Java hakkındaki güvenlik raporları felaket!

Eğer bu iki yazılımı PC'ye kurmazsanız, zararlıların yüzde 75'inden kurtulacağınızı biliyor musunuz?

Java hakkındaki güvenlik raporları felaket!

Üzerinde dumanı tüten kahve ile yarattığı huzurlu ve sakin imaja kanmayın; bilgisayarların vazgeçilmez bir parçası haline gelen Java yazılımı aynı zamanda dünyadaki güvenlik risklerinin ve saldırıların yarısından sorumlu.

Bir zamanlar, hacker'ların en büyük hedefi Microsoft işletim sistemleriydi. Ancak Java'nın önemi ve kullanım oranı arttıkça hedef de değişti ve Java bir numaralı hedef haline geldi. IBM'in 2014 IBM X-Force Güvenlik Riskleri İlk Çeyrek Raporu'na göre, virüs ve zararlı yazılımların yarısı, doğrudan Java'yı hedef alıyor. Bu da, bilgisayarında güncel Java yazılımı yerine güncellenmemiş eski yazılımı kullananların büyük risk altında olduğunu gösteriyor. Elbette zararlı yazılımlar güncellenmiş Java yazılımı üzerinden de saldırı gerçekleştirebiliyor.

Java aynı anda hem Windows, hem Mac, hem de Linux sistemlerinde çalışabildiği için Java için yazılan zararlı yazılımlar neredeyse dünyadaki tüm bilgisayarlara ulaşabiliyor. Bu da onu mükemmel bir hedef haline getiriyor. Ancak bu kadar büyük risk altındayken geliştiricisi Oracle'ın yeterince güvenlik önlemi alıp almadığı soru işareti olarak karşımızda duruyor.

Java'dan sonra ise saldırıların yüzde 22'sine hedef olan Adobe Reader ikinci sırada yer alıyor. Sırf bu iki yazılımı bilgisayarlarımızdan çıkardığımızda dünyadaki zararlı yazılımların yaklaşık dörtte üçünden kurtuluyoruz. Ancak, söz konusu yazılımlar da internetin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Javayı kurmazsak facebooktaki oyunları açmıyor bazı uygulamalar çalışmıyor.

pek şaşırdımadım java ile flash'ı burda görünce :)

ikisi de lazım olmadığı için kurmuyorum. java senede en fazla iki kere lazım oluyor. reader kurmak en büyük hata. readerın yerine daha hızlı olan ve daha az yer kaplayan programlar var.

Java'nın neresi olmazsa olmaz :) Flash deseniz neyse. Adobe reader'ın ise onlarca alternatifi var.

Adobe Reader olmazsa olmaz değildir. Bilakis olmaması çok daha hayırlıdır. Foxit reader veya PDF-XChange Viewer yazılımları hem daha hızlı hem de daha güvenliler.

Bişicik olmaz iki gocimanı da Comodo Sandbox içinde çalıştırın gari

java tamamda bu devirde hala adobe reader kullanan sivri zekalılar kaldı mı merak etim doğrusu. ayrıca Windows 8 kullanan birisinin adobe reader gibi gereksiz programlara zaten ihtiyacı yok...

@07 Mar 2014 14:09 pc den önce bir dil kursuna gitr istersen

Javaya yılda 1 defa bile ihtiyacım olmuyor. Bir ara openoffice kullanırken yüklüyordum, şimdi onu da yüklemiyorum. Tüm işimi google docs üzerinden yapıyorum. son 1-2 yıldır java yüzü görmedi bilgisayarım.

Adobe flash player olmasin o ikincisi ?

Hade be! Bak bu kötü oldu

Adobe Reader yerine başka pdf okuyucular da var ama java vazgeçilmez

mac os bunun için güvenli demekki

java nın alternatifi yok mecburen kullanıyoruz ama adobe reader a rakip 100 lerce uygulama mevcut

haberinizin linkine tklamadan önce "eğer java demişseniz düşer bayılırım!" dedim ve sonuç!

HALA JAVA HALA MİNECRAFT

e-imza kullanmak için java şart

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir