Kablosuz enerji için geri sayım...

Kablosuz enerji aktarımında sona yaklaşılıyor; hatta logosu bile şimdiden belli...

Kablosuz enerji için geri sayım...
İşte bu logo, kablosuz enerji desteğini simgeleyecek...

Kablosuz enerji konusunda bir süredir çalışmalarını yoğunlaştıran bir grup şirket, nihayet son adıma yaklaşmak üzere. Logosu dahi belirlenen kablosuz enerji teknolojisi, Qi logosuyla temsil edilecek ve bu logoyu taşıyan tüm cihazlar, aynı zamanda bu yeni teknolojiyi de destekliyor anlamına gelecek.

Çi olarak okunan Qi'nin açılımı ise Çince'de 'hayati güç' anlamına geliyor ve genel olarak insan vücudunun yaşam gücünü tabir etmek için kullanılıyor.

Kablosuz güç teknolojisi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran Fulton Innovation ve eCoupled Tech'in yanında Duracell, Hosiden, Legett & Platt, National Semiconductor, Olympus, Philips, Samsung, Sanyo, Shenzhen, Sangfei Consumer Communications, ST-Ericsson ve Texas Instruments isimli teknoloji dünyasının önde gelen isimleri de, bu yeni teknolojiye odaklanan diğer firmalar arasında yer alıyor.

Wireless Power Consortium tarafından henüz 0.95'inci sürümü duyurulan yeni teknolojinin 1.0 sürümünün ise 15 Eylül 2009 tarihinin ardından duyurulması planlanıyor.

Kablosuz güç teknolojisinin geliştirilmesindeki pratik amaç ise kablo kullanılmaksızın cep telefonu, kamera ve benzeri ufak cihazların şarj olabilmesi.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Öncelikle, o sağlanan enerjinin temiz enerji kaynaklı olmasına daha bir önem verilse iyi olur. Dünya küresel ısınmayla boğuşurken elektiriği kablosuz iletmek pek de benim açımdan önemli değil. Yaşanacak Dünya kalmadıktan sonra ben ne yapayım enerjinin kablosuzunu

kablosuz enerji cihazının yanına yaklaşık 2000 turdan fazla bir bobini yaklaştırısak ne olur?(Bobinin bağlantı uçlarına 3 volt 0.1A'lik lamba bağlı olmak koşuluyla) Hep merak etmişimdir.

al sana kanser için bi sebep daha...

listede intel unutulmuş galiba..

ikincisi, kablosuz güç temassız güç demek değil; bu konuyu göz ardı edip gereksiz hayalllere (en azından erkan hayallere) kapılmayalım.

Saygılarımla.

Benim bildiğim Nicola Tesla bunu başarmıştı.

Artık kontörle şarj da alabileceğiz demek ki. :)

kablosuz enerji aktarımı yıllar önce Nikola Tesla tarafından gerçekleştirilmiş ama kimse değerini bilememiş :)

hakkaten yaa kablosus bi elektrik kaldı hadi ha gayret.. telefon, laptop vb olsa yeter..

bu ne ya her yerimiz elektromanyetik oldu ::|

zaten cep telefonu ve evimin 4 metre ötesindeki kocaman açıkta çalışan 2 adet trafo sağlımızı bozuyor.

insan vücudu da bu aletlerin çıkardığı frekanslardan çok etkileniyor ve şimdide kablosuz enerji ile acaba vücudun ve beynin enerji yapısalındaki dengeleri bozması çok muhtemel.

her ürün çıkar ve son kullanıcı tarafından kullanılır ve şikayetler iletilir ama bu ürünün kullanılmasından sonra yapılacak şikayetlerin pek bir önemi olmayacak!!! çünki telafisi olmayan bu zararın boyutları da bilinmeyecek. sebebi de şu andaki en yüksek teknoloji beyin organımızın anca 100% 4' ünü çözebilmiş ve o bölümüde daha tamir edebilme aşamasına gelmedik.

HERKESE ÇOK DİKKAT

SAYGILARIMLA

fuarda kablolar yer altından geçiyor ve çok fazla enerji ortamı olduğu için normalde saatlerce yüreyen biri olduğum halde orda nedense fuar zamanında hemen yorulur ve çıkmak isterim bu elektiriğin yerde deil havada gezdiğini düşünürsek yaşanmaz hale getirebilir.ki bunun üst sürümleri ile herşeyi çalıştırmaya çalışıcaklar inşallah herşeyi hesaplamışlardır.

elektromanyetik alan marziyetine bağlı kanser korkusu ülkemizde ne yazık ki çok yaygın. bu korkuların çoğu da çok yersiz. manyetik alanlar iyonize olanlar ve iyonize olmayanlar olarak ayrılmaktadır ki, kullandığımız tüm aletler non-iyonize manyetik alan yayarlar. iyonize olan manyetik alan zararlı olup, yalnızca bilimsel araştırmalarda ve tıpta kullanılır. ki iyonize manyetik alana karşı bile vücudun belli bir direnci bulunmaktadır.

saygılarımla.

ki belirtmeyi unutmuşum. burada bahsi geçen kablosuz enerji tahmin ettiğiniz havadan enerji aktarımı değil arkadaşlar. temas olması gerekiyor ve bunu "usb" standartı gib düşünün; her alette aynı olsun ki her alet için aynı temas özelliği yetsin anlamnına geliyor. arkadaşlar lütfen araştırın, 2. el bilgi tehlikeli ve yanlış yorumlanabilir; bütün yapılan yorumlar da bunu gösteriyor; birazcık farkında olun ama gerçeğin.

yeniden saygılarımla.

Yaparsa Texas Instruments yapar.

kablosuz enerji derken bende sandım elektrikli cihazlar kablosuz mu çalışacak :)) gerçi intel böyle bir teknoloji üzerinde çalışıyor ama sadece 1 mm mesafeden elektrik aktarmayı başabilmiş. tabii şimdilik ;)

günümüzde artan nufusa karşılık kablo döşeme inanılmaz sıkıntı böyle bir çözüm üretilmesi beni şaşırtmadı ama enerjinin atmosferde dolaşması insan sağlığını etkileceğini düşünüyorum ama böyle giderse kablolu sistemler tarihe karışacak gibi görünüyor ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir