Japonya "görünmez" tren inşa ediyor!

Belki henüz insanları görünmez yapmayı başaramadık. Ama Japonlar, koca bir devi görünmez yapıyor!

  • Cenk Atlı
Japonya "görünmez" tren inşa ediyor!

Japon demiryolları firması Seibu Railway, kuruluşunun 100. yıldönümü şerefine çarpıcı bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Ülkede kullanıma sunulması planlanan yeni şehirler arası hızlı trenlerin "manzarayla uyumlu bir biçimde" neredeyse görünmez bir biçime sahip olacağı belirtiliyor.

Projenin başına getirilen isim ise daha önce bir tren tasarımı yapmasa da Japonya'nın önde gelen mimarlarından Kazuyo Sejima.

Söz konusu proje kapsamında anlaşmaya varılan firmanın bütün Japonya'da yaklaşık 180 km'lik bir demiryolu ağını yönetmesi bekleniyor. Bu sıradışı "görünmez" trenin hızı, gücü ve çevreye olan etkisine dair henüz detaylı bilgilere sahip olmasak da, trenlerin kullanıma sunulacağı 2018'e doğru bu bilgilerin de ortaya çıkmaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Tren hattını neden yer altına almıyorlar merak ettim. bir metrekare toprak için adamlar ölüyor, o koca tren hattı boş yere yer kaplıyor üstelik sesiyle çevreye verdiği rahatsızlıkta cabası.

Tehlikeli bir çalışma bence

Tren görünmeyecekse nasıl binecez abi?

Kuşlara yazık olmaz mı?

Yakında uçağa da yaparlar

çayırda otlattığımız inekler neyi izleyecek artık

@14 Nisan 2016 23:16 düşündüğün şeye bak sanal gerçeklik gözlüğü takarsin ineklerine en sevdikleri trenleri izletirirsin :)

Yorumlar çok etkileyici bence Japon'lar bu işi yapmadan önce buradaki yorumları en azından Google çeviriden yardım alarak kesinlikle okumalılar

ciddi risk... bence engellenmeli...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost