JUICE, Jüpiter'e Giderken Bu Çılgın Rotayı İzleyecek!

Avrupa'nın Jüpiter'e yolculuk yapacak olan ilk uzay aracı, hedefine ulaşmak için işte bu karmakarışık yolu takip edecek!

Oynat JUICE, Jüpiter'e Giderken Bu Rotayı İzleyecek! Avrupa'nın Jüpiter'e yolculuk yapacak olan ilk uzay aracı, hedefine bakın hangi dolambaçlı yollardan ulaşacak!

İki nokta arasındaki en kısa yolun düz bir çizgi olduğu söylenir, ancak 2022'de Jüpiter'e gönderilecek olan JUICE modülü, biraz daha dolambaçlı bir rota izleyecek ve dört gezegenin yerçekiminden yardım alacak.

2012'de duyurulan Jupiter Icy Moons Explorer veya kısa adıyla JUICE, Haziran 2022'de Kourou, Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak. Uzay aracı, Jüpiter'e yedi yıllık bir yolculuk sonucunda ulaşacak. Araç 3,5 yıl boyunca gaz devi Jüpiter'in atmosferini, muazzam manyetosferini, görünmeze yakın halkalarını ve uydularını dolaşacak. JUICE görevinin sonunda Jüpiter'in en büyük uydusu olan Ganymede'in yörüngesine girecek ve Dünya'nın ayı dışında doğal bir uydunun yörüngesine giren ilk uzay aracı olacak.

JUICE, Avrupa'nın Jüpiter'e düzenlediği ilk uzak görevi olma özelliğini taşıyor. NASA'nın Juno uzay modülü şu an Jüpiter'in yörüngesinde olsa da daha çok Jüpiter'in kendisine odaklanıyor. JUICE de Jüpiter'in atmosferini inceleyecek ancak buz kaplı ayları Ganymede, Europa ve Callisto'ya da göz atacak. Bu ayların yüzeylerinin altında okyanusların bulunabileceği hatta yaşamaya elverişli bölgelere sahip olabileceği düşünülüyor.

JUICE'in tüm bunları yapmadan önce birkaç zor manevrayı tamamlaması gerekecek. Videoda da izleyebileceğiniz üzere araç, Mayıs 2023'te Dünya'nın, Ekim 2023'te Venüs'ün, Eylül 2024'te yine Dünya'nın, Şubat 2025'te Mars'ın, Kasım 2026'da ise Dünya'nın yanından geçecek. Tüm bu gezegenlerin yerçekiminden faydalanacak olan JUICE, son olarak Jüpiter'in aylarından da yerçekimi yardımı alarak (25 kez!) yavaşlayacak ve konumuna yerleşecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir