Jobs; Einstein, Tesla ve Newton'u geçti!

Steve Jobs, büyük dahi Einstein'ı bile geride bıraktı. Peki ama hangi konuda?

  • Gökay Özbudak
Steve Jobs gençlerin ilham kaynağı!
Lisede üçüncü sırada...

İngiltere'de General Elektrik tarafından 900 mühendislik öğrencisiyle yapılan anketle tüm zamanların mühendislik kahramanları seçildi. Listede geçmişten günümüze birçok isim bulunuyor.

İlk sırada yaptığı köprüler, limanlar ve tren yollarıyla adından oldukça söz ettiren Isambard Kingdom Brunel bulunuyor. İkinci sıra ise vakumlu elektrik süpürgeleriyle tanınan James Dyson'ın. Bu iki isim size tanıdık gelmeyebilir ancak üçüncü ismin Steve Jobs olduğunu söyleyelim. Hem de Jobs dördüncü sıradaki Nikola Tesla ve beşinci sıradaki Bill Gates'den önce geliyor.

Genç mühendisleri teşvik etmek için yapılmış bu araştırmada ilk 10'da jet motorun mucidi Frank Whittle, Isaac Newton, Albert Einstein, Charles Rolls-Henry Royce ve Thomas Edison bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

geliştirdiği icatlar , günümüz teknolojisi ile bile yapılamıyorken nikola tesla'nın 4. olması beni biraz üzdü.

jobs çok başarılı biri tebrik etmek gerek.

O mühendis adaylarına söyleyebilecek hiç bir şey bulamıyorum. Hadi insanları kanrıabiliyorlar, mühendisleri de o ürünlerin mühendislik harikası olduğuna inandırdıysa pes artık. Hem de Tesla, Einstein'den daha önde, valla pes

oyum, Einstein ve Mimar Sinan'a

Haaa.... demekki muhendislik ögrencileri malmis. Einstein'i hangi konuda geri birakmis IMaclerin CPU'larini Stve Jobs mi tasarlamis. Adam yalnizca yönetici bu kadar abartmaya gerek yok. Öldukten 15 yil sonra herkes adini bile hatirlamaz ama Einstein Tesla sonsuza kadar hatirlanacak.

Steve Jobsun Nikola Tesladan önce gelmesi komik duruyor. Eğer Nikola Tesla olmasaydı cep telefonu diye bir şey olmazdı. Bütün kablosuz verici ve alıcıların atasıdır. Eğer Nikola Tesla günümüzde yaşasaydı Jobs laboratuvarının temizlikçisi bile olamazdı.
Gerçekten de çok taraflı ve saçma bir anket. İngiliz üniversite gençliğinin zeka seviyesini ortaya koyuyor. Applenin ceosu olmakla mühendis olmak arasında nasıl bir bağ kurmuşlar anlayamıyorum. Apple mühendisleri çalışır Namını Steve Jobs alır. Dünya gerçektende çok adaletsiz bir yer.

bana sorulmuş olsa Albert Einstein ve Steve Jobs arasında seçim yapmakta gerçekten zorlanırdım...

jobs acaba neyi icat eeti zaten günümüz teknoliji yönünden çok gelişmiş durumda bize bizim hayal edemeyeceğimiz birşey sunması lazım ve ilk olmalı.

eğer bir adam steve jobs`su böyle bir listede 3. sıraya taşıyorsa

ortaya şu sonuç çıkıyor mühendislik öğrencilerine daha iyi eğitim vermeleri gerekir mühendislik öğrensiler ama daha Nikola Tesla ve Albert Einstein`ı doğru dürüst tanımıyorlar, eğer tanısalardı ortaya bu rezil sonuçlar çıkmazdı!

bana sorulmuş olsa Albert Einstein ve Steve Jobs arasında seçim yapmakta gerçekten zorlanırdım...
--------------------------------------------------------------
tabii canım 1950`li yıllarda o dönemin son derece kısıtlı uzay bilgisine rağmen ortaya izafiyet teosini atan, daha düne kadar olup olmadığı bilinmediği kara deliklerin var olduğunu açıklıyan, o dönem açıkladığı teoriler bir bir gerçek çıkan, ve zaman yolculuğu kadar detaylı açıklamalar yapan ama daha sağ elde çeken ama sol elde çekmeyen telefonu TASARLATAN biri arasında seçim yapmak gerçekten güç!

einstein kim jobs kim bırakın saçmalamayın

"İngiltere'de "General Elektrik" tarafından 900 mühendislik öğrencisiyle yapılan anketle tüm zamanların mühendislik kahramanları seçildi" yazmış.

General Electric yani edison'un kankası, yani Nikola Tesla'yı engelleyen mahlukatlar bunlar.Bunlar olmasa şu an bir çok açıdan daha verimli olabilirdi teknoloji.Zamanında insanlığa büyük bir kötülük yapan bir paragöz şirketin anketinden ne beklersinizki ? Tesla'yı bitiren, labaratuarını yaktı diye düşünülen şirketin ta kendisi. Ha üniversite öğrencilerinin steve jobs'u seçmelerine gelincede onlarda ayrı malmış kusura bakmasınlar. . . Steve jobs akıllı-yönetici adam ama Einstein ve Tesla gibilerini geçmesi mucizeyle bile mümkün olmaz, olamaz.Görün bakın işte deliler gibi dış memleketlere öğrenci değişimine gitmek isteyen sevgili türk öğrencilerimiz, iq'nuz düşmüş gelmeyin sonra bu üniversitedeki leylalar gibi.

bence steve jobs u abartıyolar.görende çok büyük yenilik yaptı sanacak ya.doğru flash ı kaldırmaya çalışmak çok büyük bir yenilik

"Lisede üçüncü sırada..." steve jobs resminin altına listede 3. sırada yazacağınıza lisede 3. sırada yazmışsınız. liseli steve jobs detected :D

Tesla forever!

Cevaplar çok popülist olmuş. 50 yıl sonra sorun o zaman kimse hatırlamaz Jobs'u. O kadar da değil tabi ama Einstein'ı geçemez o vakit.

oyum Einstein ve Mimar Sinan'a demiştim ama bir de Tesla var unutmamak lazım. Faraday'ı da unutmamak lazım....

Transistörleri bulan iki kisiyi oraya eklemek lazım. Transistörler dünyanın en iyi buluşu. Onlar olmasa su an uzaya çıkmak da dahil hicbirsey yapamazdık.

niye ne icat etmiş ki???

bunlar nasıl mühendislik öğrenciyse.. en iyi müzisyen listesinde de eminim justin bieber'i seçerlerdi.. bu ingilizler yok mu.. :))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play