JPEG'in varisi şimdi de Gmail ve Picasa'da!

JPEG'in yerine göz diken yeni resim formatı Chrome'dan sonra bakın nerelere kadar girdi...

  • Gökay Özbudak
WebP formatı yayılmaya devam ediyor!
Opera da destekliyor...

Google'ın geçen yıl açık kaynaklı olarak kullanıma açtığı yeni görüntü formatı WebP artık Chrome tarayıcıyla beraber Gmail ve Picasa'da da kullanılmaya başlanılacak. Yeni görüntü formatı, Google tarafından zamanının geçmeye başladığı iddia edilenJPEG'in yerine geliyor.

VP8 formatını baz alan WebP internetteki görüntülerin boyutlarını yüzde 40'a kadar azaltabiliyor. Formatın görüntü dosyalarını JPEG gibi "kayıplı" bir şekilde sıkıştırdığını da söyleyelim.

Ayrıca Google WebP'yi geçen yıl çıkarttığı gibi bırakmamış; üzerine yeni özellikler katmış. Örneğin artık WebP görselleri indirilirken de görüntülenebiliyorlar. Başka bir özellikle de görselin farklı yerleri değişik oranlarda sıkıştırılabiliyor.

Yeni format yalnızca Google Chrome tarafından değil Opera tarafından da kullanılıyor. Mozilla'nın, Apple'ın ya da Microsoft'un yeni formatı kullanmaya ne zaman başlayacakları ise merak konusu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Saygıdeğer CHİP editörlerine sormak istiyorum; Sizce başarılı olabilir mi ve sizlerde bu WebP formatını konular içinde ki resimlerde kullanacak mısınız?

Saygılarımla;

Admin: evet kullanacazzz :D

Bence şu an PNG JPEG'ten çok çok daha iyi.
Yalnız .NET programlarken çok daha değişik bir format gördüm: MemoryBmp
Uzantısı .bmp ancak boyutu png ile aynı. Kalitede de sorun yok. Merak edenler için:
System.Drawing.Imaging.ImageFormat.MemoryBmp
...

Fotografların farklı yerlerının farklı oranlarda sıkıştırması mukemmel fikir.

üstteki arkadaşa katılıyorum. acaba chip yeni formatı kullanacakmı? jpeg en bilinen resim formatlarından biri ve az yer tutan bir formattır. googlede kendini sultan süleyman ilan edecke yakında. ve windowsuda ben buldum derse şaşırmam.

PNG çok tan ele geçirdi.

Jpeg'i öldürmek zor.

daha yeni çıkmış ve herkes desteklemiyor sizde yeni kral diye tanıtıyorsunuz jpeg kolay kolay ölmez heryerde kullanılıyor

NE GÜZEL ALIŞMIŞTIK.

PNG'den şaşmam. Webde 1 numara

Opera turboda kullanılıyor. Eskiden opera turbo hızlı olabilmesi için görsellerin kalitesini düşürüyordu şimdi webp ye geçti inanılmaz kalite farkı var, hem düşük boyut hem de neredeyse orjinal kalite. Güzel bir yenilik lakin ne bir dönüştürücüsü ne de bir adam gibi görüntüleyicisi yapmadılar buna şimdiye kadar.

jpg olmez niye mi? cunku halla jpg kulannan telefonlar var... nokia sagolsun hep jpg telefonlari cikariyor... internete de olmez cunku o telefonlar jpg kulaniyorlar saygilarimla...

ne ciksa bizimkiler ben tersini severim diye yazar.

mp4 te mp3 ü öldürüyodu tabi tabi :)

JPG ve MP3 gibi neredeyse butun cihazlar tarafından desteklenen teknolojiler kolay kolay ölmez. Yaygın yazılım ve donanım desteği şart.

HIPIX, WebP'den çok daha iyi... (yüksek kalitede)

HIPIX, WebP'den çok daha iyi... (yüksek kalitede)

PNG - PNG diye sayıklayan birader ne anlatmak istiyorsun açık konuş. :D

Acaba neden kimse yeniliklere açık değil. Hep geri kafalısınız. Bence daha iyi olacak. Yok .png çoktan geçmişte yok .jpg ölmezmişte... Niye hep kötü düşünüyorsunuz?

hipix aslinda is görebilir ama firmalarin lisansli bir formattan baska lisansli formata kolay kolay gececegini dusunmuyorum. Webp acik kaynak lisansli sanirim özellikle webde cok ise yarar. Sonucta webde yayinlayacaginiz resimlerin kalitesi basilabilir degil göruntulenebilir aygitlarla sinirli ki suanda FULL HD(1920x1080) sinir oluyor bu durumda.

Tüm tarayıcılar ve popüler resim düzenleyiciler desteklemeden kolay kolay Jpeg ölmez. Yeni teknolojileri herkes ister. Kim istemezki bilgisayarında daha az alan kaplayan fakat kalitesini kaybetmeyen resimler barındırmayı? Daha çok zamanı var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost