Kablosuz Dünyaya Hazırlık

Kablolu haberleşmenin sonuna gelindi. Masaüstünde kablo karmaşasından, kabloların tozlanmasından veya etki mesafelerinin kısalığından bıkanlar için kablosuz iletişim yeni alanlar yarattı. Bu yazıda, Bluetooh teknolojisi ve piyasada bulunan ürünler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kablosuz Dünyaya Hazırlık (Sayfa 3)

Bluetooth’ta veriler birçok senkron ve bir adet asenkron veri kanalı tarafından iletiliyor. Senkron veri kanalları, her iki tarafa saniyede 64 Kbit’lik bir hıza ulaşıyor. Asenkron veri kanalı ise, bir tarafa saniyede 721 Kbit diğer tarafa da saniyede 57.6 Kbit’lik bir hız ile işlemleri gerçekleştiriyor. Dolayısıyla Bluetooth’un toplam veri iletim kapasitesi saniyede 1 Mbit’e ulaşıyor. Bluetooth,Wireless Lan çözümünün 11 Mbit/saniye hızına karşı, çok daha küçük ve kişisel ağlarda kendisini gösteriyor. İleride, Bluetooth’ta daha geniş bir etki alanı yaratabilmek için 100 mW’lık bir sinyal vericisi kullanılacak. Bu sinyal vericisinin sayesinde, etki alanı 100 metreye çıkacak. Buna ek olarak veri transfer oranının da saniyede 2 Mbit’e çıkarılması için çalışmalar başladı.

Güvenlik: Bluetooth ne kadar güvenli?
Üreticiler Bluetooth’u geliştirirken, hangi cihazın hangi cihazla haberleşebileceğine dair çeşitli güvenlik önlemlerine büyük önem verdiler. Kablosuz ortamda veri iletiminin yanı sıra güvenlik için anahtarlama fonksiyonuna da sahip olan Bluetooth modülleri oldukça küçük bir yapıdalar. Donanımların birbirlerini tanımaları için de, tek taraşı ya da çift taraşı bir tanımlama fonksiyonu eklenmiş. Bu fonksiyonda Challenge Response algoritması kullanıyor.Yani cihazların birbirini tanımaları için gizli bir tanımlama şifresi kullanılıyor.

Bluetooth ile iletilen veriler, 128 bit uzunluğunda bir anahtarlama işlemi ile gönderilebiliyor. Gönderilen verilerin de işlenebilir hale gelmesi için yine 128 bit’lik bir anahtarlama kullanılıyor. Bluetooth cihazları 48 bit’lik bir adreslemeye sahipler. Bu da 281 milyar cihazın birbirinden ayırt edilmesinin mümkün olacağı anlamına gelir. Ayrıca veri iletim uzaklığının kısıtlı olması da bir güvenlik önemli olarak görülebilir. Bu fonksiyonlar sayesinde bir cep telefonu bir dizüstü bilgisayar ile haberleşirken 3. şahısların kişilerin araya girmesi engellenmiş olur.

Bluetooth vs. IRDA: Bluetooth IRDA’nın tahtına göz dikti
Bluetooth teknolojisini ürünlerine entegre etmeye başlayan donanım üreticilerinin sayılarının giderek artığını yazının başında söylemiştik. Bu gelişmenin getireceği avantajlardan biri de, modüllerin seri üretime geçmekle birlikte giderek ucuzlayacakları... Bu ucuzlamayla birlikte de, günümüzde infaret teknolojisi ile çalışan bir çok cihazın Bluetooth teknolojisine geçeceği düşünülüyor. Çünkü infaret teknolojisinin hızı oldukça yavaş ve bu teknolojide ışığın kırılmasına yetirence özen gösterilmiyor. Ama yine de IRDA teknolojisi birçok elektronik üründe yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin dizüstü bilgisayarlarda veya çeşitli network ürünlerinde bu bağlantıyı görmek mümkün. Ayrıca kalabalık ortamlarda bir işlem yapılmak istendiğinde, IRDA daha güvenli bir çözüm sunabiliyor. Çünkü iki IRDA cihazının haberleşmesi için, birbirlerini fiziksel olarak görmeleri gerekiyor. Buna karşın iki cihaz arasındaki uzaklık arttıkça IRDA teknolojisinde veri transfer hızı düşüyor. Bluetooth’u özel kılan özellik, sadece kablosuz iletişimde değil... Bluetooth, Wireless Lan ya da IRDA’dan farklı olarak 10 metrelik etki alanından 2 cihaz dışında birçok cihazın birbiriyle iletişimini sağlayabiliyor. Ayrıca IRDA’da olduğu gibi iki cihazın birbirini görmesinin gerekmemesi de, bu teknolojinin bir diğer önemli avantajı. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızın çalışma masanızın üstünde durduğunu varsayın ve dijital kameranızla resimler çektinii varsayın. Bluetooth ile çektiğiniz resimleri notebook’a rahatlıkla aktarıp arkadaşlarınıza bu resimleri anında yollayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Sevgili dostlar;
Umarım benim ACER Travelmate ile ilgili başıma gelenleri dikkate alır ve yayınlarsınız ki başkalarının da canının yanmasına engel olursunuz.
07.15.2005 tarihinde ACER Travelmate 2355 notebook'u aldım. 06.11.2006'da ekran tamamıyla kapandı ve Kont Bilişim Sistemlerine gönderildi. Bir kaç gün sonra yapıldı ve geri geldi; bende "normal, olur böyle şeyler" dedim ve nedenini sorduğumda hiç bir yanıt alamadım. Hadi neyse bari kullanalım dedim ama 10.01.2007'de aynı sorun tekrarladı. İşin kötüsü bu sefer tam 34 gün sonra geri geldi ve gene bir açıklama yoktu, dahası bazı vidaları da yoktu.
Hiçbir şekilde evden bile çıkmayan bir notebook(özür dilerim iki defa servise gönderilmesi haricinde) nasıl bozulur du? Bizim gibi ülkelere dandik mal mı gönderiyorlardı? Bunun üzerine ACER genel merkezi, ACER Avrupa Bölümü, ve hatta ACER genel müdürüne kadar yazdım. Hatta eğer herhangi bir cevap alamazsam dergi ve tüketici kuruluşlara başvuracağımı da belirttim. Sonuç ne oldu biliyor musunuz 'sıfır'. En çok canımı sıkan ise ne siz dergileri, ne biz kullanıcıları, ne de tüketici derneklerini, ACER şirketinin dikkate almaması oldu. Aynı olay herhangi bir başka ülkede olsa bir şikayette bulunmayacağım, ama kesinlikle Türkiye için bunun böyle olduğunu anlamak canımı fena halde sıktı. Başka ülke insanlarının parası para, dergileri dergi, tüketici dernekleri dernekte bizimki değil mi? Lütfen bu konuyu kullanıcılara duyurun ve kendi varlığınızı, dahası bizim de varlığımızı korumaya yardımcı olun.
Bu arada kullanmak isterseniz notebook modelimin detayları aşağıdadır.
ACER Travelmate 2350 Series Model No: 2350
TM2355NXC MFG DATE:0506
LXT710C0605224600ED00

Saygılarımla;
Müşerref Karakaş.

malesef bende bir acer maduruyum 09/05/2009 tarihinde tesko kipa Keşan şubesinden acer em laptop aldım 23/02/2010 tarihinde aşırı ısınmadan dolayı ani kapanmalardan dolayı yetkili servise gönderildi 17 gün sonra servisten geldiğinde sorunumun giderilmesi bir tarafa artık laptop günde 5-6 defa aniden kapanmaya başladı ürünü kullanamaz hala geldim aynı sorundan 02/04/2010 tarihinde 2. kez servise gönderildi 21/04/2010 ürünün servisten döndüğü bildirildi yasni yine 19 gün sonra evde laptopu açmaya çalıştım açılmıyor işletim sistemi çökmüş gelen raporun şahibeli oluşu da ayrı bir konu yapılan işlem açıklamasında elektronik çıktı alınmış ama alrında da el yazısıyla sonradan eklenmiş açıklama kipa müşteri hizmetlerini aradım aradığıma da arayacağımada bin pişman oldum yardımcı olmak bir yana yine bana vakit kaybettirmekten başka bir açıklama yok ilgisiz alakasız yanıtlar benim problemimi ne acer ne yetkili servis nede tesko kipa sözemeyecek bunu anladım bugün dilekçelerimi hazırladım yasal haklarımdan yararlanma yoluna gideceğim bizim ülkemizde hangi ürünü nereden ve hangi şartlarda almamız gerektiğini ve yasal haklarıızın neler olduğunu bilmekten başka bir çaremiz yok hala 3. dünya ülkesi vatandaşı muamelesi görüyoruz tüketiciler olarak

saygılarımla
Sibel Balcı

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir