Japon devi artık plazma TV üretmeyecek!

LCD televizyon teknolojisindeki gelişmeler plasma TV üretimine darbe vurdu.

Panasonic plazma TV işinden çıkıyor

LCD'ler gittikçe ucuzlarken ve elbette görüntü kalitesi de hızla yükselirken plazma TV'ye olan talep hızla düşmaye başladı. Pazardaki bu daralmayı değerlendiren Japon elektronik devi Panasonic ise artık plazma TV üretmeyeceğini açıkladı.

Panasonic'in, mevcut iş planına göre söz verilen teslimatlar yetiştirildikten sonra Mart 2014'ten itibaren plazma TV üretimini tamamen durdurması bekleniyor. Japon devinin ayrıca yeterince verim alamadığı başka üretim alanlarını da kapatması bekleniyor. Bunların arasında cep telefonlarının da bulunduğu düşünülüyor.

2012'de dünyada satılan televizyonların içinde plazma TV'lerin payı sadece yüzde 6'da kalmıştı. LCD televizyonlar ise yüzde 87'lik pazar payına sahip olmuştu. 2013 rakamları ortaya çıkdığında plazma TV'lerin payının çok daha fazla düşeceği tahmin ediliyor. 2014'ten itibarense plazma TV satışlarının yok denecek kadar az seviyeye ineceği tahmin ediliyor. 

Panasonic'in kapattığı üretim tesisindeki yüzlerce işçinin ise diğer üretim tesislerine kaydırılması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

panasonic plazma suan turkiyede sattırılmamak için yada aşırı kar etme amacı nedeniyle cok yuksek fiyatlara satılmaya çalışılıyor..amerikada 60zt60 modeli 3500 dolara gelirken turkiyede aynı plazma 7000 dolara satılıyor..amerika ile turkiye arasında yuzde 25-30 fiyat farkı olması normal ama yuzde yuzde kar nedir ya..anlam veremiyorum.. amerikada alınan vergi en pahalı eyalette bile yuzde 10 değil bizde yuzde 18 ve de otv olsun ama yinede bu fiyat farkı olamaz..bir ornek daha vereyim sony 55xbr900 4k amerikada maksimum 4500 dolar turkiyede aynı televizyonda 5000 dolar civarında hatta altında bile alınabiliyor teknosada yani nerdeyse amerika fiyatı ile aynı rakama sony 55xbr900 4k lcd alınabiliyorken neden burda panasonic yakın fiyatlara satılmıyor...yani bir oyunlar dönüyor ama hep tüketicinin alehine

üreticilerin plazma ekrana sırtlarını dönmesinin sebebi plazma ekran daha yeni teknoloji olduğundan üretimi daha pahalıydı. chip online "lcd ekranlardaki son geliştirmeler" diye bahsetmiş, sanki lcd ekranda bir gelişme varmış gibi 10 senedir gelişmesini bekliyoruz hâlâ aynı uyduruk görüntü! bluray dvd`de izliyorsun görüntü kailtesi harika ama tv izliyorsun görüntü çamur gibi hemde en pahalısı en gelişmişinde bile durum böyle, zaten pinti tv üreticileri senelerce lcd ekran çöpünü millete; o ekrana özel tasarlanmış görüntülerle veya dvd`den çizgi film izleterek kandırdı. duvara asılan ince ekran aslen plasma ekrandır lcd ekran değil. ilk örnek 1998 senesinde philips satışa sunmuştur, lcd ekranı üreticiler plazma ekrana talep artınca satışa sundular hemde 10.000 dolar gibi bir fiyattan ki lcd teknolojisi aslında ekran tv olarak kullanmaya uygun değil; tonla sorunu vardır öyleki milyar dolarlık pazara kıran kırana rekabette 50`den fazla firma üretim yapmasına rağmen gelişme sıfıra yakın ve bu teknolojideki bütün sorunlar neredeyse aynen durmaktadır. ve lcd teknolojisinin sorunları kusur eksiklerini yazsak abartısız bir 20 sayfa tutar. hemen panasonic`e e-mail göndereceğim, panasonic`e bu kararından dolayı tepki verenlere destek olacağım. umarım panasonic bu hatadan geri döner!

@13 Eki 2013 19:00 Plasma'lar ne yazık ki çevre dostu değil. En basitinden çok fazla elektrik tüketiyor. TV yayınlarında sorun yaşamanın en büyük nedeni de yayınları olarak HD izleyememendir. LCD, LED, OLED ve AMOLED'lere karşı ne yazık ki Plasma'ların şansı yok. Kısaca gelecek vaad eden teknolojiye yatırım yapılıyor...

@14 Eki 2013 13:41 lcd ekran az elektrik tüketiyor zanneden insan! şu her kendine iddia edileni garara yapmadan yutupta sağda solda yalan yanlış ahkam kesenler yokmu.....

@14 Eki 2013 13:41 verdiğin yanlış bilgilerin neresini düzeleteyim? 1. "plazma rakiplerine göre çok elektrik tüketiyor" diyorsun: otur sıfır! 2. "plazma ekranda hd ekran yok diyorsun" yine otur sıfır! bir insan evladı bu kadar bilmeden sallamaz!

@14 Eki 2013 18:24 sakin ol dostum. bilmeyenlere karşı yapıcı olalım onlar da belki öğrenebilecek kadar esnektirler.

@14 Eki 2013 18:17 Ben de 32" ( 80 ekran ) LCD var. Bu arada elektronik teknikeriyim. 30 Watt tuketiyor ortalama. Plazmanin goruntu kalitesinin inakr edememe ama elektrik tuketimi 4-5 kat daha fazla. Bu da ayda 20 TL farkettiriyor. bir evde. Ustelik aldigim TV 600 TL. En ucuz plazma ne kadar biliyorsundur. kaliteli olmasi ticari olarak basarili olacagi anlamina gelmiyor.

sadece şunu söyleyeyim; tüketicileri zamanında 10.000 dolara satılan plazmadan yine 10.000 dolara satılan lcd ekrana hile ile (görüntüyü yapay iyileştirme özelliği, millete lcd ekrana en iyi uyum sağlayan özel ayarlanmış veya seçilmiş görüntüleri izleterek kandırmak) yönlendirilerek, insanlık tarihinde en büyük kazığı yemiştir! bu kazık atma rekoru uzun süreler boyuncada kırılamaz. milleti .rolls-royce`dan indirip tahta bilyalıya bindirme kazığı atmakta nedir yahu?

plazma ekrana lcd ekran rakip bile olamaz ancak oled ekran olabilir ancak plazma ekranın oled ekrana karşı çok ciddi bir avantajı var,; plazma ekran gazlarla görüntü verir tıpkı crt ekran gibi oysaki oled lcd mantığı ile çalışır sadece lcd`deki dezantajlardan sadece birini barındırır. bu gazla görüntü verme durumu plazmaya bir çok avataj verir, ama bunu anlatması; çok uzun ve karışıktır bu yüzden kısaca; plazma alacak paranız yoksa bile teknoloji marketlerden dvd film seyredin nelerden mahrum kalacağımızı kendi gözlerinizle görün. digital teknoloji insanın doğasına aykırıdır, her zaman için analog daha iyi sonuç verir; analog kamera fotoğraf makinası, analog ses makinaları (örn: plak) gibi. günümüz teknolojilerinde çalışma prensebinden dolayı alaloga en yakın plazma ekrandır

3 sene önce tv almaya gittiğimde bir teknomarkete görevliye "plazma istiyorum panasonic olsun" dediğimde adamım Bana sarılmadığı kalmıştı "işini bilen tüketici ile karşılaşmak ne güzel" demişti bir de.. 2 model gösterdi birini seçtim... 3 sene oldu cihazı alalı ve basit bir yayında bile harika görüntüsü var... İddaa ediyorum son model bir led (lcd) herhangi bir marka tv getirin, aynı uydu alıcısından iki cihaza da bağlayalım, hd olmayan bir kanal açalım, led (lcd) tv nin yüzüne bir daha bakarsanız ya ciddi görme bozukluğunuz var demektir yada zeka sorununuz... Panasonic böyle bir hata yapmamalı... Nereye yazı yazacaksak ben de katılayım...

@09 May 2014 02:42 Panasonic pioneer`ın facebook twitter adresleri var oradan yazabilirsiniz yabancı diliniz yoksa Google translate, bing translator, yandex translate hizmetlerinden yararlanabilirsiniz, eğer yapamazsanız belirtmeniz yeterli ben yardımcı olurum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir