‘Java Teknolojileri Kongresi’ Türkiye'de

Bu yıl tüm dünyada 10. yılı kutlanan Java teknolojisi, Türkiye’de de ilk kez gerçekleşecek olan Java Teknolojileri Kongresi’nde tüm yönleriyle ele alınacak. Java Teknolojileri Derneği’nin organize ettiği Kongre, yazılım geliştiricileri İstanbul’da biraraya getirecek.

Java Teknolojileri Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Java Teknolojileri Kongresi, 18 Haziran 2005 Cumartesi günü Bilgi Üniversitesi'nin evsahipliğinde gerçekleşecek. ‘Java Heryerde’ sloganıyla yola çıkılan etkinlikte, Java teknolojisindeki yenilikler, Java araçları, geleceği, platform bağımsızlığı, teknoloji firmalarıyla ilişkileri ele alınacak. Java ile programlanan lego oyuncaklarının da tanıtılacağı Kongre’de, bu alanda yarışmalar yapılacak. Kongre’de ayrıca Java üzerine yazılan kitaplar da gün boyunca yazarları tarafından imzalanacak.

Java’nın yaratıcısı ve önde gelen savunucusu Sun Microsystems’ın ana sponsorluğunu üstlendiği Kongre’ye Oracle, IBM, Borland, Sony Ericsson, Filika ve DNA da sponsor olarak katılıyor. Java teknolojisini kullanan 60’a yakın şirketin standlarıyla yeralacağı ve katılımın ücretsiz olarak gerçekleşeceği etkinliğe, yaklaşık 3.000 kişinin katılması bekleniyor.

Java Teknoloji Derneği Başkanı Altuğ B. Altıntaş, amaçlarını ‘Java teknolojisini Türkiye’de hakettiği yere taşımak’ diyerek özetlerken, bu amaca yönelik bilgilendirme çalışmalarına Kongre ile start verdiklerini söyledi. Altıntaş, Dernek olarak 2005 yılı içinde 100 seminer vermeyi hedeflediklerini, 2006 yılında ise bu sayıyı 365’e çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

Bugün dünya üzerinde 4,5 milyon Java yazılım geliştiricisi ve 876 Java Topluluğu var. Java teknolojisinin kullanıldığı araçlara bakıldığında ise 579 milyon cep telefonu ve 825 milyon Java kart bulunuyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir