Japon araştırmacılardan rüya makinesi!

Bir zamanlar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz "rüya okuma" artık gerçeğin ta kendisi!

Japon araştırmacılardan rüya makinesi!

fMRI bazlı araştırmalar ile rüyaları kayıt altına alma yolunda büyük mesafe kat edildi. fMRI, yani kan akışı sayesinde beyin aktivitesini ölçen tarama yöntemi, akıl okumayı sonunda bir takım resim ve kelimeler ile anlatabiliyor. Bu yöndeki çalışma bir japon ekip tarafından yönetiliyor. fMRI metodunu kullanan ekip, çalışmalarında yüzde 50 oranında başarıyı yakalamış durumda.

Çalışma ATR Bilgisayar Destekli Neuro Bilim Laboratuvarı'nda yapılıyor. Nara Teknoloji ve Bilim Enstitüsü ve Milli İletişim ve Haberleşme Enstitüsü ile de işbirliği sağlanmış. Profesör Kamitani BBC News'e yaptığı açıklamada "rüya çözümlemesi artık gerçek olacak gibi görünüyor. En azından belli başlı yanları çözüldü. Sonuçlar beni şaşırtmadı fakat heyecanlandırdı." diyor.

Deneyler 3 gönüllü ile beraber yapılıyor. Denekler uykuya geçtiğinde uyandırılıyor ve rüyada en son gördükleri nesne soruluyor. Resimler çoğunlukta sürreal, bazıları ise gündelik yaşamdaki objeler oluyor. Denek başına 200 deney yapılmış durumda. Araştırmacılar böylece taramalar ve resimler elde etmeyi başarmışlar.

Araştırmacılar seçili kategorilerde resimler gösterilen deneklerin fMRI vasıtasıyla kaydedilen aktivitiler sayesinde büyük ilerleme gösterdiklerini söylüyorlar. 

Tigin Aray

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

İnception gerçek oluyor.

@13 Nis 2013 22:11 ne alaka o film deki olayla o film de rüyalarda yaşiyorlardi ruyanin içine girebiliyorlardi burda beyindeki dalgalari ölçerek resim ve bugibi şeyler buluyorlar

iyi mis böylece yüralarımızı görebiliz ve paylasa bilirizzz

deneklerden biri tırı deviriyosa nolacak?

rüyaları zaten gören görüyo okuyup napacaksınız. biraz insanlığa yararlı şeyler bulun. örneğin çevreyi temizleme makinası falan..

kendi rüyamızı makinede göremicez çünkü ozaman uyuyor olacaz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir