Java: 2013'te hacker'ların gözü onda!

Muhtemelen sizin de PC'nizde bulunan bu yazılımın hacker'lar için "nimet" olduğunu biliyor musunuz?

Java: 2013'te hacker'ların gözü onda!

F-Secure'un yeni raporuna göre, 2013'ün ilk yarısında en fazla saldırıya uğrayan platfom Java oldu. Zero-day açıklarını kullanan saldırganlar, Java platformunu kullanan bilgisayarları hedef alarak büyük zarar yarattılar.

Tarayıcı eklentisi üzerinden bilgisayarlara sızmak için açık kapılar bulan saldırganların Java'yı hedef olarak seçmesi sürpriz olarak görülmüyor. Çünkü, Windows ile olan ilişkisi nedeniyle de beklenmedik açık kapılar yaratabiliyor.

F-Secure'a göre, saldırganlar 1.000 kulanıcının 78'inin kimliklerini Java'daki açıklar sayesinde kolayca çalabiliyorlar. Fakat ne yazık ki, Java pek çok şirket ve kişi için önemli işlevlere sahip olduğundan java yazılımını veya tarayıcı eklentilerini bilgisayardan kaldırmak bir seçenek olarak görülmüyor.

Java saldırısı yapan hacker'ların ise beş önemli hack yazılımını kullandığı göze çarpıyor. Bunlar, BlackHole, SweetOrange, Crimeboss, Styx ve Cool. 

Bir kötü haber de Macintosh sahiplerine... Haberimizin ikinci sayfasında...

Macintosh, Android ve diğerleri...

F-Secure, 2013'ün ilk yarısında dikkat çeken bir hedefin de Mac sistemleri olduğunu açıkladı. Önemli bir Mac zararlısının 2013 yılında, geçerli bir Apple ID'si ile yayıldığının altını çizen F-Secure, bunun da çok önemli doluğunu vurguladı çünkü artık zararlı yazılımların, Apple'ın ön cephedeki güvenlik önemlerini geçebilecek seviyeye ulaştığı ortaya çıkmış oldu.

Android'de de zararlı yazılımların hızla yayıldığını fark eden F-Secure, ilk altı ayda en göze çarpan Android zararlısının Stels olduğunu vurguladı. bu yazılım kendini kopyaladığı sistemlerden mail adreslerine spam'ler gönderiyor ve Twitter'dan mesajlar yayınlıyor.

Online dünyada hacker'ların kendilerine takip edilemeyen bir ödeme yöntemi olarak da Bitcoin'i seçtiklerini anlatan F-Secure, Bitcoin sayesinde hacker'ların daha fazla kazanç sağlarken finansal hareketler üzerinden yakalanma ihtimallerini de yok ederek gittikçe güçlendiklerini hatırlattı.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

eskiden java ya da adobe flashtan virüs bulaşırdı sürüm güncelleme ekranı çıkardı indirip yüklerdik ve virüs buşalırdı hatta sonrasında apple java desteğini yazılımcılar için bu yüzden kesmişti

Java'nın acilen alternatifi yapılması lazım. Evet Java'nın yararları çok fazla ama sistem güvenliğini maalesef mahvediyor.

Mac Windows kadar güvensizdir.Çok güvenli dediğiniz linux'tan yazılma android ne kadar güvensiz bir işletim sistemi olduğunu hepimiz biliyoruz.

@01 Eki 2013 21:44 atma andaval Linux ne bilmez Linux güvensiz der cahil...

@01 Eki 2013 21:44 mesela güvensiz derken ?

java ile yaptığımız her şeyi yapabilecek daha güvenli bir yazılım istiyoruz.

adam Linux ne bilmez java'nın Linux dağıtımlarında istenmeyen eklenti olduğunu bilmez atar durur...

"Muhtemelen sizin de PC'nizde bulunan bu yazılımın hacker'lar için "nimet" olduğunu biliyor musunuz?" Bu cümleyi yazan arkadaşa, yılın özürlü ifadesi ödülünü veriyorum.

javadan da bulaşıyorsalar artık yapacak birşey yok durum kötü.. hack programının ismine bak SweetOrange :D:D bunu bayanlar tercih ediyor galiba :D

Linuxtaki güvenlik açığından değil android yazılım merkezini kontrol etmekten, test etmekten aciz kişiler sebebiyle androidte bu problem oluşuyor.

Hocam Geçmiş olsun

java her zaman riskliydi. önemli olan çözümünün olup olmaması. haberde ona da yer verseydiniz keşke.

En güvenlisi ms-dos 6.11 şu an onu kullanıyorum konu kapanmıştır

Javayı ele geçiren sizin elinizdeki en basit güvenlik sistemlerini aşamıcakmı sanıyorsunuz ? Not: Önemli olan önlemi varmı diye söyleyen arkadaşlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir