Kablosuz şarj 2014'te havalanacak!

Hemen herkesin merak ettiği kablosuz şarj hakkında bilinmeyenleri açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk

Peki kablosuz şarj neden hala yaygınlaşmıyor?

Peki kablosuz şarj neden hala yaygınlaşmıyor?

Peki Qi gibi bir standarda ve piyasadaki birçok ürüne rağmen, kablosuz şarj neden hala yaygınlaşmıyor?

Wireless Power Consortium'dan John Perzow standartların kafa karıştırdığını, teknolojinin bu yüzden yavaş yayıldığını söylüyor. Qi standardına rağmen onunla ilgisi olmayan birçok kablosuz şarj cihazı bulunuyor. Qualcomm bile elektrikli otomobillerde farklı bir kablosuz şarj sistemi kullanıyor (telefonu değil motoru şarj ediyor, ancak yine de kullanıcıların kafasını karıştırıyor).

WPC, Qi standardında bazı geliştirmeler yaparak bu sorunu aşmak istiyor. Qi bugün yakın alan eşleştirmesinden faydalanıyor. Bunun için telefon ve şarj yüzeyinin içinde bulunan antenler kullanılıyor. En son Qi yüzeyleri, telefonu koyacağınız yer anlamında size biraz daha fazla özgürlük tanıyor. Yüzeyi masa gibi kalın bir başka yüzeyin altına da yerleştirebiliyorsunuz.

Convenient Power'ın 5 cihazı şarj edebilen yüzeyi, üzerine koyduğunuz telefon ve tabletlerin güç gereksinimlerini otomatik olarak algılayabiliyor ve onları doğru enerjiyle şarj ediyor.

Yeni Zelanda'lı güç uzmanı PowerByProxi de kablosuz şarj cihazları üretiyor. Ancak ürünlerini direkt olarak Convenient Power gibi şirketlere satmak yerin, tasarımını farklı şirketlere lisanslıyor. Bu teknoloji için yeni bir şarj anteni gerekiyor, ancak telefonlar eski Qi pad'leriyle de şarj olabiliyorlar. PowerByProxi'nin avantajı, farklı cihazlara farktı güçte enerji gönderebilmesi.

Yeni ürünlerin geriye dönük uyumunun yanında, masa gibi yüzeylerin altına yerleştirilebilmesi de önem taşıyor. Bu sayede masanız üzerinde özgürlüğünüz artıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ne fark eder arkadaş sen telefonu sanki oradan çıkardığında gene şarj yarıda kesilmeyecekmi ? he böyleyse tamam nokia lumia serisininde var ama demek istediğim şu o telefon kabloluda o şekildede orada kalıyor arkadaş sadece fişe takmıyor ama telefon gene orada he ama arabadayken falan yararlı olabilir

bir sonraki aşama elektronların yansıtıcılar sayesinde aynı odada telefonun şarj olması olacak.

kablolu daha güvenli kablo olmadan hayat mı olur :)

Kablosuz şarj sayesinde adaptör arama derdinden kurtuluyorsun, Kablosuz şarj standları Qi şarj standardını destekleyen hemen her telefonu şarj edebiliyor.

Lumia'ların çoğunda zaten var bu teknoloji

Bu gün bu şekilde şarj oluyorsa, yakında herhangi bir yerde de şarj imkanı olur, şarjlar hiç bitmeyecek böyle giderse.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Peki kablosuz şarj neden hala yaygınlaşmıyor?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir