Kablolar, cebinizin şarj hızını etkileyebilir

Cep telefonunuzda kullandığınız ve standart sandığınız USB kabloları, aslında çok da standart değil!

  • Zeynel A. Öztürk
Kablolar, cebinizin şarj hızını etkileyebilir!

USB şarj adaptörünüz, akıllı telefonunuzu hızla şarj etmede önemli faktörlerden bir tanesi. Ancak görünen o ki sadece adaptör değil, kablonuz da şarj hızında oldukça etkili.

Reddit kullanıcısı Esteef, durumu şöyle açıklıyor: "USB kabloları, hem veri, hem de şarj kanallarına sahiptir. USB kablolarının yüzde 99'u 28/28 ölçülerindedir. Piyasada bulacağınız çoğu micro USB kablosu, çoğunlukla yeteri kadar iyi olmayan 28/28 kablolardır. Bu ise şarj sırasında 500mAh'yi zorlukla geçecekleri anlamına geliyor. Ancak tek sorun bu da değil. Kabloyu bir süre kullandıktan sonra micro USB bağlantısında sıkışmalar oluşmaya başlar. Bu, cihazınızla kablo arasındaki bağlantıyı olumsuz etkiler. Bu nedenle cihazınızın portunun gevşediğini düşünebilirsiniz, ancak kablonun zaman içinde hasar görmüş olma ihtimali yüksektir.

Çözüm ise 28/24 ölçülerinde bir kablo satın almak. Bu kablolar yüzde 60 daha kalındır ve 2 amperi kaldırabilir. Tablet veya büyük bir telefon aldığınızda size genellikle bu kablolardan verilir."

Dolayısıyla şarj hızınızda sorun varsa ve kablonuzdan şüpheleniyorsanız, 28/24 kabloları denemenizde fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

ısmıssalip

beğendim daha önceden bu çalışma yayınlanabilirdi neredeyse herkes standart biliyor her kabloyu kullanıyor..

güya avrupa birliği yasa çıkardı şarj kabloları standart olacak adaptörleri standart olacak diye ama bu çinliler yine çaktı yine çaktı kardeşim tek çeşit kablo olsun herkes sorunsuz şekilde onu kullansın bir kablonun ucu micro usb ise standart olması gerekir.

@08 Mar 2014 12:48 senin sanayi ve ticaret bakanligin bunlarin ithaline izin veriyor ama

@08 Mar 2014 18:58 benim sanayi bakanlığım bavulda getirilip burada satılan saçma sapan kabloları nasıl denetlesin? gidip köşebaşı telefoncudan 5 liraya aldığın kablo yasal yollarla mı geldi acaba ülkeye? faturası kesiliyor mu 2 yıl garantisi var mı? ithalatçısı belli mi? benim bakanlığım bunları izne tabi tutuyor kaçakçılara değil. ayrıca adamlar üretiyorsa bakanlık ne yapsın serbest piyasa isteyen istediğini getirir satar bunlara tüv ce sertifikası verilmemesi gerekir

@08 Mar 2014 12:48 Çin malı ürünleri olabildiğince almayın. Samsung gibi şirketlerin ürünleri piyasanın içine etti. Bari son kullanıcılar biraz tepki göstersin.

Doğru tespit. Son dört beş haftadır S3'ümün usb kablosu telefonu çok geç şarj etmeye başlamıştı bende telefonu nexus 7'nin usb kablosu ile şarj ediyordum. Geçen hafta eski seyahat tipi denen orijinal samsung şarj aletinden (ETA0U10EBECSTD) aldım şuan telefon gayet hızlı şarj oluyor.

Kesinlikle.sony nin kabloları bu konuda çok iyi ama çabuk bozuluyorlar diğerleri gibi.

GÜZEL BİLGİ TEŞEKKÜRLER

Mesela nokia telefonumuz var samsung şarj kullanmanın bir zararı olur mu? (orj.)

28/24 ölculerde bir kablo ne marka ve nerde bulabilirim. asus zenfone 2 telefonum icin bana gerekiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost