Kablosuz elektrik PC'lere geliyor!

CeBIT 2011 Fuarında incelediğimiz bu inanılmaz ekran, tüm kabloları bakın nasıl tarihe karıştırdı!

Kablosuz elektrik PC dünyasında!
Marifet masada. Elektrik masadan geliyor, ama kablosuz...

Fujitsu'nun CeBIT 2011 standında gördüğümüz ekran 22 inç ölçüsünde, hem elektriğini, hem de video sinyalini kablosuz bir şekilde alabiliyor. Şarjlı diş fırçalarında görmeye alıştığımız uzaktan, bağlantı kurmadan şarj teknolojisine benzer bir teknoloji olan SUPA (Smart Universal Power Access - Akıllı Evrensel Güç Erişimi) teknolojisinin prototipi oldukça başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz. Fujitsu yetkilileri ürünün seri üretimine ise 2012 yılında geçileceğinin altını çizdiler.

Elektiriği manyetik indüksiyon, video sinyalini ise PC veya Notebook'lara takılan bir USB verici üzerinden alan ekranın erişim alanı 10 metre civarında. Konsept aşamasından proje aşamasına geçen ekran için Almanya'nın ünlü ofis mobilya üretici firması Euskirchen bir ofis masası tasarlamış bile. Oldukça başarılı bulunan ürün CeBIT 2011 fuarında Evrensel Tasarım Ödülü 2011 (Universal Design Award 2011) kazandı.

Marifet masada. Elektrik masadan geliyor, ama kablosuz...

Görüşlerine başvurduğumuz Fujitsu Technology Solutions yetkililerinden Rajat Kakar "LED ekran serimizdeki modellerin bazılarına kablosuz elektrik teknolojisini gelecek yıl mutlaka ekleyeceğiz. Kalite açısından herhangi bir problem yok, ancak kablolardan kurtulmanın verdiği özgürlük ürünü bambaşka bir yere taşıyor" diyor.

CeBIT 2011 fuarında yakaladığımız Fujitsu Türkiye Pazarlama ve Stratejik İş Ortakları Müdürü Çiğdem Atalay kablosuz ekranların Türkiye'ye önümüzdeki yıl getirilmeye başlanacağını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bende 1 ay önce keşke böyle şeyler olsa diyodum işte oldu :D (tabi yapabilirim die düşünmüodum)

masa mı? Çok iyi fikir.
tabletler, cep telefonları, şarj olması gereken zımbırtıları hep masanın üstüne koyuyoruz. Veya bilgisayar parçaları gibi sürekli güç tüketen malzemeler olsun.

Yapmışsınız, tebrikler de yüzde kaç verimle elektrik iletimi sağlıyorsunuz, Intel de yapıyor bu tür bişeyler ama verim 60% ta kalıyor?

sürekli yoğun bir indüktif alan etkisinde kalacak zavallı bedenlerimiz ve zayıf elektrikle çalışan sinir sistemimiz ne olacak?

o kadar çok şey kablosuz oldu ki, inşallah birbirlerinin sinyallerine gürültü oluşturmazlar

önce laptoplara ve telefonlara getirsinler bu teknoljiyi. Sanki mönitörleri yanimizda tasiyoruz da önce bu cihazi yapmislar.

Evet; işte bu!

bizide kablosuz yapsalarda yemekler vücudumuza görünmeden girse. zaten girmeyen sinyal kalmadı :)

Bundan yaklaşık 45 - 50 Yıl önce Nikola Tesla Kablosuz Elektrigi bulmuştu zaten:))

Bundan yaklaşık 45 - 50 Yıl önce Nikola Tesla Kablosuz Elektrigi bulmuştu zaten:))
--------------------------------
Teslayı gömen ve kapitalist bir domuz olan edisondur.

İster geri kafalı deyin ama "ET ETE DEĞMELİ" arkadaş. :D

Kardeş Şarjım bitiyor. SMS le şarj yolla zahmet :D

Sen de yorum yaz