Japonya depremi, Google'ı harekete geçirdi

Google daha önce yaptığını yine yaptı, depremle sarsılan Japonya'nın yardımına bu siteyle koştu!

Japonya'da yaşanan 8,9 şiddetindeki depremin ardından Google, amacı Japonya'da depremde kaybolan insanların bulunması olan "Kişi Bulucu" isimli bir site ve hizmeti yayına soktu.

Şimdilik sadece İngilizce ve Japonca dillerinde sunulan servis, insanların nerelerde bulunduğuna dair bilgilerin girilmesini ve başkalarının da bir kişi hakkında araştırma yapabilmesini sağlıyor.

Servisin aktif edilmesinin 2 saat sonrasında 2.000 sorgu yapıldı ve bu sayı artmaya devam ediyor. Birçok gönüllü de Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden bilgi toplayarak veritabanına kayıt yaptı. Google ayrıca servisin yaygınlaşabilmesi için web sitesi sahiplerine özel embed kodunu bu servis için etkin kıldı.

Bu serviste ayrıca "Kriz Takip Sayfası" şeklinde bir oluşum yapan Google, bu sayfa ile birlikte tsunami gibi felaketlerin günlük oluşma riskini çok büyük bir ağa aktaracak.

"Kişi Bulucu" servisini ilk olarak Haiti'deki deprem için aktif etmiş olan Google, bu servisi Christchurch ve Yeni Zelanda için de sunmuş, bu iki bölgeden toplamda 11.500 rapor elde edilmişti.

Melik Arslan

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Helal olsun google'a..

Google insanlık için çalışıyor...

bize bunlarla gel google

türkiyede böle bi deprem olsa ilk kim yardım eder acaba ??

Bravo google'a tebrik ederim.

türkiyede böle bi deprem olsa ilk kim yardım eder acaba ??

bize daha devletimiz yardımcı olamıyor bırakın yabancı ülkeleri... Aslında suçlu biziz koyun 2 tane fay hattının ortasındaki ülkeye depreme dayanıksız binaları, halk da sesini çıkarmasın olsun büyük büyük depremler sonra kader diyip geçelim. Aslında Allah bize gene acıyor daha sık depremler de olabilirdi ülkemizde...

i love google :)

Bencede insanlık için çalışıyor HAYIR Bu kadar aptallaşmayın REKLAM DAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL !!! Duyguyu bir kenera bırakın mantıklı düşünün.. !

Ve ne Kadar Yağcı Varsa burada toplanmış Yeter Artık İnsanlık Konuşulmalı Burada GOOGLE YADA AVEA DEĞİL!!! İnsanlık altında yapılan şeyler Aslında Büyük Bir Aldatmaca! Helalmış sinir oldum !

evet evet reklam kokan haraketler bunlar.
evet evet akıllı olalım
evet evet mantıklı olalım
evet evet kullanmayalım bu servisi, ölsün insanlar

Reklam olsa da sonuçta orada insanların hayatlarını kurtarmaya çalışan birileri var.Ayrıca büyük şirketlerdeki sosyal sorumluluk projeleri olarak görün bu uygulamayı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir