Japonlar'dan cepten cebe nakit yollama devri

Japonlar şimdi de cepten cebe para transferine el attı: İşte teknoloji dahilerinin yeni çözümü...

Cepten nakit para gönderme devri başlıyor

Önde gelen Japon GSM firmalarından birinin geliştirdiği sistem bir cepten diğerine nakit para transferi yapılmasını sağlayacak.

NTT DoCoMo GSM firmasının Mizuho bankası ile yaptığı çalışma kullanıcıların bankadaki hesaplarından diğer bir cep telefonu sahibine nakit transfer edebilmelerini sağlıyor. Bu yeni sistemde ufak bir işlem ile banka hesabı telefon numarasıyla bağlandıktan sonra aktarım yapılabiliyor.

Şimdilik aktarım aylık 30.000 yen (yaklaşık 480 TL) ile sınırlı ve aktarılan para sadece alan kullanıcının GSM faturasına yansıtılıyor. Ama bunun yakında daha da genişleyeceğini düşünmek yanlış olmaz.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bu teknoloji yeni değil. Zaten hali hazırda ulkemizde Garanti bankasının CEPBANK uygulaması bunun bir benzeridir hatta gelişmişidir. Cepbank ile Cep telefonunuzla istediğiniz bir diğer cep telefonuna para gönderebilirsiniz. Parayı gönderdiğiniz kişi de Garanti bankası bankamatiklerinden Kartsız işlem menusune girerek cepbank ile kendisine gönderilen parayı çeker. Oldukça basit bu yöntem çok güvenli olmasının yanı sıra EFT ye nazaran oldukça ekonomoik bir transfer yöntemidir de. İnceleyin. Haklı olduğumu göreceksiniz.

bfirat

böyle bir sistem türkiyede üni öğrencileri için kullanışlı olabilir.

hakerlar zengin olcak desenize

bfirat haklı ben e-ticaret okudum şu son dönemde kart ve sanal ödeme yöntemlerinde biz japonların abd lilerin baya yakınında ve bazen önündeyiz fransa gibi avrupa ülkeleri ile yarışmıyoruz bile (bkz. cepte kredi )

bence sorun bukadar büyük işlemler yüksek güvenlik olmadan olmaz binlerce kişi soyulmazsa iyidir...

Ne Japonu yahu Garanti bankasıyla aylardır kullanıyorum ben bu hizmeti !

türkiyede garanti akbank bu hizmeti veriyor bende kullanıyorum garanti 2006.dan beri.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir