Japonlar Süper PC işini sevmedi...

Teknoloji devi Japonya'dan herkesi şaşırtan karar: "Süper bilgisayarlara harcayacak paramız yok"

  • Ümit Öncel
Japonlar 10 petaflop sevdasından vazgeçiyor...
Süper bilgisayarlara kriz darbesi!

Bu yıl içerisinde ilk kez söylentiler ortaya dolanmaya başlamıştı ancak şimdi olay netlik kazanmaya başladı: Japonlar süper bilgisayar konusunda para harcamaktan vazgeçecekler... Bu haber en çok, Project Keisuko'nun ardındaki Fujistu'yu üzecek...

Artan kürsel kriz etkileri Japon Hükümeti'nin bütçe görüşmelerine damgasını vurdu. Japonlar bütçede kısıntıya gitmek için hangi kalemleri eleyebileceklerini hesaplarken süper bilgisayar konusunda yapılması planlanan yatırımlar gözlerine battı ve kesintiyi bu konuda yapmaya karar verdiler. Bundan en çok etkilenecek projenin 10 petaflop'luk Keisuko projesi olması ise Fujitsu için oldukça kötü bir haber oldu.

Fakat bu Fujitsu'nun Keisuko adlı projesine vurulan ilk darbe değil. Bu yıl içerisinde daha önce NEC ve Hitachi'de toplamda 1,2 milyar dolarlık yatırımlarını geri çekeceklerini duyurmuşlardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

doğru diğerleri yaptıda ne hayrını gördük sanki bi crysis oynattılar peeeh:D

valla hakkaten güzel cevap olmus sizi kale almıyoruz der gibi :D

bana kalırsa süper bilgisayarlar crysis oynatmaz işlem güçleri süper ama ekran kartları hakkında bir bilgi yok kim bilir belki dos ortamında çalışıyorlardır :D

"bana kalırsa süper bilgisayarlar crysis oynatmaz işlem güçleri süper ama ekran kartları hakkında bir bilgi yok kim bilir belki dos ortamında çalışıyorlardır :D"
Birincisi süper bilgisayarlara crysis oynatsın diye milyonlarca dolar dökülmüyor. İkincisi o bilgisayarlar astronomi ve tıp için 3 boyutlu modellemeler vs. yapıyorlar. Yani senin sandığının çok çok üzerinde grafik işlemcilere sahipler.
Süper bilgisayar işinden ellerini çektiklerine göre bu işe daha farklı bir çözüm bulmuş olabilirler. Zira japonların bilişim dışında pek dişe dokunur bir ekonomileri yok.

Sen de yorum yaz