Java teknolojisi otomobillerin de hizmetinde

Otomobillere entegre edilecek Java tabanlı yeni bir sistem, kazalarda hayat kurtarmayı amaçlıyor...

  • Selim Öztürk
Trafik kazasındaki ölümleri azaltabilecek mi?
SAVE isimli yeni bir sistem, kaza geçiren aracın yerini bildirerek ilk yardım ekiplerinin anında olay yerine ulaşmasını sağlayacak.

Dünyanın ve özellikle ülkemizin en büyük sorunlarından biri hiç kuşku yok ki trafik kazalarıdır. Her yıl yüzlerce kişinin ölümüne yol açan kazalarda ölüm oranının bu kadar büyük olmasının en büyük nedenlerinden biri de kaza yerine zamanında gelemeyen ilk yardım ekipleridir.

Ancak her alanda çığır açan ve insanlığın hayatını kolaylaştıran teknoloji, trafik kazalarında meydana gelebilecek olası ölümlerin önüne geçmek için de devreye girdi. Java tabanlı otomatik kaza raporlama sistemine dayanan SAVE isimli bu teknoloji, nispeten ucuz olan sensörleri kullanarak arabanızın o anki hızını ve araç içi sıcaklığını yakından takip ediyor.

GPS ve GSM bağlantı teknolojilerini kullanan sistem, kazanın hemen ardından araçta meydana gelebilecek olası patlamalara karşı otomatik olarak acil yardım ekiplerine haber veriyor ve kaza mahalini yetkililere bildiriyor. Böylece trafik kazasının meydana gelmesinden sonra ilk yardım ekipleri kaza mahalline en kısa sürede ulaşabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

java akar c# bakar

Kazada yaralanma olup olmadığını anlayabiliyor mu peki?
Yani park etmeye çalışırken arkadaki aracın tamponuna çarpmak da kazadır ama bu tür şeyler için bile ilk yardım ekipleri olay yerine gelirse aynı andaki ciddi kaalariçin durum daha da kötüleşir..

kazayı engelleme degilde,olmus kazayı haber verme aman ne teknoloji...

Artik kazalara bahanede hazir olur,
"Arabama virus bulastida :) :) :) "

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play