Japon devinden Firefox'lu akıllı TV'ler!

Japonya'nın teknoloji devi, büyük bir sürprize imza atarak Firefox'u yeni TV'lerine taşıdı!

Japon devinden Firefox'lu akıllı TV'ler!

Panasonic, Firefox OS'u, yani Mozilla'nın işletim sistemini kullanan ilk televizyon serisini duyurdu. Yeni Viera akıllı televizyonlar Avrupa'da satışa sunulmuş durumdalar ve Dünya genelinde "önümüzdeki aylarda" satın alınabilir olacaklar.

Panasonic'in 2015 Akıllı TV serisi Firefox OS kullanan altı farklı modeli içermekte: CR850, CR730, CX800, CX750 ve CX680. Bu TV'ler HTML 5 için optimize edilmiş durumdalar ve Mozilla'nın söylediğine göre "güçlü bir Web uygulaması performansı" sunmaktalar. Bu ürünlerde bulunan arayüz kişiselleştirilebiliyor ve en sevdiğiniz kanallara, uygulamalara, internet sitelerine ve diğer cihazlardaki içeriklere kolay erişim için kısayollar bulunduruyor.

Firefox OS ile çalışan ilk seri televizyonları dünyaya sunmak için Panasonic ile ortaklık kurmaktan mutlu olduklarını belirten Mozilla CTO'su Andreas Gal, bu cihazlar sayesinde kullanıcıların eğlenceli ve kolay bir internet ve izleme keyfi yaşayacaklarını söylüyor. Mozilla'nın söylediğine göre Firefox OS, tamamen Web teknolojileri üzerine kurulmuş durumda. Geliştiriciler, Mozilla'nın WebAPI'lerini kullanarak televizyonlar için, bağlı cihazlarda da çalışabilen, özel uygulamalar geliştirebiliyor.

Panasonic ise Firefox OS'un kendi televizyonlarını diğerlerinden ayıran özellik olacağını iddia ediyor. Masahire Shinada'nın söylediğine göre Mozilla ile ortaklık kurulması ve Firefox OS'un esnekliği sayesinde kullanıcılara "kişiselleştirilebilir ve daha kullanıcı dostu bir TV UI'si" sunuluyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İyi olmuş bence. Devamını da göremek dileğiyle. Tv ler ve telefonlarda güvenebileceğimiz tam bağımsız bir O.S olarak Firefox keşke daha yaygın olsa. Çünkü android gerçek açık kaynak değil ve Google ın elinde. Ne kadar root lu telefon da kullansanız içerisinde google ın kodları oldukça nasıl güvenilebilir ki. Hele ki gizlilik konusunda bu kadar kötü ünü olan bir firma olsunca ve nsa i de içine katınca fikirleri daha da sabitleşiyor insanın bu konuda.

Cok guzel olmus kesk edaha fazla cihazda gorsek.

AKILLI TELEVİZYONLARIN EN ÖNEMLİ KULLANIM ZORLUĞU BİLGİSAYAR İŞLEVİ GÖRÜR İKEN BİLGİSAYAR GİBİ RAHAT KULLANILAMAMALARI. UZAKTAN KULLANIM ZOR. OKU HAREKET ETTİRECEK ETKİN SİSTEM LAZIM. UZAKTAN KUMANDANIN ARKASI DÜZ YAPILIR VE BURAYA BİR HASSAS DOKUNMATİK YÜZEY KONULUR İSE SORUN KISMEN ÇÖZÜLÜR. SAYFAYI AŞAĞI YUKARI KOLAYCA HAREKET ETTİRMEK İÇİN İKİ TUŞ KONULABİLİR DOKUNMATİK YÜZEYİN YANINA.

Bence tv ler monitor özelliklerinde olmalı görüntüye odaklanmalılar çünkü görevleri bu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost