Japonya'dan "teknolojik" korsan avı...

Korsana karşı pek çok ilginç yöntem denendi; ama en teknolojik yöntem yine Japonya'dan geldi!

Japonya'dan "teknolojik" korsan avı...
Korsan bitecek mi?

Müzik endüstrisi, korsanla savaşını yasal yöntemleri kullanarak top yekün sürdürürken diğer yandan da korsanla alternatif mücadele yöntemleri aramayı sürdürüyor. Bu arayış sonucunda ise Japonya'da yeni bir fikir ortaya çıktı: Korsan müzik parçalarını MP3 çalarlar üzerinden kontrol etmek. Japonya'da faaliyet gösteren telif hakları savunucularının planı geliştirilen özel bir yazılımı, ülkede satılan tüm MP3 çalarda standart olarak kullanılmasını zorunlu kılmak.

Sistem çalınacak parçaları kontrol edecek ve bu parçaların bilgilerini cep telefonu hattı üzerinden haberleştiği merkezdeki bilgiler ile karşılaştıracak. Eğer bilgiler tutmuyorsa, yani diğer bir deyişle çalınan parça korsan olarak kaydedilmişse o zaman hem parçanın çalınması engellenecek, hem de bu korsan girişimi yetkililere ihbar edilecek.

Her ne kadar bu yeni sistemin kullanılması çok kolay görünmese de Japon uzmanlar, ülkedeki alt yapı ile bunun mümkün olabileceğini söylüyorlar. Şu an için hedef 2011 yılında sistemi çalışır hale getirmek. Fakat tüm üreticileri bu yazılımı MP3 çalarlarına kurmaya ikna etmek işin en zor kısmı olacak gibi görünüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Mp3 çalarların firmware'leri üzerindeki bir kaç değişiklikle bu yöntem de çuvallayabilir. Nasıl oyunların crack'leri çıkıyorsa firmware'lerin de çıkar.

Korsanı japonlar bile engelleyemez..

dijital dünya yapısı gereği her zaman kırılgan olacaktır.
Bu da kırılacaktır.

japonlar yapıyor

o halde sony ve dahası bıraksın mp3 calar uretmeyi

Ne yani kendime ait ses kayıtlarının lisansı olmadığı için dinleyemeyecekmiyim yoksa 2 yaşındaki yeğenimin ağlama sesinede telifmi alacağım, çok saçma birşey bu özelliği ürettiği cihazlara koyacak kadar aptallık yapan her şirket batar. Japonlar zeki ama aptal insanlar:D

Kim böyle bir mp3 çalar satın alır ki?

kullanıcının elinde bulunan her sistem bir şekilde kırılır!

haberin gerisini ben yazayım yıl 2011 bu yöntem uygulamaya geçildi ve kimse bu yazılımı kulana cıhazları almadı kulanmayan olmasa bile satılmadı ve üreticiler kendi siteleri üzerinden cıhazı satın alanlara bütün mp3 leri yasal olarak lisanssız dağatmaya başladı veya link vermeye başladı.
nasıl bunuda bir yere not alın:D

her albüm çıkaran altına jet almasa olmuyo demi satın ucuz tüm albümü 1tl interneten alalım.

Her engel aşılmıştır, yine aşılır.

Kimse o standartlarda bir aleti almaz. Bedava olsa bile. Hem ben kendi sesimi kaydedip mp3 calarimda nasil dinleyebilirim?

Ama arkadaslar unutmayin korsan suctur! Korsan cikti cikali Bülent abimiz, pardon, Bülent ablamiz süt dolu küvette banyo edemiyor. Lütfen sarkicilarida magdur etmeye calisalim ve mümkün oldugunca orjinal icerik almaya bakalim...

O MP3 çalar bir şekilde JB (Jailbreak) edilir öyle kullanılır :D

Korsanla mücadele edeceğim diye kişisel hakları yok sayamazsın.

mesutfb2005 yazmış:
"...Korsan cikti cikali Bülent abimiz, pardon, Bülent ablamiz süt dolu küvette banyo edemiyor...."
-------------------------------------------
Mükemmelsin hocam.Gece gece güldürdün :)

Caponlarda gereksiz işlerle uğraşmaya başladıysa kıyamet çok yakın heralde

e o yazılımı kırmıcaklar mı be kardeşim? ya böyle şeyler çözüm değil, böyle önüne geçemezler korsanın...saçmalamasınlar...

1.İnsan tarafından kurulan her sistem disable duruma getirilebilir
2.Bu yazılımı ancak çok kaliteli cihazlara kurabilirker ki genede kırılabilir
3.Hiç kimse bedava mp3 dinleyemeceği bir cihazı almaz
4.Böylelikle pazar payı kaybedeceğini bile bile hiç bir marka bu yazılımı cihaza yükletmez

Sonuç SİSTEM PATLADI

Yine düz mantık.En basiti korsan biticek gibi bir modda olsaydı, büyük firmalar sistemlerine asla mp3 & yada yeni adıyla jukebox okuma yada oynatma özelliğini koymazlardı, koyamazlardı.Bitemedi, ve bitmezde. Olacak olan tek şey hiç bir sanat eserine benzemeyen cd lerle para kazanan şarkıcıların kazandığı para dibe vurucak.Ee tabi normal olarak kurunun yanında yaşta yanıcak.Sonuç olarak bu olayın ortası olmucak.Teknolojiyi hiçkimse durduramaz hepsi bu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir