Jobs anıtına eşcinsel darbesi!

Tim Cook'un eşcinsel olduğunu açıklaması, Rusya'da büyük tepkiler almaya devam ediyor...

Cook'un açıklaması, Jobs'u yok etti!
Bu anıt, artık yok...

Rusya'da, 2011 yılında ölen Apple ortak kurucusu Steve Jobs anısına yapılmış olan anıt, geçtiğimiz hafta Tim Cook'un eşcinsel olduğunu açıklamasının ardından kaldırıldı.

Reuters'ın söylediğine göre, yaklaşık olarak 2 metre boyundaki iPhone heykeli, St. Petersburg üniversite kampüsüne ZEFS olarak adlandırılan bir grup firma tarafından Ocak 2013 tarihinde yerleştirilmişti. ZEFS yaptığı bir açıklama ile Rusya'nın "eşcinsel propagandası" karşıtı kanunlarını ihlal ettiği gerekçesi ile heykeli kaldırdığını söyledi.

ZEFS'in açıklaması "Apple CEO'su Tim Cook açık olarak cinsel sapkınlık için çağrı yaptığında, heykel, çocukların geleneksel aile değerlerini reddetmelerini desteklemesi sebebi ile Rusya'nın federal kanunları sebebi ile kaldırılmıştır." şeklindeydi.

Yıllar boyu dolanan söylentilerin ardından, Cook, Perşembe günü ilk defa cinsel tercihlerini açıkladı. Cook, "Tim Cook Speaks Up" başlıklı bir makale yazısında "Açıkça konuşayım: Eşcinsel olmaktan gururluyum ve eşcinsel olmayı Tanrı'nın bana verdiği en büyük hediyelerden biri olarak sayıyorum." cümlelerini kurmuştu.

Geçtiğimiz yıl Rusya hükümeti tarafından kabul edilen bir yasa ile, çocukların, eşcinsellik veya "geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandaları" hakkında eğitilmesi yasaklanmıştı. Bu kanunun kabul edilmesi de, iPhone heykelinin yerleştirilmesinden birkaç ay sonrasına denk gelmekteydi. Kanun, özellikle Sochi 2014 Kış Olimpiyatları öncesi ülkenin LGBT topluluğu üzerindeki ağır bir baskı uygulamasından dolayı sert bir şekilde eleştirilmişti. Ancak Başkan Vladimir Putin, kanunu savunarak, bu kanunun bir ayrımcılık yaratmayacağını söylemekte.

Cook'un açıklamasının kısa bir süre ardından, muhafazakâr St. Petersburg Şehir Konsülü üyesi Vitaly Milonov, Cook'un cinsel seçimleri nedeniyle ülkeye girmesinin yasaklanmasını önermişti. Milonov, FlashNord adlı internet sitesi ile yaptığı bir röportajda "Bize ne getirebilir? Ebola virüsü, AIDS, belsoğukluğu?" cümlelerini kullandı.

Öte yandan Rusya'nın, 2015 yılı başında, ülkede iPhone ve iPad satışını yasaklayacak bir kanun tasarısı üzerinde çalıştığı da konuşulanlar arasında. Bunun nedeni olarak da Tim Cook'un açıklamaları gösteriliyor ama asıl nedenin, güvenlik ve casusluk kaygıları olabileceği de dile getiriliyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Homofobik bir çeşit hastalıktır ve rusyada fazlasıyla görülmektedir

Ya adama hiçmi saygınız yok ya o akıllı telefon dünyasında bir devrim yapmıştı tim cook a kızarsınız anlarımda steve jobs un suçu ne ya?

Yılllar boyu süren söylenti mi? Bu da nereden çıktı? Cook 'un çevresi, onun eşcindel olduğunu zaten biliyordu. Buna Jobs ta dahildi. Ben bu haber de sadece, reklamın iyisi kötüsü olmaz diyen Rusyayı görüyorum.

adamın cinsel tercihleri kimi ilgilendirir milet agzına sakız arıyor yemin ederim :@

bizden beter bağnaz ülkelerde varmış. hem de bu hristiyan bir ülke. ilginç ve şaşırtıcı...

Bu konuda rusyada en başarılı olabilenler sanırım t.A.T.u olmuştur. Özellikle not gonna get us klibiyle ne kadar kararlı hareket ettiklerini görebilirsiniz bunun sonucunda ancak rusyada kabul görebildiler. hatta Eurovision 2009 Semifinal da söylemişlerdi. Yani çok zor orada... Ha bu arada çıkn albümün altında da 200 Km/H In The Wrong Lane yazıyordu :)

Adamın cinsel tercihinden bize ne?

Aman Tanrım. Bir türk sitesinin yorum bölümünde anti-homofobi yorumları görmek beni çok etkiledi. Tebrikler arkadaşlar.

Vay iğrenç yaratık iphone görünce miğdeniz bulanmalı

Apple ürünlerine bir kadın eli değmiş

STEVE JOBS gibi bir herifin rusya`da anıtımı varmış? steve jobs = illuminati artık %100 eminim bunun başka bir mantıklı açıklaması olamaz!

cook denen kişinin cinsel tercihi hiçkimseyi ilgilendirmez ancak rusya`nın yaptığı doğrudur çünkü tim cook cinsel tercihi açıklama modunda eşcinsel propagandası yapıyor. ben bu yazıyı yazdığımda 10 yorum vardı hepside haberi bilmeneresinden tersinden okumuş. ayrıca bu eşcinselliği övmek modernliktir gibi saçma sapan yakıştırmalar moda oldu çocuklara eşcinsel propagandası yapılmasında bir sakınca yoktur diyen varsa bir psikoloğa görünsün. eşcinsellerle konuşurum arkadaş olurum, tercihine saygı duymarım zaten eşcinselleri ekstra çok severim (eşcinselleri sevme sebebim aklınızın ucundan dahi geçmez :D). son olarak bilmem neresinden hurafe uydurup eşcinsellik bir hastalık değildir diye sallayanların bahsettikleri durum hakkında tedavisi bulundu haber vereyim hemde seneler önce, tedavi hapla yapılıyor bu hapı kullanan kişi ikizleri sevmeye başlıyor tek yan etkisi baş ağrısı yapması (hapın ismini bilmiyorum).....cook`un açıklamasına gelince; öncelikle cook`un tercihi hiçkimseyi ilgilendirmez bu yüzden açıklamayı saçma buluyorum ve "eşcinselliğimden gurur duyuyorum" detayına bakınca took eşcinsel müşteri kitlesini hesaplayarak apple satışlarını arttırmak için politik bir manevra yapmış gibi ancak bu manevra rusya`da ters tepmiş! :D

100 satır yazmanın anlamı yok (eskiden) eşcinsellik hastalık olarak görülüyordu artık olmadığı anlaşıldı. Bunu düzelten bir hap filan da yok ancak bastırmanın bir yolu olabilir. Onada işkence denir. Tim Cook'un yaptığı açıklama kişisel beyanatıdır dolayısıyla Apple ve Steve Jobs ile bir alakası yoktur ki bu heykelin kaldırılmasının absürtlüğü budur. Haberde bundan bahsediyor zaten. Ayrıca "eşcinsel propagandası" dediğiniz "eşcinselliğe davet" değil eşcinsellerin haklarıyla ilgilidir. Kimse eşcinseller haklarını aradı diye eşcinsel olmaz. Nasıl "kuşum" Aydın'ı gören bütün Türkiye cinsel tercihlerini değiştirmediyse, anne-babasını gören bir eşcinselde heteroseksüel olmaz, zaten herkes neyse odur. Umarım açıklayıcı olmuştur...

@06 Kas 2014 21:34 !!?? dostum ben gazeteden öğrendiğim bilgiyi paylaştım siz çevreden edindiklerinize dayandırdığınız tahminle karşılık veriyorsunuz!

13:30 cahilliğini bir kez daha kanıtlayarak beni haklı çıkarmıştır

ilacı varsa bilen söylesin herkes kullansın. bunun hastalık olmadığını kabul edin artık. bu bulaşıcı falan da değil. kimse çevresinde eşcinsel var diye eşcinsel olmuyor eğer öyle olsaydı her eşcinselin çevresinde eşcinsel olduğunu düşünsenize! nüfusun kaçta kaçı eşcinsel o zaman ? toplum değişiyor ve kabulleniyor artık bunu. çünkü dünya özgürlükleri genişletmeye çalışıyor. dini görüş kişinin kendisini bağlar. ben inançlı insanlara her zaman saygı duyar ve severim. ama onların inançları nedeniyle bana düşman oluşunu anlayamam. ben insanım hatalı olabilirim tartışılır ama ben iğrenç değilim. benim yaşadığım kötü günleri yaşamayan bilmez. ağladığım geceleri kimse bilmez. hiçbir taraf tarafından kabul edilememeyi bilemezsiniz. sosyalleşmenizin en büyük engeli gizlenmeniz olur. ne zaman ki yakın arkadaşlarıma açıldım artık daha mutluyum daha rahatım sürekli yalan söylemiyorum artık. beni böyle de seviyorlar yargılamıyorlar aramızda hiçbir şey değişmedi.

@07 Kas 2014 23:40 hastalık olmadığını düşünmemiz gerek, neden sırf sen söylüyorsun diye mi? ilacını merak eden doktora sorabilir. kendim için değil meraktan soruyorum dersiniz :)

Yazilanlari su saatte okuma serefine nail oldum ve arkadaslar bir doktor olarak soyluyorum ki "ESCINSELLIK BIR hastalik DEGILDIR". Gazetede okudugunu soyleyen arkadas hangi bu konu hakkinda surekli dusunmus ve hastalik olduguna karar vermis ve de bastirdigi duygularla bastirilmamis duygulara sahip kisilere hasta diyebilen yazar musvettesinin yazisini okuduysa rica ediyorum gazete degil kitap okusunlar. En azindan bu konudaki bilgilerini kendinden emin olmasi icin "BILIMSEL" kaynaklara basvursunlar. Biliyorsunuz ki bazi insanlara gore de sozumona islamiyet bir teror dinidir. Simdi boyle soyleniyor diye gayrimuslimlerin bizim dinimizden nefret etmeleri ne kadar mantikliysa sizin gibi dusunenlerin de yaptigi aynidir. Ayrica bu bir "tercih" degil "YONELIM"dir. Ha bu arada ben ne miyim? INSANIM. ve allaha sukur hickimseye bir zararim yoktur. Lutfen gercek musluman olalim ve insanlara saygili olmayi ogrelim. Saygilar...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir