Kablolardan tamamen kurtaracak teknoloji

Çok yakında birbirine dolanan elektrik kablolarına veda edebiliriz. Peki ama nasıl?

  • Zeynel A. Öztürk
Kablolardan tamamen kurtaracak teknoloji yolda

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, bizleri kablo karmaşasından kurtaracak bir teknolojinin yakında hayatımıza girebileceğini söylüyorlar.

Bazı telefonlarda ve diş fırçalarında gördüğümüz endüksiyon şarjını temel alan teknoloji, halılardan giysilere kadar her şeye uygulanabiliyor. Teknoloji, hem güç, hem de veri iletimine izin veriyor. Dr. Chris Stephens, teknoloji sayesinde kablosuz, pilsiz bir masaya sahip olabileceğimizi, bu masa ile PC'ye, monitöre, klavyeye, fareye, telefona ve kameraya güç sağlayabileceğimizi söylüyor. Bu teknoloji bir monitörün yüzeyine uygulandığında, bir USB belleğini ekrana dokundurarak dosyaları aktarmak mümkün olabiliyor.

Teknoloji, meta materyallerde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmış. Şu an 3.5 GBps veri aktarım hızına ulaştıklarını belirten Stephens, teknolojinin herhangi bir yüzeye uygulanabileceğini söylüyor.

Yeni teknoloji, araştırma takımı tarafından bir halıdan ampüle kadar çok şey üzerinde denenmiş. Dolayısıyla televizyonları ve oyun konsollarını halı veya duvar kağıdı yoluyla çalıştırmaması için bir neden yok.

Stephen ve takımı, şu an teknolojiyi herkes tarafından kullanılabilir hale getirmek için çalışıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

oooff çok güzel doğru ama sadece fiyatı da uygun olursa çok kapış kapış gider bu teknoloji işallah hemen piyasaya çıkar yani ürünler veya tam olarak herneyse çok mutlu edeceğe benziyor bizi en azından 2 3 sene içinde ucuzlayıp yaygınlaşması dileğimle.

Çok işe yarayacak bir icat.

tesla daha uzun yaşasaydı belki de çok önceden kavuşmuş olacaktık bu teknolojilere.

Gelin gelin, enerji lazım, hoplayın bakiim, sallanmak yok daha canlı, daha hızlı...

halinin malzemesini ogrenir ogrenmez heme hali fabrikasini acmak lazim bence turkiyede. disariya bile satariz teknolojik haliyi.

İnşallah pratiğe yansır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play