Kablosuz şarj teknolojisi, Toyota'ya da geldi

Eğer bu arabalardan birini alırsanız; cep telefonunuz için şarj derdi tamamen tarihe karışacak!

Kablosuz şarj teknolojisi, ilk kez Toyota'ya geldi

Qi ismi verilen kablosuz şarj teknolojisi, yavaş yavaş arabalarda da yerini almaya hazırlanıyor. Bu yenilikçi atılımı gerçekleştiren ilk firma ise Toyota olacak. 

Qi, akıllı cihazınızı herhangi bir kablo bağlantısı olmaksızın araç içinde bulunan bir mat üzerine yerleştirerek şarj etmenizi sağlıyor. Söz konusu teknoloji, bundan sonra Toyota'nın Avalon modellerinde dahili olarak sunulacak.

Avalon'un hem benzinli hem de hibrid modellerinde yer alacak teknoloji, aracın ön konsolunda bulunan ve "ebin" denilen yüzeye cihazınızı iliştirmek suretiyle kullanılabilecek. Üstelik cihazınızı yerleştirdiğiniz yüzey, kayma ve düşmelere karşı özel olarak tasarlanmış.

Toyota Avalon baş mühendisi Randy Stephens, "Kablo veya herhangi bir bağlantı olmaksızın kullanılan bu teknoloji, Toyota'nın tüketici deneyimini daha kaliteli hale getirecek yeniliklerin öncüsü olacak." ifadelerini kullandı.

Avalon'larda 1,950 dolardan sunulacak Qi teknoloji paketi; LG Google Nexus 4, Nokia Lumia 920 ve HTC Windows Phone 8X de dahil olmak üzere tam 34 adet telefon modeliyle uyumlu olacak.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

pek hoş, pek hoş gerçekten. gerçi 2000 dolara araç şarj cihazı, 5 yedek batarya bir de öküz alınabilir ama olsun canım.

zaten hali hazırda var bu teknoloji bu telefonlarda.. çok da birşey yapmış gibi haber yapma gereği duymanız bitiriyor sizi benim gözümde..

kablosuz şarj en saçma icatlardan yakında da tarihe karışacak. Bi yastığın üzerine telefonu koymaktansa kabloya takmak daha mantıklı hiç yoktan şarj olurken konuşma yapabilirim mesaj atabilirim.

iyi o zaman bi tane bu arabadan alalım! ne mükemmel çözüm ama.

En azından kablo takılıyken gorusme yaparken bile sarj oluyor. Elime aldığımda şarj olmayacaksa gereksiz .

kablosuz ağlar üzerinden şarj teknolojisi gelişmediği müddetçe bu tarz yüzeye bağımlı şarj teknolojileri rağbet görmeyecektir ama teknolojinin yarın neler getireceğini kestirmek güç

Bu araba yerine 10 TL lik çakmak aksesuarı mevcut.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir