Kablosuz ağ ile duvarın ötesini görüyorlar!

Siz kablosuz ağı internet için kullanıyor olabilirsiniz; başkaları duvarın ardını bile görebiliyor!

  • Ümit Öncel
Kablosuz ağ ile duvarın ötesini görüyorlar!
Kablosuz ağ ile duvarların ötesini görmek mümkün!

Utah Üniversitesi'nde görev alan araştırmacılar son derece ilginç bir fikri denemeye karar verdiklerinde, sonucun başarılı olacağına kendileri bile ihtimal vermiyorlardı. Fakat yine de bu durum onların kablosuz sinyalleri kullanarak, duvar ve kapı gibi katı engellerin ardındaki hareketleri tanımlayıp tanımlayamayacaklarını test etmekten alı koymadı. Daha da iyisi Radyo Tomografik Görüntülüme adını verdikleri bir yöntem ile bunu başardılar!

Kullandıkları yöntem ise oldukça yaratıcı. Araştırmacılar kablosuz sinyallerin duvarlardan geçebildikleri biliyor. Fakat sinyaller önlerindeki engeller tarafından absorbe edildiğinde, o alanda zayıflamaya başlıyorlar. Bu bilgiyi kullanarak sinyallerin gücünü takip etmeyi ve zayıfladığı alanın hareketli olup olmadığı tespit etmeyi başardılar.

Belki henüz duştayken nasıl göründüğünüzü tam olarak tespit edemiyorlar ama hedefledikleri noktaya ulaşmaktan dolayı memnunlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

basimizdakiler sayesinde bizler yarinimizi bile göremez olduk adamlar ucmus gitmis nelerle ugrasiyorlar..

İşte hacker lık budur. Türkiyedeki lamerlar okuyun bu tür haberleri...

Ben 2004 yılında Jeofizik Mühendisliği'nde okurken hocalarımızdan biri bunun yapıldığını söylemişti. Haber yeni ama keşif yeni değil.

binalara baskın yapan abd askerlerinde bu tip cihazlar var zaten.

anlaşıldı artık hiç bir yerde rahat yok insanlara....

Böyle şeylerin bulunması çok normal. Allah, bizi boş oturmamız için yaratmadı. Ama ne yazık ki beğenmediğimiz insanlar çalışıyor biz ise boş oturuyoruz.

Sen de yorum yaz