Kablo TV Üzerinden İnternet

Daha hızlı bir internet bağlantısı mı istiyorsunuz? Aslında bunu kim istemiyor ki? Dial up bağlantıdan daha hızlı olan ve fiyatı el yakmayan tek alternatif: kablo internet.

Kablo TV Üzerinden İnternet (Sayfa 2)

Hizmet Verilen Bölgeler

AKTİF KABLO TV
Ankara(Ulus, Etlik, Aydınlıkevler, İncirli), İstanbul(Fatih, Kumkapı, Topkapı, Bakırköy, Yeşilköy, Ataköy, Bahçelievler, Bahçeşehir), Konya, Adana

İNTERAKTİF
Ankara(Bahçelievler, Maltepe, Balgat, Cebeci, İncesu, Yenişehir, Dikmen, Oran, Bilkent, Ümitköy, Çayyolu)

KABLO NET
Ankara(Çankaya, Kavaklıdere, Küçükesat), İstanbul(Kadıköy, Acıbadem, Ataşehir, Gayrettepe, Beşiktaş, Levent, Tarabya), İzmir(Alsancak, Bostanlı), Bursa, Antalya, Gebze, Körfez, Çerkezköy, Çorlu, Yalova, Çiftlikköy

TEKFEN
Denizli TOPAZ İzmir(Bornova, Çiğli), Adapazarı, Balıkesir, Tekirdağ, Gaziantep, Kayseri

ULTRA KABLO TV
İstanbul(Erenköy, Bostancı, Küçükyalı), İzmit, Gölcük, Mersin, Tarsus, Eskişehir, Bandırma, Samsun, Zonguldak, Krd.Ereğli, Alaplı, Erzurum

Kablo tv hizmeti veren şirketler, KAİDER (Kablo iletişimcileri derneği) çatısı altında birleşmiş durumda. KAİDER ve bölgenize hizmet veren kablo tv şirketi hakkında ayrıntılı bilgiyi http://www.kaider.org.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Kablo internet için gereken altyapı
Eğer bölgenizdeki kablo tv şirketi kablo internet hizmeti veriyorsa, normal şartlar altında yani şebekede bir problem yoksa başvurunuzu takiben 4-5 gün içinde internet bağlantınız devreye girebiliyor. Kablo tv şebekesinin kablo internet hizmeti verebilmesi için, şirket önceden kablo şebekesini geri dönüşlü hale getiriyor. Sonuçta normal kablo tv hattı döşenirken sadece veri gönderecek bir altyapı döşeniyor. Fakat internet hizmeti için sadece download değil upload da yapılabilmesi gerektiği için şebekenin buna adapte edilmesi ciddi bir çalışma gerektirmekte. Bu işlemin ardından apartmandaki kablo tv güçlendirici-dağıtıcı cihaz, özel bir yükselticiyle değiştiriliyor. Şebekeden kaynaklanan parazitler ve çeşitli interferans etkileri, kablo tv yayını için önemli olmayabilirse de kablo internet bağlantısı (özellikle upload için kullanılan frekans) bundan etkilenebiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için bina giriş yükselticisi denilen bu cihaz çeşitli filtrelerle donatılmış. Bu cihazın bir kere değiştirilmesi yeterli. Yani eğer apartmanınızda daha önceden kablo internet’e abone olmuş bir kişi varsa bu değişim işlemine gerek kalmıyor.

DHCP server ile dinamik IP adresi
Kablo internet için gereken bir önemli değişiklik de abonenin evinde gerçekleştiriliyor. Abonenin evine data prizi denilen özel bir priz takılıyor. Bu özel prizde de parazit önleyici bazı bileşenler mevcut. Kablo modemin bağlanacağı bu priz de takıldıktan sonra teknik altyapı sorunları halledilmiş oluyor. Kablo internet bağlantısı için bilgisayarınızda ethernet kartı bulunması şart. Gerekli bağlantıların yapılmasının ardından bilgisayarınız açık olduğu sürece internet’tesiniz demektir. Peki bağlantı sürekli olduğuna göre IP adresi sabit mi? Hayır değil. DHCP server, IP adreslerini belli aralıklarla değiştirmekte. Yani kablo internet aracılığıyla evinizde web server kurmanız pek mümkün değil Dial up bağlantıda kullanılan modemler kablo internet bağlantısında kullanılamıyor. Dolayısıyla kablo modem almak şart. Bu modemi size kablo internet bağlantısı sunan şirketten temin edebilirsiniz.

Kablo internet bağlantısı ücreti
Bölgenizde bu hizmeti veren şirketin web sayfasında gerekli formu doldurduktan sonra abonelik süreciniz kısa süre içinde başlayacaktır. Ödemeler için kredi kartı şart. Kablo modem için 165$+KDV’lik ücret peşin olarak ödeniyor. Eğer istenirse bu bedel 5 eşit taksite de bölünebiliyor. Fakat bu durumda modemin fiyatı 195$+KDV’ye çıkmakta. Bir defalık Türk Telekom’a kayıt için 15 milyon TL ödeniyor. 19.95$+KDV ve 20milyonTL ise her ay ödenmesi gereken sabit ücretler. Bu durumda ilk başta ödenen ücretlerden sonra ayda yaklaşık 33 milyon TL sabit bir ücret ödeyerek kablo internet bağlantısına sahip oluyorsunuz.

Ultra tv şirketinden Halil Taş, hem kablo internet hakkındaki sorularımızı cevapladı hem de Ultra TV’nin hizmetlerinden bahsetti.

CHIP:Ultra tv olarak ne tür hizmetler sunuyorsunuz?
H.T.:Kendi bölgemizdeki kablo tv şebekesinin bakım ve onarımı dışında kablo internet uygulamasını da kullanıcılara sunuyoruz.

CHIP:Kablo internet kullanıcılarına sunduğunuz ek hizmetler var mı?
H.T.:Kablo modem arıza ve bakımı, bir adet POP3 e-posta adresi, 2MB web hosting alanı, irc server, news server ve oyun server kullanımının yanında 8.30-24.00 arası telefonla teknik destek kullanıcılarımıza sunduğumuz hizmetler arasında. Irc için irc.ultratv.net, news server içinse news.ultratv.net adresleri kullanıma açık. Oyun serverları hakkında ayrıntılı bilgiye www.oyun.ultratv.net adresinden ulaşılabilir. Bu serverlarda Half-Life modları (başta Counter Strike) ve Quake3 gibi popüler oyunlar oynanmakta.

CHIP:Yeni projeleriniz konusunda bilgi verirmisiniz?
H.T.:Dijital tv konusuna büyük önem veriyoruz. Çok yakında birçok kanalı dijital olarak yayınlayacağız. Halen bazı kanallarda test yayınlarımız devam etmekte. Dijital tv yayınını takiben “izlediğin kadar öde” ve tv üzerinden oyun gibi uygulamaların yanında kablo data ve kablo telefon (voice over IP) gibi oldukça yeni sayılabilecek teknolojileri de kullanıcılara sunacağız.

CHIP:Mevcut kapasiteniz nedir?
H.T.:Şu anda 225bin kişiye kablo internet hizmeti sağlayabilecek altyapıya sahibiz fakat bu, artan kullanıcı sayısıyla büyüyen bir rakam.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

koblolu tv ıçın bır altyapı yoksa ucretlendırme nasıl oluyor ben suan dogunun koylerındeyım ve ınternet baglantım yok koblolu tv dusunuyorum bılgı alabılır mıyım ılk once ne yapmalıyım?

bence bunu simdilik bir hayal olarak gör arkadaşım.

oraya kablolu tv gelmesi hayal kardeş daha ankaranın çoğu yerinde bile yok

kablolu tv kendı adıma nasıl yapabılırım.su andakı kablolu tv baska ısım uzerıne

merhaba. acaba bu kablolu tv uzerınden ınternet için telefon hattı gerekıyorumu. ınternet baglatıcaz ama telefon hattımız yok baglatmayıda dusunmuyoruz,kablolu tv almayı dusunuyoruz egerkı bunun ıcın telefon hattı gerekmıyorsa.

arkadşlar kablolu yayın ahakında bilgi alamk istiyorum istanbul avcılarda oturuyorum bilgi almak icin tl no lazım birde ayda internet ve kablolu yaın ücreti nedir bilgi veren olurmu acaba tesekurler

Bu işin teknik olarak nasıl yapıldıgından da bahsetseydiniz cok iyi bir yazı olurdu..

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
2
Kablo TV Üzerinden İnternet (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir