Japonlar EIDOS'un peşinde!

Seksi Lara Croft'tan da beklediğini bulamayan EIDOS, kendini başka bir firmanın kucağına bırakıyor.

  • Halil Mollaoğlu
Japonlar EIDOS'un peşinde!
Tomb Raider: Geleneksel seri de Eidos'a pek iyi gelmedi.

Lara Croft'un son macerası Tomb Raider: Underworld beklenildiği kadar iyi satmayınca oyun yayımcısı Eidos Interactive finansal bir darboğaza düştü. Şimdiyse geleneksel firma satın alınıyor.

Eidos 1990'dan beri Tomb Raider, Hitman, Commandos, Deus Ex, Legacy of Kain ve Thief gibi efsane oyunları ve karakterleri ortaya çıkardı. Fakat bazı Tomb Raider oyunları ve Kane & Lynch gibi ikinci sınıf FPS oyunları firmanın bilançosunda kırmızı rakamların ortaya çıkmasına sebep oldu. Şimdiyse Japon oyun firması Square Enix bu durumdan faydalanıp Avrupa'ya açılmak istiyor.

Final Fantasy serisi ile tanınan Square Enix, Eidos'u yaklaşık 84 milyon sterlin (119 milyon dolar) karşılığında satın almak istiyor. Bu meblağ Eidos'un şu anki piyasa değerinin yüzde 129'una tekabül ediyor. Square Enix, Eidos'un yönetim kurulu ile şimdiden anlaşabildi ve uygun bir ön sözleşme yapıldı. Artık geriye sadece firma ortakları kaldı. Square Enix onlarında aynı kararı vereceğini düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Tomb Raider güzel oyundur. Bence satması içinse mirror's edge ve prince of persianın oynanabilirliğine benzemeli tabiki tomb raiderın kendine has bir oynanabilirliği var ama belli bir süre sonra sıkıyor oyun

artık super bi tomb raider ciksa bile kimse cesaret edipte alamaz cunku, tr 1 - tr 5 arasi birbininin aynisi devam niteliginde oyunlardi oyun kontrolu 5 oyun boyunca ayni kaldi.sonra angel of darkness cikti herseyi degistirecek dediler,adventure havasi katilmis sıkıcı bi oyundan oteye gidemedi,uzerine legends cikti bence cok ta guzel bi oynanabilirlige sahipti heyecanliydi ama bu kadar seyden sonra bir on yargi olusuyor insanlarda.son 3-4 oyun ust uste kotu (yada ayni diyelim) olunca artik tomb raider dan bi beklenti olmuyor.yada olagan ustu beklentiler oluyor.lara ameliyatla cinsiyetini degistirip artik erkek olsa dahi sansasyon yaratamayacak oyun piyasasinda:):)

tomb raider'ın çoğu oyunu güzeldi ama kamera olayını hala düzeltemediler.bir de hitman var tabiki harika bir oyun serisi.kabul edelim ki EIDOS'un bir çok oyunu güzel ama bazı hataları bizi uyuz da edebiliyor

eidos eger hitman 5 oyununu yapsaydı daha çok satış yapacagı kesindi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play