Kablosuz ağlar tehlikede!

Siyan şapkalı hackerların yapcağı konferanstan sonra evdeki kablosuz ağınıza dikkat edin...

  • Gökay Özbudak
Ev ağları tehlikede!
Canlı olarak bu yöntemi gösterecekler...

28 Temmuz'da Las Vegas'ta yapılacak "Siyah Şapka USA 2010", evdeki kablosuz internetleri bekleyen bir tehlikeye ev sahipliği yapacak. Güvenlik firması Seismic'ten bir mühendis, milyonlarca kablosuz modemin(router) nasıl hackleneceğini adım adım açıklayacak.

Seismic şimdiye kadar 30 router test etti ve bu işlem yarısında başarılı oldu. Bu olaya zaafı olan router markaları ise; Linksys, Belkin, Action Tec, ASUS, Thompson ve Dell.

Saldırı, "DNS geri bağlanması" adı ile bilinen eski bir teknikle yapılıyor. Bu teknikte kullanıcı, hacker'ın kontrolünde olan bir java tabanlı siteye giriyor ve hacker buradan kablosuz router ağında bulunan tüm bilgisayarlara erişebiliyor.

Uzmanlara göre yeni bir güncelleme çıkana kadar bu saldırıdan korunmanın en iyi yolu, şifreleri değiştirmek. Çok farklı bir korunma yöntemi gibi gelmese de, şimdilik üretici firmalar bir yazılım güncellemesi çıkarana kadar kullanıcıların yapabilceği en iyi şey olarak görülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

siyan şapkalı yazıyor, o siyah mı yoksa ben mpi çok cahil kalmışım. :D

iyi de kablosuz ağ veya kablolu olmasının ne farkı var ki bu durumda? Sanarsın ki WPA2-PSK veya WPA şifreleme sistemlerini kıracaklar:)

nat la mı oynanıyor dns önbelleiğimi zehirleniyor bilemem ama başlık router diyor kablosuz modem demiyor.

reklam bı haber yontem acıklamaktan zıyade bu ıs ıcın bır program yazılıcakmıs ve ucresız dagıtılıcakmıs bos ısler bunlar modem sıfresını hala admin/admin,admin/root yada admin/zoomadsl olarak bırakan kaldımı ey mıllet degıstırım sıfrelerınızı yontem acıklanıyor dıye degıl sızın ip muranızı bılen kolayca modeme sızar ne kablo kalır ne kabloluz kalır oynanmadık saygılar chıp onlıne

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play