Jüpiter, diğer gezegenleri yok etmiş olabilir

Güneş sisteminin dev gezegeni Jüpiter'in bir zamanlar pek çok gezegeni yok ettiğini biliyor muydunuz

Jüpiter, diğer gezegenleri yok etmiş olabilir

Proceedings of National Academy of Sciences Monday'de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, güneş sisteminin ilk zamanlarında bulunan gezegenler ile günümüzdeki gezegenler arasında büyük farklılıklar bulunuyor. Araştırmanın bulgularına göre, ilk zamanlardaki pek çok gezegen, Jüpiter tarafından yok edilmiş.

Konstantin Batygin ve Gregory Laughlin tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre Jüpiter, etrafındaki küçük gezegenleri çekerek çarpışmalara yol açtı. Araştırmacılar, Jüpiter'in çekimi ile beraber asteroid çizgisinin de konumunun değişmiş olabileceğini söylemekte. Bu çalışmaya göre, Jüpiter'in çekimi ile beraber sistemimizdeki ilk gezegenlerin yörüngelerinin değiştiği ve ortaya çıkan çarpışmaların, erken güneş sistemine hayat veren toz ile sonuçlandığı ortaya çıkmış durumda.

Ayrıca araştırmacılar, Dünya ve komşularının, ölü devlerin küllerinden oluşmuş olabileceğini de söylemekte.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

hobaa hadi o zaman jupiter dansına çıkalım bu buluş hayatımızı değiştirdi

@27 Mar 2015 21:09 buluşu yapanlara küfür etsek takan olmaz ayda yılda trollük yapalım dedik tepkiye bak arkadaş ya :)))

@27 Mar 2015 21:09 şuursuz şapşal :)

@28 Mar 2015 01:48 Trollüğü git arkadaşına yap. Önce metin tabanlı sistemlerde iletişim kurallarını öğren sonra gel bir şey ler yaz !

Ziyaretçi Bugün 21:09 Bunu keşfedenlerle aynı havayı soluman talihsizlikten başka bir şey değil.

@27 Mar 2015 23:40 Onun doğması talihsizlikle olmuştur. Tüm suç babasında :)

@27 Mar 2015 23:40 bence senin gibi trollukten anlamayan biriyle aynı havayı solumam talihsizlik. bu kadar sıkıcı hayat mı olur.

@28 Mar 2015 00:52 Tüm dünyanın yüzde sekseni aynı düşünce tipine dönerse ortada trollük değil zombi beyinlilerin şafağı gibi bir kabus oluyor. Üstelik sadece yazı ile iletişime geçilen ve bilgi yayınlanan bir mecrada trollük artık bilmemnelik haline gelir ve tüm insanlığa hakarettir !

Hain jupiter :D

Dünyanın güneşten koptuğuna bir türlü mantık bulamıyordum. Ayın çevre meteorlardan oluyştuğunu okumuştum ama dünyanın güneşten gelen ışık yada bir kaç parça birşeyden başka farklı kayaç ve maddelerden oluştuğunu düşünmek bazı şeyleride açıklamama yardımcı oluyordu. Eğer dünya samanyolu galaksisinin farklı bir yerinden gelen gezegen yada gezegenlerin parçalarından oluşmuş ise dünyada var olan güneş sisteminde oldukça az bulunan ve genenelde karmaşık olan bi,r çok maddeninde dünya üzerinde bir çok alanda yayılmış olarak bulunmasının nedeninide açıklamış oluyor. Eğer dünya parçalardan meydana gelip tekrar sıkışıp gezegen olan bir yer ise eski yaşamların var olduğu bazı kalıntılar bulmakta %00000.1 de olsa mümkün. Yine aynı düşünceyle dünyanın güneş sistemi dışından gelen ve güneş sistemi tarafından da verilen parçalarla oluşmasıyla yeni bir gezegen oluşumu yapması bu oluşumun aynısının diğer galaksi yada gezegenlerde oluşup oluşmadığının incelenmesi de dünyadan farklı bir gezegende canlı olup olamayacağınıda açıklar. Eğer bu şekilde bir canlılık oluştuysa en azında mantıksal bir çıkarımı oluyor. Dünyaya canlı yaşam diğer gezegenlerden yada diğer asteroitlerden gelmiş oluyor. buda dünya dışı yaşamın var olduğunu gösterecek kadar sağlam bir mantıksal çıkarım olur.

@mustafa2116 Canlı derken neyi kastettiğine bağlı olarak değişir. Metan soluyan canlılar da olabilir.

@29 Mart 2015 01:49 farketmez. Zaten evrende canlı kavramı üzerinde biraz garip bir düşünce oluşmalı. Canlı bilincli olarak varlığını devam ettirmek için hareket eden nesne olmalıdır. Güneş varlığını devam ettirmek için bilinçli bir harekette bulunmuyor bilincsiz ve oto kontrol mekaniğinde hareket ediyor.

yaşanacak gezegen jjupiter o zaman

Türkler uzayda olmasın arkadaş burada bile bir birimizi yiyoruz bırakın uzay boş, soğuk ve barışçıl olmaya devam etsin :-D

kalan 6 gezegeni de alabilir(plütonu vermem:) bi işimize yaramıyorlar zaten.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost