Kablosuz şarjda büyük devrim!

Bugüne dek kaplumbağa hızında ilerleyen kablosuz şarj teknolojisinde her şey değişmek üzere!

  • Cem Şancı
Kablosuz şarjda büyük devrim!

Kore'de bir grup bilim insanı, bir odanın diğer ucundaki 40 adet akıllı telefonu, kablosuz enerji iletimi sayesinde şarj etmeyi başardılar. Korelilerin kullandığı sistem, 2007'de MIT tarafından geliştirilen CMRS sisteminin bir benzeri.

Koreli bilim insanları, bu sistemi daha da geliştirdiklerini duyurdular. Koreli bilim insanlarının yöntemi ile CMRS sistemindeki enerji iletim mesafesi ve miktarı genişletilmiş oluyor. Koreliler yeni çalışmaları sonucunda, 5 metre mesafeye kadar enerji iletebiliyor. İletilen enerjinin miktarı ise 40 akıllı telefonu şarj etmeye yetiyor.

Koreli bilim insanları Dipole Coil Resonant System (DCRS) ismini verdikleri yöntemde manyetik alan yaratmak için bir kutu ve voltajı ayarlaması için de bir diğer kutuyu kullanarak tüm odanın içine enerji sevk edebiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bu kablosuz şarzın sağlık açısından etkileri nasıldır acaba?

@24 Nis 2014 13:00 Bence Sağlığa Hiçte İyi etkileri olduğunu sanmıyorum zaten laptoplar,telefonlar,tablet,tv kısaca tüm teknolojik aletler sayesinde her tarafta radyasyon var bu teknolojide evlere gelirse radyasyon olayı doruğa çıkacaktır bence radyasyondan geçilmez olacaktır.haliyle buda insanların sağlığını oldukça etkilecektir.özellikle geniş ferah evi olmayan kişilerde bu sağlık sorunları özellikle baş gösterecektir.Bu Teknoloji her ne kadar bizi fişe takıp şarj derdinden ve şarj aleti arama derdinden kurtarsada sağlımıza etki edecektir.

Çıkan elektromanyetik radyasyondan da hepsi kanser :D

Sure de önemli.

Çok iyi ya artık telefonu neredeyse pilsiz kullanıcaz

Yıllar önce nikola teslanin bulduğu kablosuz elektrik olayi tarihe gomulmeseydi cok daha güçlü bi kablosuz enerji sistemi kurulabilirdi.

ortamda hiçbir kişinin olması sağlık acısından güvenirligi gösteriyor :))

5 metreden ne olcak şöyle şarj cihazı evde takılı olsa . Şarj bittiğinde işde bile olsak pil dolsa ...

Olumcul... (ziyaretcinin sorusunun cevabi, tek kelime ile)

Bu artık iyice cahillerin eline düştü anlaşılan. Ne teknolojiymiş bu. Arkadaşlar şu an ben evde, değil 5 metre 25 metre bile uzaktan şarj yapabilirim. Sakın ha bu olayı havadan enerji transferi sanmayın. Elektrik adaptörünün içini gördünüz mü? İki farklı kalınlıkta bobin teli üst üste sarılmıştır. üstteki kalın teli söküp bir çiviye sarın, uçlarına mikro usb bağlayıp telefona takın. Diğer sargıyı da başka bir çiviye sarıp prize takın. Bunları birbirine yaklaştırınca şarj başlar, birbirinin elektrik alanından çıkacak kadar uzaklaştırınca şarj duracak. Çare elektrik alanını genişletmek. Telefona taktığımız bobinin alanını büyütemeyiz bataryada bu enerji yok. O zaman prize taktığımız boninin elektrik alanını büyütebiliriz. 1 metre 2 metre 5 metre ne istiyorsak. Artık o bobin kol gibi mi olur bacak gibi mi olur,çektiği enerjiyi düşünün. İnsan sağlığına da son derece zararlı. Genişlemiş alanın içinde kalan telefona bağlı bobin elektrik vermeye başlar ve şarj olur. Enerji transferi değil, enerji baştan üretilir hemde müthiş bir kayıpla. Elektrikli cihazların ve kabloların insan sağlığına zararı elektriksel manyetik alan oluşturmalarından dolayıdır. Kablosuz şarj yapacağız diye evimize manyetik alan üretsin diye yapılmış makine mi koyacağız. Sonuç....yorgunluk-halsizlik, kısırlık, kansızlık vs.vs...

Zaten her yer elektrikli cihaz dolu. Bunların yaydığı elektriksel manyetik alanı kullanarak şarj eden Teknoloji çıkmadan bunun olması külliyen yalan dolan,işe yaramaz. 5 santimi geçen mesafe verimli olmazzzz.... 5 metreden bir telefonu şarj etmek demek 50 beygir dinamo çalıştırmak demek.

bunlar boş iş arkadaşlar nokia nın şarj cihazlarını kullanın takıyorsun telefonun usvbgirişine şarj oluyor bence bu daha mantıklı hemde sağılığa zararı yok bu sistem insanlığın sonunu getirir demedi demeyin

tesla bunların koparttığı yaygarayı duysa ağzıyla gülmezdi.

Sen de yorum yaz