Jüpiter'in Soğuk Ayı Europa'dan, Şimdiye dek Yakalanmış En İyi Kareler

Jüpiter'in buzla kaplı ayı Europa'nın büyüleyici görüntüleri, yeniden işlenerek NASA tarafından paylaşıldı.

Jüpiter'in Soğuk Ayı Europa'dan En İyi Kareler
NASA / JPL-Caltech / SETI Enstitüsü

Üzerine ayak basmanız pek mümkün olmasa da Jupiter'in ayı Europa, güneş sisteminin en ilginç yerlerinden bir tanesi. NASA'nın uzay aracı Galileo ile 1990'da çekilen ayrıntılı fotoğraflar, yeniden işlenerek yayınlandı ve Europa'nın çatlayan buzlarını hiç olmadığı kadar iyi görmemizi sağladı.

NASA / JPL-Caltech / SETI Enstitüsü

Fotoğraflar, 26 Eylül 1998'de aynı boylamdan çekildi. Fotoğrafların renkleri, yüzeydeki karmaşık yapıları daha iyi göstermek için geliştirildi. Bilim adamları, Europa'nın yüzeyini kaplayan sırtlar, bantlar ve küçük yuvarlak kubbeler için şu ismi kullanıyor: Kaos arazisi.

40-90 milyon yaşında olduğu tahmin edilen ayın yüzeyi, güneş sisteminin en genç yüzeyler arasında. Europa'nın 4,6 milyar yıl önce oluştuğu düşüldüğünde yüzeyinin bu kadar genç olması, heyecana neden oluyor. Yüzeydeki sırtların ve bantların, Jüpiter'in güçlü gelgit etkisiyle hareket eden buz kütleleri sayesinde oluştuğu belirtiliyor.

NASA / JPL-Caltech / SETI Enstitüsü

NASA'nın hazırlığını yaptığı Europa Clipper görevi, Europa'nın tuhaf yüzey özelliklerinin kaynağını bulmaya yardımcı olurken, aynı zamanda buzun altındaki okyanusun özellikleri üzerinde araştırmalar yapmaya olanak tanıyacak. Europa Clipper'ın 2024'te fırlatılması ve 2030'da Jüpiter'e ulaşması bekleniyor.

NASA / JPL-Caltech / SETI Enstitüsü

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play