Java davasında Oracle'ı sevindiren gelişme!

Google hiç beklemediği bir anda beklemediği bir darbe aldı. Ama bu darbe o kadar da kötü olmayabilir

Java davasında Oracle'ı sevindiren gelişme!

Oracle, Google ile devam eden Java davasında kısmen de olsa bir zafer kazandı.

Jüri, Oracle'ın "Google'ın Android'de kullandığı 37 API ile Oracle'ın telif haklarını çiğnediğini" kabul etti. Buna Android'deki rangeCheck fonksiyonunda kullanılan 9 satırlık yazılım kodunun da dahil olduğu söyleniyor. Bununla birlikte aynı jüri, kodun "adil olarak kullanılıp kullanılmadığı" konusunda herhangi bir karara hala varmadı. Jüriye göre Java belgeleri de Google tarafından kopyalanmamış. Google ise "adil kullanım" konusunda karar verilmemesi nedeniyle, yargılamanın hükümsüz kalması isteğinde bulundu.

Bu kayıp, Google için çok da kötü olmayabilir. Zira bazı kaynaklara göre Google'ın tek ihlali, dokuz satırlık kod ve Oracle, bununla ilgili bir hasar/kayıp bildiriminde bulunmamış.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Valla millet demekki böyle böyle zengin oluyor.Herkez birbirini sövüşlüyor.

10 GOTO 10
İŞTE bende bunun patentini alacem looo...
artık kimsem gullanamayacak ""goto"" gomutunu...

saygılarrr.r.r.rrr

Binlerce satırlık kodlardan 9 satırın aynısını bulup kopyaladı demek art niyetli gibi. Heralde o dokuz satırda hayatın anlamını filan söylüyor Oracle ki bunu biz patentledik diye dava açıyor.

evet açık kaynak tarafında java'nın sonunu izliyoruz.

oracle gerçekten açık kaynak dünyasına tehditmiş bunu anladım, ubuntulara apt get komutuyla kolaylıkla yüklenen javanın yerinde yeller esiyor, artıkın öyle yüklenmiyor, yüklenmediği gibi bilgisayarımdaki java da uçtu gitti update'ten sonra, gidip java sitesinden manuel indirip kurdum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir