCA'nın asıl olarak telif haklarının çiğnenmesine engel olmayı amaçladığını, ancak cihazlarını daha güvenli ve daha işlevsel bir hale getirmek isteyenleri tehdit etmek üzere yanlış kullanıldığını söyledi.

EFF'nin 2010'da akıllı cepler ve remix videolar ile ilgili kazandığı hakların süresi şu an dolmak üzere. Dolayısıyla EFF, Copyright Office'i bu hakları sadece yenilemeye değil genişletmeye davet ediyor. EFF'nin isteği, ceplerin, tabletlerin ve oyun konsollarının jailbreak'lenmesinin (kırılmasının) koruma altına alınması ve herhangi bir kaynağın sağladığı işletim sisteminin çalıştırılmasına izin verilmesi. EFF, internet videolarından veya DVD'lerden yeni videolar oluşturan sanatçıların da yasal olarak korunmasını istedi.

Copyright Office ise bu istekler hakkında halkın görüşlerini toplamak istiyor. İlgili istekler bu adresten ve bu adresten yapılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Telefonuma istediğim şeylere yapmamın neresi suç olabilirki.üretici şunları şunları yaparsan garanti dışı kalalirsin diebilir bu normal.ama yapamazssin diemez sunku ben bu cijazin sahibiyim ister yazılımını bozarim ister ateşe atar yakarım.kimene.

Korsan hareket engellenemez!! Ne yani adamlar Ferrari'sinin yanına Bugatti alsın diye para mı vercez!

jailbreak'i benim gibi, sadece iphone ile yapılamanları yapmak için kullananlar için bir hak evet doğru. fakat ne yazık ki, özellikle ülkemizde "korsan hareket engellenemez" gibi cahil bir düşüncenin esiri olmuş tonla insan var.

bir cihaza 2000 lira vermiş birinin oyun vs. gibi uygulamalara maks. 4$ verememesini anlamıyorum.

Cihazı ben satın aldım gerisi onları ilgilendirmez.

"bir cihaza 2000 lira vermiş birinin oyun vs. gibi uygulamalara maks. 4$ verememesini anlamıyorum."

Herkes iPhone 4S almıyor...

yakında bende bi android tabanlı bişey alacağım o zaman bakarız :)

14:46 yorumlu arkadasa;
Neyi anlayamiyorsaniz ben sizi hemen tek soruyla aydinlatabilirim,
asgari ücretin ne kadar oldugunu ögren o ücretten ev kirasi+tüm yasamsal masraflari cik kalaninada git bitane orjinal cd al o zaman anlarsin insanlarin neden korsana ragbet ettigini...

"bir cihaza 2000 lira vermiş birinin oyun vs. gibi uygulamalara maks. 4$ verememesini anlamıyorum."

Herkes iPhone 4S almıyor...
-----------------------------------------
iPod Touch alanlar da var demek istiyor arkadaş, yani haklı..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play