Japonya depremi bizi etkiler mi?

Japonya'da yaşanan deprem Türkiye'de olabilecek korkunç bir depremi tetikledi mi? Cevap içeride...

  • Gökay Özbudak
Deprem etkilerinin istatistiksel sonuçları!
Deprem ve tsunami Japonya'yı böyle vurmuştu...

Japonya'da 11 Mart'ta yaşanan deprem tüm dünyayı dehşete düşürdü. Ancak bunun yanında ülkemiz gibi önemli fay hatlarının olduğu ve deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde başka bir soru da kafalara takıldı; "Bu deprem bizde olabilecek bir depremi tetikler mi?"

Teksas Üniversitesi'nden araştırmacılar bu konuda istatistiksel bir araştırma yaptı. 2009'dan geriye doğru son 30 yılda yaşanan depremleri inceleyen bilim adamları, büyük depremlerin uzaklardaki başka büyük depremleri tetiklemediğini ortaya çıkarttı. 30 yıl içerisinde yerkürede şiddeti 7'den fazla 205 deprem yaşanmışken, 5 ila 7 şiddetleri arasındaki deprem sayısı 25,222.

Araştırmacılar büyük depremlerden sonraki 24 saati inceleme altına aldılar. Tüm sismik dalgalar yerküre içerisinde 24 saatte yer değiştirebiliyor. Ortalama şiddetteki depremlerin sayısında artış olduğunu söyleyen araştırmacılar bunların yalnızca 965 km'lik bir uzaklığa kadar etkili olduğunu söyledi.

Sismolog Klaus Jacob, bilim adamlarının bu konuyu bildiklerini ancak bir araştırma sonucu doğrulanmasından dolayı da mutlu olduğunu söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Deprem profesörü Ahmet ERCAN bey, japonya depreminin türkiye'ye herhangi bir etkisinin olmayacağını ve beklenen istanbul büyük depreminin ise 2033-2040 yılları arasında (olursa) gerçekleşeceğini söyledi...

Allah C.C. hepimizi korusun inşallah. Amin.

istanbullu ne kadar kıvranırsan kıvran öleceksin zemin çürük

bilim adamları japonya'da da 8.5 den fazla hiç olacağını beklemiyorlardı. hele endenozya depremiyle ilgili tahminlerini yazmama bile gerek yok. bilim hala yetersiz

Adnan Oktar Demiş ki: Bakın ben bir şey anlattım insanların o pek dikkatini çekmedi. O benim yanımda şu an belgesi var. İstanbul’da deprem olmadı adalara kadar geldi deprem yer altına geçti isterlerse sorsunlar deprem enstitüsüne de sorabilirler. Avcılardan o bölgeden çıktı, İstanbul’a deprem dokunmadı, bakın açık açık altını çizerek söylüyorum Mehdi İstanbul’da Mehdi’nin olduğu yerde deprem olmaz, Mehdi’nin olduğu yerde deprem olmaz hadis var ve İstanbul’da deprem ol-ma-ya-cak onu da açıkça söylüyorum. Yani özellikle hece hece söylüyorum deprem olmayacak İnşaAllah.

haha! 965 kilometreye kadar etkili olmuş.Dünyanın eksenini bile kaydırmış, ne 965 kilometresi, nasıl ve neye göre ölçüm yapıyor bunlar?

Sen de yorum yaz