Japon devi, 736ppi QHD ekranını duyurdu!

Cep telefonlarında yükselen trend olan Quad HD ekranlar için bir iyi haber daha geldi!

Sharp, 736ppi QHD ekranını duyurdu!

Hem telefon hem tablet tarafında son zamanlarda yeni bir trend haline gelen QHD ekranlar bilindiği üzere 2560x1440 piksel görüntü sunuyorlar. Özellikle son dönemde LG G3'ün ve Samsung Galaxy Note 4'ün QHD çözünürlükle gelmesi, cep telefonlarındaki görüntü kalitesine yeni bir soluk getirmişti. Bu modeller öte yandan sundukları ekran piksel yoğunluklarıyla da dikkat çekiyorlardı. 515ppi ve 538ppi gibi seviyelerden sonra sanıyoruz önümüzdeki dönemde bu çıtayı daha yukarılarda göreceğiz. Zira Sharp, 736ppi'lık ekranlarını tanıttı.

Sharp'ın IGZO adını verdiği yeni ekranı 4.1 inç boyuta 2560x1600 piksel çözünürlüğü getiriyor. Öte yandan bu yeni ekran bizlere 736ppi piksel yoğunluğu sunacak. Bu yeni ekranlar henüz geliştirilme aşamasında ve 2015 yılı içinde ilk örneklerini görebileceğiz. Ekranların 2016 yılında ise yeni tanıtılacak olan modellerde yer alacağına ilişkin bilgiler de mevcut durumda. Bekleyip göreceğiz.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu kadar yüksek çözünürlüğe bile cep telefonu ekranında ihtiyaç var mı? Bence önce kullanıcılara bunu sormak lazım. Sonuçta ihtiyaç yoksa bu kaynak pil teknolojilerine aktarılsa öncelikle ihtiyaç duyduğumuz bir çözüme kavuşmuş oluruz.

Ne kadar parlaklık o kadar batarya. Bataryaları da yükseltseler bari.

Şu çözünürlük yarışı saçmalıktan başka bişey değil.

Bu kadar yüksek çözünürlüklere VR teknolojilerinde ve buyuk monitorlerde ihtiyacımız var. Telefonlarda abartı duruyor. Hele 4K'den sonrası sadece VR alanında bence... Ama Chip okurlarının düşünçelerini de duymak isterim.

4.1 inç ekran nedir yaa.. o yüzden ppi değeri yüksek zaten.

2k telefon ekranında işe yaramaz ama telefonu tv ye bağladınız mı o zaman, harika bir multimedia aracına döner tv. 2k film izlersiniz,oyun oynarsınız,foto görüntülersiniz ... 2k ekran demek her ne kadar iki kat pil sömürüsü demek olsada, diğer yandan 2k içerik oynata bilen işlemci demek. Yani telefonu sadece telefon olarak kullanmayanların işine yarar 2k

Yanlış hatırlamıyorsam 600ppi dan sonrası onemsizdi

Üreticiler tüketicileri salak zannediyor kimsenin 2 yada 4k ya ihtiyacı yok millet uzun süreli piller istiyor o koca kafalarını azcikta şu işe yorsalar daha iyi olur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir