Java'daki kritik açık ABD'yi harekete geçirdi

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, hepimizin PC'sinde bulunan bu yazılım için "kullanmayın" uyarısı yaptı!

  • Zeynel A. Öztürk
Java'daki kritik açık ABD'yi bile harekete geçirdi

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, beklenmedik bir açıklama yaparak ülke vatandaşlarını Java'nın son sürümünde bulunan tehlikeli bir açık hakkında uyardı.

Java'nın son sürümünde (JavaScript'ten bahsetmiyoruz) İç Güvenlik Bakanlığı'nın CERT bölümü tarafından keşfedilen sıfırıncı gün açığı, hacker'lar tarafından kötüye kullanılmaya başlanmış durumda. Sorunun kaynağı ise Java 7'de bir kullanıcının dışarıdan, güvenilmez bir Java applet'inin izinlerini yükselterek zararlı yükleyebilmesi (veya DDoS saldırısı düzenlemesi, makineye müdahele etmesi).

Sorunun pratik bir çözümünü bulamadıklarını söyleyen bakanlık, açıktan korunmak üzere kullanıcılara Java'yı devre dışı bırakmalarını önerdi ve bunu nasıl yapabileceklerini anlattı.

Java'nın geliştiricisi Oracle ise yaptığı açıklamada yarın (Salı günü) Java 7'deki 86 açığı kapatan bir yama yayınlayacaklarını söyledi. Ancak daha da hızlı davranarak, yamayı bugünden yayınladı.

Yaklaşık 850 milyon bilgisayarda kullanıldığı tahmin edilen Java, programcıların hem Windows'ta, hem de OS X ve Linux'da çalışan ortak kodlar yazmasına izin veriyor; web tarayıcıları, çeşitli programlar ve cihazlar tarafından kullanılıyor. Hacker'ların gözde hedeflerinden bir tanesi olan Java, daha önce de açıklarıyla gündeme gelmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

allahtan bugun guncellememişim üşengeçlik işe yarıyor be arkadaş !!

@14 Oca 2013 14:35 bugünkü güncelleme bahsedilen yama olması lazım...

Zaten kullanmıyordum :)

bu yama nasıl yüklenecek ...

java candır can.....

yama yayınlandı bile çoktan.

86 açık ney ya. Neresi kapalıymış merak ettim.

yamA yamayabilirsen 87 açık... kolay gelsin...

java diye birşey mi kaldı flash bile artık eskisi kadar çok kullanılmıyor. html (5) forever!

neden bu jawa windows 7 calismiyor anliyamadim en sonunda sildim lanet olasi

Zaten Java, Oracle firması tarafından kendiside bilgi toplamak amacıyla kullanılmıyor mu? Adobe Flash ha keza, kendileri güvenli değilki ürünleride güvenli olsun. 80 lerin meşhur sözü; Sony, Toshiba, YAMA ha...Her gün patch day, her gün yama! 'Çullarını yama yüzyıl giyersin' Türk Atasözü.:))

sildim kurtuldum buneya her ay acik acik yeter sildim buyursun hecker girsin bakalim google chrome kullaniyorum javasiz güzel calisiyor jawasiz basim dertsiz basim silin kurtun

Sen de yorum yaz