Kablosuz internette son bomba

Bildiğiniz Wi-Fi ağlarını ve teknolojisini unutun; bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

  • Ali Güngör
Kablosuz internette son bomba
Kısıtlamalar azalacak

Amerikan FCC'nin onayını alan Super Wi-Fi teknolojisi yolda ancak çoğunluğun henüz bu teknolojiden haberi yok.

Temeline baktığımızda Super Wi-Fi'ın da Wi-Fi gibi bir kablosuz bağlantı standartı olduğunu görüyoruz; ama elbette çok daha güçlü ve yeni nesil özellikler barındırıyor.

Standart Wi-Fi 2.4GHz veya 5GHz frekanslarını kullanıyor. FCC'nin lisanslanmamış olan 50MHz ve 700MHz frekansını açmasıyla birlikte işler değişiyor. Bu frekanslar daha önce televizyon yayını için kullanılıyordu.

Günümüzde standart karasal yayın günden güne zayıflarken yerini dijital yayın alıyor. Bu sayede belirli frekanslar boşta kalıyor. Google gibi geleceğe internete bağlı şirketler de bu frekansların yeni teknolojilere açılması için uzun süre lobi yaptılar.

İşte Super Wi-Fi'ın hızı...

MEnzil de hız da katlanıyor

Eski frekanslar ile yenilerin arasındaki fark çok büyük. Daha küçük frekansların menzili kilometrelerce öteye uzanıyor. Super Wi-Fi bu sayede tuğla duvarların ötesine bile geçebiliyor. Üstelik indirme hızları da 15Mbps'den 20 Mbps'ye kadar uzanıyor.

2008 yılında bu plan ilk kez ortaya çıktığında sinyallerin televizyon sinyalleriyle karışmasından endişe ediliyordu. Ancak bu da özel bir çalışmayla halledildi.

Sonuçta Super Wi-Fi sayesinde süper hızlı ve uzun menzilli kablosuz internet mümkün olacak. Güvenlik kameraları yüksek çözünürlüklü görüntüleri kablosuz aktarabilecek, eve varmadan evin içini kameradan görmek mümkün olabilecek. Ama elbette en önemlisi, kablosuz menzilinin genişlemesiyle cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar neredeyse her yerden kablosuz ağa girebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

...ve insanlar bu sinyaller arasında köfte gibi pişecek...:D)

ama birde iin çok güxel bir yanı var...!!! TTNET' İN kazıklı 45 TL' lik 1mbps hızından kurtulmuş olacağız...!!! HAYDİ HÜKÜMET SİZLERİ BU TEKNOLOJİYİ TÜRKİYE' YE GETİRMENİZ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNUYORUM...

HERKESTEN ÖNCE BİZİM ÜLKEMİZDE OLSUN...!!! teknolojide bize bir ilki yaşatmanız dileğiyle...

saygılar.

mevcut 811 b/g/n destekleyen laptop, smartphone vb cihazlarla bu olaydan istifade edebilecek miyiz? Yoksa farklı donanım ihtiyacı var mı?

İşte budur ! uzun zamandır beklediğim sistem..Umarım biran önce yaparlar ama büyük ihtimal ile Türkiye en az 10 yıl sonra geçer bu sisteme..

ben söylim dünya 2 3 liraya bunu kullanır te te nette bize aylık 1gb 100 liradan satar.

iyimiş o zaman da kendimize özel br ağ adı seçmemiz gerekecek yoksa modemin adı kalsa sabahtan akşama kadar doğru modeme doğru şifre ile bağlanmaya çalış dur :D

bu teknoluji için yanlızca wlan ı değiştirmek yetiyor mu yani şu anki wi-fi li cep telefonlarımızla bundan yararlanabiliyor muyuz

Boş laflar bo sözler sonuçta gelse bile türkiyeye yine ttnet kazıklamnın yolunu bulur siz kafanızı böyle konulara yormayın hem geleceyi ne malüm adamlar bosunamı dösediler birsürü kabloları

Olur olur sabredin zamanla bu da olur... İstemesini bilin yeter ki! :)

50 Mhz HAM radio için ayrılmıştır. Bazı ülkelerde ise askeri amaçlarla da kullanılır. 700 Mhz yi bilemem ama 50 MHZ nin kullanılabilirliği yok. HAM Radio da çok güçlü vericiler var. Misal londradaki bir verici pariste bile kolayca etki edebiliyor.

insan sağlığı açısından endişe verici. Tuğla duvarı geçen kafatasını bile tökezlemeden geçer. Yani biii bu eksikti. Düşünün her an binlerce frekans içinizden geçiyor valla çocuk yapmayi düşünenler şimdiden spermlerini dondurucuya koysalar iyi olur kısırlık kapıda. :D

Ben haberden hiç bir şey anlamadım, aştı beni bu konu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play