Japonya, Kuantum Uzay Yarışına Katılıyor

SOCRATES adlı mikro-uydu, yer ile uzay arasında kuantum dolanması oluşturacak.

  • Ali Ruhi Öztürk
Japonya, Kuantum Uzay Yarışına Katılıyor

Japonya, SOCRATES adlı yeni uydusu ile uzay ve yer arasında kuantum bağlantısı kuracak ülkeler arasına katılıyor. Japon Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü (NICT) yaptığı açıklamada kuantum anahtarı dağıtımı testi (QKD) ile SOTA kuantum iletişim vericisinin yapabildiklerini tanıttı

SOTA, fotonları polarize ederek onlara sıfır ve bir verilerini yüklüyor, ardından onları 10 Mbps hızında Koganei'deki NICT optik yer istasyonunda iletiyor.

Dünya'da bulunan alıcı istasyon ise uzaydan gelen dalgaların sadece onda birini almayı başardı. Bir metre çapıdaki bir teleskop bu dalgaları aldı ve kuantum alıcıdan geçirdi. Yeryüzündeki teknoloji ise senkronizasyonu sağladı ve yer ile uydu arasındaki polarisazyon referansını eşleştirdi.

Kauntum anahtar dağıtımı nispeten düşük bir bant genişliği sunsa da, iki parti arasında güvenli anahtar değiş tokuşu sağlıyor ve ardından kurulan bağlantının şifresini çok daha güvenli hale getiriyor.

Üçüncü parti bir müdahele ve engelleme girşimi kuantum bağlantısını kesiyor ve anahtarları yok ediyor.

SOCRATES uydusu (Space Optical Communications Research Advanced Technology Satellite) 17.8cm x 11.4 cm x 26.8 cm ebatları ve 6 kg ağırlığı ile mikrouydu klasmanına giriyor ve 600 km'lik yörüngede bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Çin kendi geliştirdiği Micius adlı QKD-gösterici uydusunu fırlatmış ve geçtiğimiz Haziran ayında ise başarılı şekilde kuantum bağlantısı kurmayı başarmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

ne ise yariyor bu kuantum baglantisi?

@16 Temmuz 2017 10:08 şuanki bilgisayarlar sadece 1-0 komutu yapıyor . aleternatif bir insan gibi komutları yok. ayrıca şimdiki sistemler işlem yaparken tek tek deneyerek sonuca ulaşırken. kuantum bilgisayarlar olduğunda aynı anda binlerce işlemi yerine getirebilecek

@16 Temmuz 2017 10:08 2x3 diye hesap makinesine yazdığında bilgisayar 2x0 sonra 2x1 i 2x2 yi en son 2x3 ü çarparak sonuca ulaşıken . ileride tüm işlemleri ayı anda yapacak yaşasın Phlipp Lenard

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play