Kablosuz Dünyaya Hazırlık

Kablolu haberleşmenin sonuna gelindi. Masaüstünde kablo karmaşasından, kabloların tozlanmasından veya etki mesafelerinin kısalığından bıkanlar için kablosuz iletişim yeni alanlar yarattı. Bu yazıda, Bluetooh teknolojisi ve piyasada bulunan ürünler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kablosuz Dünyaya Hazırlık (Sayfa 2)

1994 senesinde İsveçli cep telefonu üreticisi Ericsson, cep telefonlarıyla birlikte kullanılan aksesuarların kablosuz bir ortamda birbirleriyle haberleşmelerinin ilk adımını attı. Seneler süren çalışmalar sonucunda, 1998 senesinde Ericsson, Nokia, IBM, Toshiba ve Intel firmaları bu teknolojinin özelliklerini oluşturacak olan Special Interest Group ya da kısaca SIG’yi kurdular.

Bilgisayar ve telekomünikasyonda devleşen bu beş şirketin amacı, basit bir yapıda olup kısa mesafeli haberleşmeyi sağlayacak ve düşük bir güç tüketimine ihtiyacı olmakla birlikte güvenliği elden bırakmayacak bir teknoloji üretmek idi. Bu amaçlara göre hedef, küçük elektronik cihazlardan büyük ve karmaşık bir teknolojiye sahip elektronik cihazlara kadar geniş bir ürün yelpazesini desteklemekti. Beş adet şirketin desteği ile başlayan bu gelişme zamanla geniş bir kitleye ulaştı. Bluetooth standartlarının açıklanmasıyla birlikte de, bu yeni teknolojinin gelişimi için resmen start verilmiş oldu.

Teknik özellikler: Veri iletim kapasitesi
Bluetooth cihazları ISM bandından (Industrial Scientific Medical Band) 2.4 GHz’lik bir frekans kullanıyor. Bağlantıyı stabil tutabilmek için de 2.402 ile 2.480 GHz arasında 1 MHz aralıklarla frekans sıçraması yapıyor. Bu sürekli değişim, veri paketlerinin yollanmalarından veya erişilmelerinden sonra yapılıyor. Bu teknolojinin stabilitesi diğer teknolojilere kıyasla oldukça yüksek. Nedeni, frekansları daha hızlı ve daha küçük paketlerle yollayabilmesi. Frekans aralığının kullanımının birçok ülkede serbest olması ve herhangi bir prosedür gerektirmeden rahatlıkla kullanılabilmesi bir avantaj. Yalnız başka teknolojiler de bu bant aralığını kullandıkları için, zaman zaman bozukluklar meydana gelebiliyor. Özellikle WLAN, Bluetooth’tan olumsuz bir şekilde etkilenebiliyor. Ama Bluetooth WLAN’dan etkilenmiyor.

Bluetooth’un maksimum etki alanı yaklaşık 10 metre olarak gösteriliyor. Yalnız özel olarak geliştirilen sinyal güçlendiricileri ile bu alanın 100 metreye çıkabileceği söyleniyor. Aslında 10 metrelik bir etki alanının gayet yeterli bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bunun çeşitli avantajları da var. Örneğin, etki alanının çok büyük olmaması, uzak mesafelerdeki Bluetooth cihazlarının birbirlerinden etkilenmemesine ve dolayısıyla veri kanallarının da yeterli sayıda kalmasını sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Sevgili dostlar;
Umarım benim ACER Travelmate ile ilgili başıma gelenleri dikkate alır ve yayınlarsınız ki başkalarının da canının yanmasına engel olursunuz.
07.15.2005 tarihinde ACER Travelmate 2355 notebook'u aldım. 06.11.2006'da ekran tamamıyla kapandı ve Kont Bilişim Sistemlerine gönderildi. Bir kaç gün sonra yapıldı ve geri geldi; bende "normal, olur böyle şeyler" dedim ve nedenini sorduğumda hiç bir yanıt alamadım. Hadi neyse bari kullanalım dedim ama 10.01.2007'de aynı sorun tekrarladı. İşin kötüsü bu sefer tam 34 gün sonra geri geldi ve gene bir açıklama yoktu, dahası bazı vidaları da yoktu.
Hiçbir şekilde evden bile çıkmayan bir notebook(özür dilerim iki defa servise gönderilmesi haricinde) nasıl bozulur du? Bizim gibi ülkelere dandik mal mı gönderiyorlardı? Bunun üzerine ACER genel merkezi, ACER Avrupa Bölümü, ve hatta ACER genel müdürüne kadar yazdım. Hatta eğer herhangi bir cevap alamazsam dergi ve tüketici kuruluşlara başvuracağımı da belirttim. Sonuç ne oldu biliyor musunuz 'sıfır'. En çok canımı sıkan ise ne siz dergileri, ne biz kullanıcıları, ne de tüketici derneklerini, ACER şirketinin dikkate almaması oldu. Aynı olay herhangi bir başka ülkede olsa bir şikayette bulunmayacağım, ama kesinlikle Türkiye için bunun böyle olduğunu anlamak canımı fena halde sıktı. Başka ülke insanlarının parası para, dergileri dergi, tüketici dernekleri dernekte bizimki değil mi? Lütfen bu konuyu kullanıcılara duyurun ve kendi varlığınızı, dahası bizim de varlığımızı korumaya yardımcı olun.
Bu arada kullanmak isterseniz notebook modelimin detayları aşağıdadır.
ACER Travelmate 2350 Series Model No: 2350
TM2355NXC MFG DATE:0506
LXT710C0605224600ED00

Saygılarımla;
Müşerref Karakaş.

malesef bende bir acer maduruyum 09/05/2009 tarihinde tesko kipa Keşan şubesinden acer em laptop aldım 23/02/2010 tarihinde aşırı ısınmadan dolayı ani kapanmalardan dolayı yetkili servise gönderildi 17 gün sonra servisten geldiğinde sorunumun giderilmesi bir tarafa artık laptop günde 5-6 defa aniden kapanmaya başladı ürünü kullanamaz hala geldim aynı sorundan 02/04/2010 tarihinde 2. kez servise gönderildi 21/04/2010 ürünün servisten döndüğü bildirildi yasni yine 19 gün sonra evde laptopu açmaya çalıştım açılmıyor işletim sistemi çökmüş gelen raporun şahibeli oluşu da ayrı bir konu yapılan işlem açıklamasında elektronik çıktı alınmış ama alrında da el yazısıyla sonradan eklenmiş açıklama kipa müşteri hizmetlerini aradım aradığıma da arayacağımada bin pişman oldum yardımcı olmak bir yana yine bana vakit kaybettirmekten başka bir açıklama yok ilgisiz alakasız yanıtlar benim problemimi ne acer ne yetkili servis nede tesko kipa sözemeyecek bunu anladım bugün dilekçelerimi hazırladım yasal haklarımdan yararlanma yoluna gideceğim bizim ülkemizde hangi ürünü nereden ve hangi şartlarda almamız gerektiğini ve yasal haklarıızın neler olduğunu bilmekten başka bir çaremiz yok hala 3. dünya ülkesi vatandaşı muamelesi görüyoruz tüketiciler olarak

saygılarımla
Sibel Balcı

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir