Japonya'nın internetle sınavı...

Teknoloji ve hızlı internetin merkezi Japonya'yı acil tedbir almak zorunda bırakan sorun; içeride...

  • Levent Öztürk
Japonya'nın internetle sınavı...

Japonya'da yakın zamanda yapılan hükümet destekli bir araştırmaya göre, 12 ile 18 yaşları arasındaki 518.000 öğrenci patolojik bir şekilde internet bağımlısı. Nihon Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışma, Japon öğrencilerin yüzde 8.1'ini bağımlı olarak tanımladı.

İnternet bağımlılığının semptomlarını gösterenlerin arasında yüzde 23'ü uyumakta zorluk yaşıyor ve yüzde 15'i geceleri aniden uyanıyor.

Japonya'nın sağlık bakanlığı ise bu durumla savaşabilmek için daha derin bir araştırma içerisine girdi ve bunun yanın yanı sıra internet bağımlılığı kampları kurmaya başladı. Bu kamplarda bulunacak bağımlılar bilgisayar, akıllı telefon ve taşınabilir oyun konsolları gibi teknolojilerden uzak tutulacaklar.

Japonya hükümetinin önümüzdeki yıl aktif edeceği bu kamplar, dış alan aktiviteleri, yüz yüze iletişimin önemi gibi noktaların üzerinde duracak. Ayrıca buralardaki öğrenciler, psikiyatr ve psikologlar ile çalışarak bakanlığın internet bağımlılığının sebeplerini çözebilmesine yardımcı olacaklar.

Her şeye rağmen internet bağımlılığı çok fazla araştırıldığı halde çok az anlaşılan bir olgu olarak yerini koruyor. Bakalım Japonya'nın aldığı önlemler, bu sorunu azaltmak için yeterli olacak mı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

çok kötü bağımlılık bence

internet bir bağımlılık değilde bir gerek haline geldiği için Bu Oluşuyor.. Siz alternatif sunmazsanız ve şunu yapma bunu yapma derseniz çocuk bu seçeneklerden en az zarar vereni kendisine idol olarak seçecektir. Git arkadaşlarınla gez toz demek bir seçenek değil bir Baştan savma cevaptır...

Çocuklar ne yapsın başka aktivite olmayınca ebeveynler onların sosyal aktivitelere katılmalarını sağlamayınca, geriye evde yapabilecekleri tek şey oyun oynamak internette sörf yapmak kalıyor.

bende bağımlıyım gece gündüz internetin başındayım uyuşturucudan beter bütün hayatım ekranın karşısında geçiyor

palavra internet kullanımı eziyet bir ülkeden kıskançlık sonucu hazırlanmış asparagas haber...

Sen de yorum yaz