Kablo TV'de dijital dönem

Türksat A.Ş., İstanbul, İzmir ve Manisa'da dijital KabloTV test yayınlarının başladığını duyurdu.

  • Selim Öztürk
KabloTV dijital yayın teknolojisine geçiş
Uydu antenine yakın gelecekte ihtiyaç olmayacak

Türksat A.Ş., yaptığı açıklamada, KabloTV dijital yayın teknolojisine geçişle ilgili test yayınlarına başlandığı bildirildi. Şimdilik uygulama İstanbul, Ankara, İzmir ve Manisa şehirleri ile kısıtlı. Açıklamada"Dijital teknoloji ile birlikte KabloTV aboneleri, çok sayıda televizyon kanalını yüksek çözünülürlük ve kalitede izleyebilecekler" denildi.

Abonelerin dijital KabloTV yayınlarını izleyebilmeleri için dijital yayın alıcısına (set-topbox / decoder) sahip olmaları gerekiyor. Bazı TV modellerinde bu alıcı dahili olarak bulunsa da, çoğu TV izleyicisi ayrı bir kutu satın almak zorunda.

KabloTV'den sunulan televizyon kanallarının sayısının, Dijital yayına geçişle birlikte artması bekleniyor. Ayrıca şu anda ksıstlı ilde verilen KabloTV yayınının da 21 ile yayılacağı tahmin ediliyor.


Dijital yayıncılık kafa karıştırıyor
Dijital yayıncılık dendiğinde akla 4 farklı format gelmeli: DVB-S, DVB-C, DVB-T ve DVB-H... DVB kısaltması "Digital Video Broadcast" yani "Dijital Video Yayını" terimini temsil ediyor. Yani bu 4 format da aslında dijital yayıncılıkla ilgili.

Uydu antenine artık ihtiyaç yok

DVB-S: Sondaki "S" harfi Sattelite, yani uydu anlamına geliyor. DVB-S dijital yayıncılık standardı uydu yayınları için kullanılıyor. Bu tip yayınları alabilmek için ayrı bir uydu alıcısına ve bir de uydu antenine ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde uydu yayınlarını izleyenler aslında DVB-S standardından yararlanıyor.

DVB-C: Sondaki "C" harfi cable, yani kablo anlamına geliyor. Ülkemizde test yayınına başlayan dijital KabloTV yayını da bu standardın bir parçası. DVB-C yayınlarını izleyebilmek için ayrı bir antene ihtiyaç yok; yayın zaten kablo üzerinden evimize kadar geliyor. Ancak çoğu zaman DVB-C destekli bir alıcıya ihtiyaç duyulabiliyor. Yeni nesil televizyonların bazılarında DVB-C ve DVB-T alıcısı dahili olarak gelebiliyor. Eğer televizyonunuzu kısa süre önce aldıysanız ve DVB-C desteği sunup sunmadığını bilmiyorsanız, bir an önce kullanım kılavuzuna başvurmanızı öneririz.

DVB-T: Sondaki "T" harfi terrasterial, yani karasal anlamına geliyor. Basit bir TV anteniyle izlenebilen DVB-T yayınları ne yazık ki ülkemizde pek tanınmıyor. Şu anda sadece TRT, 2 TV ve 2 de radyo kanalıyla test yayınları yapıyor. DVB-T yayınlarını izlemek için de uyumlu bir alıcıya ihtiyaç var. Neyse ki DVB-C desteği sunan çoğu alıcı DVB-T desteğine de sahip.

DVB-H: Sondaki "H" harfi handheld yani taşınabilir cihaz anlamına geliyor. Cep telefonlarından dijital TV yayınlarını almak için kullanılan standart olan DVB-H, şimdilik diğer standartların biraz gerisinde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

test 6 yıl önce başladı hala devam ediyor yine devam edicek belki 3. uyduyu bekliyorlar genişlemek için ama yeni oluşum değil..

Haber çok iyi ama biraz kısıtlı geldi..Bir çok soru kaldı aklımda..

ne kadar o kutu acaba?

Dijital yayınları izlebilmek için sıradan bir decoder almamız yeterli midir yoksa d-smart uyumlu bir decoder olması gerekiyor?

simdi biz bunu nasil kullanacagiz; benim hd yayina gore tv m var
kablo tv m d var.. ne yapmak lazim!

decoderi nereden alacağız

en iyisi arkadaşlar uydu ne varsada onda var

kablo tvye Antalya Merkez de abone istedim. Apartmanda sizden başka abone yok bağlayamayız dediler.

açıklamalarınız yetersiz dijital yayın yapıyorsunuz nasıl size ulaşılacak bilen yok.dekoder nerede var ne kadar bilen varmı?

ben 3 yıl önceye kadar kablo tv kullanıyordum, sonra uyduya geçtik..evimde 3 tv v ar acaba 2 tv ye kablo tv mi yaptırsam die düşünüyorum..siz kablo tv den memnunmusunuz?

merhaba arkadaşalr ben kablolu tv 3 yıldır kullanıyorum cok net vede sorunsuz kullanıyorum daha koblolu internet de aldım çok memmunum hızda bir düşüklük yok herzaman aynı hız ve ucuz. ttnet de oldugu gibi telefon alma zorullugu yok. tamam koblolu tv de kanal biraz daha az ama uyududa bin tane kanal var kacını seyrediyoruz belli kanallar onlarda kablolu tv de var. bubunu için herkese tavsiye ederim...

ben dijital yayına gecmek istemiyorum.suanda kablo tvmden memnunum.zorunlumu acaba bu dijital yayına gecmek.yoksa eskisi gibi devam edebiliyormuyuz

kablo tv ye geçemeyen arkadaşlar.hiç şansız sayılmazsınız.uydu antenini kaldırp kablo tv aldım.hayatımın hatasıymış.hele bir de 27 ekim kabusu varya sormayın. tüm kanalların yeri değişti. işe yarar kanalların çoğu yok olmuş.discovery yok,number one yok,türk ç yok vs.vs.şimdi çıkarmışlar bir de set box diye bir şey.para tuzağı yani...

Bu 27 Ekim olayının detaylarını bilen var mı? Bu arada bugün birkaç kanal yine yer değiştirdi. Kablo tv'de neler oluyorr??

bir yorumcu kablo net icin "ttnet de oldugu gibi telefon alma zorunluluğu yok" demis ama kablo net için kablo tv alma zorunluluğu var. bilginize..

ben kablo net lehine yazı yazanların kesinlikle yanlı olduguna inanıyorum.ben 3 sene adsl kullandım en ufak bır şikayetim olmamıştı,evimi taşıyınca nasıl olsa kablolu tv var deyip adsl aboneliğimi kesip kablo net abonesi oldum ilk 2 hafta zaten hiç dogrudürüst kullanamadım en az 1saat lelefonla konuştum,aniden düşüyordu ve bana tamam bakacagız deyıp sonra bakmıştık diye cevap verdiler hep ,sonra ben çok sinirlenınce gelip baktılar kutuda sorun varmış akım yüksek geliyormuş dediler,şimdide 24 saattir baglantım yok en az 10 kez aradım ,önce saat 21 de yapılacak dediler sonra yarın saat 12 ye kadar dediler,saat 15 civarı aradım bız 12 demedik saat 17 dedik diye beni yalancı çıkardılar,17 de baglantı gelmedi saat 23 dediler arkadaşlar tam 31 saat bende baglantı olmayacak,yani saat 23 te olursa en ıyı ıhtımal ama olmama ihtimalide yüksek ,ilgiliye dedimki siz bana o zaman ayda 30 saat en az hizmet vermemiş olacaksınız vede parayı hizmet karşılıgı aylık alıyorsunuz indirim yapın dedim ,bana herkes bu durumda diyorlar,iyide o zaman herkes mağdur herkese indirim yapsınlar herkesin mağdur olması benim mağdurıyetimi ortadan kaldırıyormu soruyorum,yada bir konuda birçok kişi magdur ise mağdur olma durumumu ortadan kaldırıyormu?ne zaman arasam 3-5 dakika hatta bekliyorum,bana gayet dalga geçer gibi arıza kaydınız yapıldı deniyor.yapıldıda giderilmesi önemli kaydın yapılması mı? anlayacağınız arkadaşlar sinir oldum, abone olduğuma çok pişmanım pazartesi gidip bitireceğim aboneliğimi,birsürü yeni abone olmak için uğraşacağım vede sinir olmam yanıma zarar kalacak...

ya inanmıyorumm.nba tv yi fln seyretmek istiyorum.kablo tvde bi sürü kanal war.neresini beğenmiyorsunz.taby bn kullanmadıım için bilemem ama dışardan çok güsel bşie benzio.bn aydın/söke de oturuyorum.acaba buraya kablo tv gelecek mi??

bundan 3 gün önce kablo tv de çalışıyordum avrupa yakası....... bölgesinde gerçekten hiç tavsiye etmem sürekli sorun dijital ve hd yayın cihazları modem ve tv kanallarında sürekli arıza var özellikle hd cihazlarda ''siyah-beyaz'' gösterme çalışanlara gerikli bilgi verilmiyor baglantıya zamanında gidilmiyor arızaya zamanında gidilmiyor sıkıntı üstüne sıkıntı müşterilerle biz yüz yüze bakıyoruz bütün sıkıntılarını bize yüklüyolar inanırmısınız kavga edeni bile oluyor

kablotv 2000 yılında üye oldum eskiden çok güzel kanallar vardı yaklaşık 3 yıldır kanal değişikliği olmadı nedenini yazarmısınız şayet dijitale girilmeyecekse bizde çanak anten alalım

sayın ziyaretçi madem çok güzel kanallar var diyorsun neden üye olmuyorsun

biz dijitale geçeceğiz diye sevinirken şimdi nasıl soyulacağız diye düşünmeye başladık 85tl +heray9,5 tl

kablotv,ye 2000yılından beri abneyim abonelere dijital yayında indirim yapmayı düşünmüyormusunuz?

yazılan yorumllardaki sorulara neden yanıt verilmiyor yoksa yetkilinizmi yok ey türk telekomcem yılmazı bizim paramızla zengin edeceğinize abonelere kulak verin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play