Kablosuz ağların güvenliğinde boya devrimi

Geliştirilen yepyeni bir yöntem, kablosuz ağların güvenliği için servet harcama dönemini bitiriyor.

  • Ümit Öncel
Kablosuz ağların güvenliğinde boya devrimi
Sizin güvenliğiniz ne renk olsun?

Kablosuz ağların güvenliğini sağlamak her zaman için zor bir konu olmuştur. Şifreli bile olsa kablosuz sinyallerin kırılabilmesi, hem sizin IP'niz üzerinden bağlananların suç işlemesi, hem de kablosuz ağınızdaki hassas bilgilere ulaşılması anlamına gelir. Üstelik bu işi yapmak için çok farklı yöntemler kullanılabiliyor. Bu yöntemlerden birinden geçtiğimiz hafta yayınladığımız haberimizde zaten duyurmuştuk.

Özellikle firmalar, hassas bilgileri koruma ihtiyacından dolayı kablosuz ağların güvenliği için pek çok alternatif yöntem denediler. Özel pencereler veya duvarlarda kurşun bazlı metaller, binaların kablosuz ağının dışarıdan görünmesini engellese de bu tip yöntemler son derece pahallı. Fakat Japon araştırmacılar çok daha ilginç ve ucuz bir yöntem keşfettiler; boya!

Özel bir boya ile kablosuz ağları engellemek yeni bir fikir olmasa da, var olan güvenlik boyaları sadece sınırlı bir koruma sağlıyordu. Demir açısından zengin oksit içeren boyalar 2007'nin Mart ayından beri kullanılıyor ve bu boyalar elektromanyetik dalgaları emerek, dışarı sızmasını engelliyor. Fakat var olan boyalar 48GHz frekansının üzerine çıkan kablosuz ağ dalgalarına karşı etkisiz. Günümüzde büyük firmaların, kablosuz ağ yapılarında 100GHz frekansından bile güçlü dalgalar kullandığı biliniyor. Tokyo Üniversitesi'nde geliştirilen yeni bir boya, oda sıcaklığında 182GHz frekansa kadar engellemeyi başardı. İşin en güzel yanı ise maliyetin çok düşük olması. Özel geliştirilen bu boyların bir kilosu sadece 14 dolara (yaklaşık 23,5 TL) geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ah bu japonlar, adamlar hiç boş durmuyor..

Japonlar veya Caponlar..

şunlara bak be boya işinede al attılar ama mantık güzel haklarını verelim...

Abicim bir boya yahu. Bir boya. Bunu da mı yapamıyoruz? Buna da mı imkanımız yok? Hani bize imkan verilse yapadık?

termit denen malzeme ile oratk özellikleri varmış galiba. yangın bombalarında kullanılan cinsten. nerde satıldığı hakkında bilgi bulamadım. 50 Ghz e kadar olanlar yıllardır satılıyormuş. manyetik izolasyon alanında Türkiyede hiç bir çalışma veya şirket yok. radyasyon için kurşun plakalar uygulanıyor. faraday kafesi öneriliyor ancak genelde betonarme aşamasında yapılmalı o da. Aselsanın ürettiği sistemler var galiba ancak bunlarda sivil tüketiciler için zor galiba.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play